Neden Yürüteç Kullanmamalıyız?

Neden Yürüteç Kullanmamalıyız
Neden Yürüteç Kullanmamalıyız

Yürüteç sanıldığının aksine bebeklerin yürümesini kolaylaştıran bir araç değil.
☣️Bebeklerde yürüteç kullanmak ne kadar doğru?
☣️Yürüteç kullanmanın ne gibi zararları olabilir?
Hadi gelin birlikte bilgilerimizi tazeleyelim.

Not: Buradaki içerik izlediğiniz videoya ait metindir.

Günaydın. Anne, babaların bize sağlam çocuk kontrollerine geldiklerinde özellikle de 5-6 aydan itibaren çok sık sordukları bir soru: “Yürüteç kullanabilir miyiz? ” Yürütece bazı kaynaklarda “Örümcek” te deniyor. Eski zamanlarda, yürümeye başlamayan çocuğun içine konarak evin içinde rahatça dolaşması sağlanan bir alet hepiniz biliyorsunuz.

Yürüteç, çocuğu hazır olmadığı bir şeye zorluyor

Ancak artık son yıllarda bunun çeşitli zararları olabileceği düşünülerek yürüteç kullanımı giderek azaldı. Biz çocuk doktorları neredeyse hiçbir zaman yürüteç kullanımını önermiyoruz çünkü yürüteç çocuğun henüz hazır olmadığı bir nörolojik gelişim aşamasına çocuğu zorluyor. Bacakların üstüne gereksiz bir ağırlık binebiliyor. Özellikle erkek çocuklar sürekli testislerin, skrotumun üzerine oturarak yine bu bölgenin sıkışmasına sebep olabiliyorlar.

Yürüteç çocuk bakıcısı değildir… ona güvenip de arkanızı dönmeyin

Ama daha da önemlisi; Anne-babalar çocuklarını yürütece koydukları zaman onun orada güvende olduğunu zannedip kolayca arkalarını dönebiliyorlar. Oysa yürüteç çok güvenli bir şey değil maalesef, çok ciddi yürüteç kazaları olabiliyor. Çocuklar ellerini bir dolapla, sehpa ile yürüteç arasına sıkıştırabiliyorlar. Bazen dengesiz yürüteçlerin ters döndüğünü ve çocuğun normal bir düşmeden çok daha fazla zarar görebildiğine şahit olabiliyoruz.

Yürüteç çocuğun yürümesini kolaylaştırmaz

Üstüne üstlük sanıldığı gibi çocuğun yürümesini kolaylaştırmıyor, tam tersine tembelliğe iterek yürümesini geciktirebiliyor bile. O yüzden çocuklarınız için güvenli olan oyun bahçelerini, oyun parklarını, kullanabiliriz. Bariyerler kullanabiliriz, evimizi güvenli hale getirebiliriz ve bebeklerin orada vakit geçirmesini sağlayabiliriz.

İyi günler diliyorum.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here