Nefes Egzersizi Nedir?

Nefes Egzersizi Nedir
Nefes Egzersizi Nedir

Birçoğumuz uzun, sağlıklı bir ömür ve mutluluğa ulaşmak için yeni yollar ve yöntemler araştırırken çoğunlukla kendimiz için yapabileceğimiz en önemli şeyi gözümüzden kaçırıyoruz.. “Nefes almak! “.. Böylece tüm yaşamımızı nasıl nefes aldığımıza çok az dikkat ederek ya da hiç dikkat etmeyerek sürdürüyoruz.

Doğal Nefes Sistemi; diyafram kaslarının da kullanımını içine alan tam, bağlantılı ve açık bir nefes sistemidir. Diyafram, göğsü ve karnı ikiye ayıran kaslar dizisidir. Bu kaslar biz nefes alırken genişler ve gerilir, nefes verirken ise rahatlar. Nefes veriş, diyaframı basitçe rahatlatma ile gerçekleşir. Buradaki kasların rahatlaması, içimizdeki havanın dışarıya çıkmasını sağlar. Birçoğumuz nefes alırken diyafram kaslarını kullanmıyoruz, bunun yerine tam ve derin nefes almamızı engelleyen bel kaslarımızı kullanıyoruz. Böylelikle bedenimizde farkında olmadığımız bir gerginliğe neden oluyoruz. Günlük yaşamımız çoğu zaman bu şekildeki nefes alış-verişler nedeni ile oluşan streslerle geçiyor.

Kullanmadığımız gergin ve sert bir diyafram, istenmeyen duyguların ve stresin bloke edildiğine işaret eder. İşte bu nedenle Doğal Nefes Çalışmaları sırasında diyafram kaslarımızı kullanarak nasıl daha etkili nefes alıyor olduğumuzun farkına varmak çok önemlidir.

Bedenimiz, bütün fiziksel ve kimyasal işlemlerini gerçekleştirebilmek için oksijene ihtiyaç duyar. Nefes alma kapasitemizi tam olarak kullanmadığımızda, oksijen alımımız yetersiz olur ve hücrelerimizi ihtiyaç duyduğu gıdadan mahrum bırakırız. Böylece birçok hastalık bedenimize yetersiz seviyede aldığımız oksijenin direkt ya da dolaylı bir sonucu olarak ortaya çıkar.

Oksijen, yaşamı sürdürmemiz ve doğuştan gelen vücut sağlığımızı koruyabilmemiz için mükemmel bir unsurdur. Nefes Sistemimizi yeniden eğittiğimizde, daha fazla oksijen alarak vücudumuzu dengede tutmak ve doğru bir şekilde işlevini sürdürebilmesini sağlamak mümkün olur. Nefes alışkanlığımız limitli olduğunda başka bir değişle bedenimize sınırlı seviyede oksijen aldığımızda, beden ve ruh sağlığımız bu durumdan olumsuz bir şekilde etkilenir.

Tamamen fiziksel bir bakış açısıyla; ” NEFES, yaşama eşittir. “

Yapmış olduğumuz Doğal Nefes Çalışmalarında bireylere ve kurumsal bazda her dereceden şirket personeline stres ve baskı altında çalışabilme konularına odaklanıyoruz. Stres ve baskı altında birçok kişi nefesini tutmakta ve bununla birlikte tüm bedenin ve beynin yeteri kadar oksijenle beslenememesine neden olmaktadır. Bu durum o kişinin doğru kararlar alamamasına ve hatalar yapmasına yol açmaktadır. Ayrıca tutulan nefes, o kişinin vücut dilini de etkilemekte ve her hareketiyle stres altında olduğunu yansıtmaktadır. Nefesini doğru bir şekilde alan kişiler, stres ve baskılarla daha iyi mücadele edebilmektedir.

Doğal Nefes Çalışmaları birbirini takip eden üç seviyeden oluşur:

Fiziksel seviyede

Toksinlerin sistemimizden atılması, kandaki oksijen oranının artması ve buna bağlı olarak bağışıklık sistemimizin güçlenmesine destek olur. Daha fazla enerji ve elektromanyetik  alanda düşük frekanslarda titreşen baskılanmış duyguların ya da zihin koşullanmalarının sebep olduğu fiziksel etkilerin çözülümü gerçekleşir.

Zihinsel seviyede

Limitlediğimiz eski nefes alışkanlıklarımızı, düşünce biçimlerimizi dönüştürerek hissedilen derin  bir rahatlama ve huzur yaratır. Zihin keskinliği, bilgiyi öğrenme ve özümseme, odaklanma ve hatırlama hepsi nefesimizin kalitesinden etkilenir. Çünkü beynimiz işlev yapabilmek için çok miktarda oksijene gereksinim duyar.

Manevi seviyede ise

Özümüzle olan bağlantımızın farkına vararak, evrenle olan bütünlüğümüzü derin bir şekilde hissetmeye başlarız.
Limitli nefes alışkanlıklarımız, ağızdan alınan tam ve bağlantılı nefeslerle kısa sürede açılır. Nefes çalışmaları nefes koçları eşliğinde yapılmalıdır.

Doğal nefes çalışmaları herhangi bir teşhis veya tedavi maksadı taşımamaktadır. Diğer tedavi yöntemlerini destekleyici niteliktedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here