Meme Estetiği

Meme Estetiği
Meme Estetiği

İçindekiler

Meme Estetiği Nedir?

Meme estetiği, memenin bazı problemlere sahip olması durumunda uygulanan bir estetik cerrahi uygulamasıdır. Memenin istenilen ölçüye getirilmesi için günümüzde sıklıkla uygulanmakta olan yöntemlerden biridir. Meme büyütme, meme küçültme ve meme dikleştirme gibi cerrahi operasyonlardan oluşmaktadır.

Meme Estetiği Türleri Nedir?

Meme estetiği operasyonu hastanın talebine ve memenin durumuna göre değerlendirme yapılarak hasta ile birlikte karar verilmektedir. Memenin küçük olması durumunda silikon uygulaması ile meme büyütme, yağ dokusunun fazla olması nedeniyle meme küçültme, sarkmalar ve hacim kaybına uğrayan meme dikleştirme operasyonları uygulanabilmektedir.

– Meme küçültme nedir?

Meme küçültme operasyonları günümüzde sıklıkla tercih edilmekte olan uygulamalar arasındadır. Göğüslerin vücuda göre orantısız olması, boyun, bel ve sırt ağrılarına neden olması, istenilen kıyafetleri giyememek, cilt problemleri yaşamak gibi nedenlerden dolayı meme küçültme ameliyatı talep edilmektedir. Genel anestezi uygulaması ile bu operasyon gerçekleştirilmektedir. Operasyonda memede var olan fazla yağ dokusu ve cilt alınarak memeye küçük bir şekil verilir. Ameliyat sonrasında genellikte ters T şeklinde bir yara izi kalmaktadır.  Meme küçültme ameliyatlarında süt kanalları zarar görebilir. İlerleyen teknolojilerle birlikte bu durum her zaman gerçekleşmeme ihtimali de bulunmaktadır.

 – Meme büyütme nedir?

Meme büyültme operasyonlarında silikon uygulaması yapılmaktadır. Vücut yapısına uygun olacak şekilde meme dokusunun altına silikon implant uygulanmaktadır. Göğüslerin küçük formda olması, doğumdan sonra hacim ihtiyacı gibi nedenlerden dolayı bu operasyon talep edilmektedir. Genel anestezi uygulaması ile bu operasyon gerçekleştirilmektedir. Şekil ve boyut olarak vücut tipine uygun seçilen silikon implantın kalitesi doktorun ve operasyonun gerçekleştirileceği hastanenin durumuna göre değişkenlik göstermektedir. Birden fazla silikon modeli bulunmaktadır. Damla şekilli, düzgün bir yüzeye sahip gibi alternatifler arasından vücut tipine uygun model seçimi yapılmalıdır. Meme büyütme esnasında süt kanallarına zarar verilmemektedir.

 – Meme dikleştirme nedir?

Emzirme, hamilelik ve ilerleyen yaşın etkileriyle birlikte meme hacmini kaybetme ve yerçekimine yenik düşmektedir. Meme dikleştirme ameliyatı büyütme ve küçültme ameliyatları ile birlikte uygulanabilmektedir. Genel anestezi ile birlikte uygulanmaktadır.

Meme Estetiği Ameliyatından Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Meme ameliyatı öncesinde kronik bir rahatsızlık ve sürekli kullanılan ilaçlar olması halinde doktorunuza bilgilendirme yapmanız gereklidir. Hangi tür meme ameliyatı yapılacaksa öncelikle doktorların dikkat ettiği nokta memenin gelişim sürecini tamamlamış olmasıdır. Meme ameliyatında özellikle vücut ölçülerinin de belirli olması ve oturmuş olması önemlidir. Bu sayede orantılı bir meme ameliyatı gerçekleştirilir. Alkol ve sigara gibi zararlı olabilecek alışkanlıklara 10 gün öncesinde ara verilmelidir.

Meme Estetiği Ameliyatından Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Meme estetiği sonrasında özellikle küçültme ameliyatı sonrasında sporcu sütyen kullanımına önem verilmelidir. Ameliyat uygulama sonrasında spor aktivitelerine 1 ay ara verilmelidir. 1-2 Hafta sonrasında normal yaşantıya devam edilebilir; fakat ağır işlerden kaçınılması tavsiye edilmektedir. Ameliyat bölgesinde kızarıklık, morluk, şişlik gibi durumlar enfeksiyon oluşumunu gösterebilir. Bu durumlarla karşılaşılırsa vakit kaybetmeden doktorunuza başvurmanız gereklidir. Ameliyat bölgesinde hissizlik meydana gelebilir. Bu durum normal kabul edilmektedir. Ameliyat sonrasında ağrı hissedilmesi normaldir ve size uygun ağrı kesici doktorunuz tarafından önerilmektedir.

Meme Estetiği İçin Plastik Cerrah Seçimi Nasıl Yapılır?

Meme estetiği için cerrah seçiminde dikkat edilmesi gereken konular arasında doktorun bu alanda uzmanlaşmış olmasıdır. Meme ameliyatında simetri oldukça önemlidir. Uzman doktorlar bu konuda hassasiyetle çalışmaktadır. Bu alanda tecrübesi olmayan cerrahların gerçekleştirmiş olduğu operasyonlarda ameliyat sonrası istenmeyen bazı durumlarla karşılaşılabilir. Bu durumlar enfeksiyon riski, ameliyat izi, asimetri gibi problemler olabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here