Nefesin Yaşamımızdaki Önemi

Nefesin Yaşamımızdaki Önemi
Nefesin Yaşamımızdaki Önemi

Doğduğumuz andan itibaren, yasadığımız her türlü negatif duygu hücre hafızamıza kaydedilir. Bu negatifliklerden kendimizi korumak için farkında olmadan nefesimizi tutma eğilimi gösteririz. Bu davranış şeklimiz doğal bir koruma mekanizması şeklinde işler. Fakat bu nefes tutma davranışını alışkanlık haline getirdiğimizde ve her nefes tutuşumuzda sistemimize yeniden negatiflikleri yüklemiş oluruz. Yaşamımız devam ederken hücre hafızamızda kayıtlı olan bu negatiflikler bazen hiç bir sebep yokken bile kendimizi gergin, huzursuz ve hatta mutsuz hissetmemize sebep olur. Çünkü yaşadığımız olayları unutsak bile etkileri bizde kalır. Nefes çalışmalarıyla birlikte duygu ve beden bağlantısı doğal bir şekilde dengelenerek  rahatsızlık duyduğumuz negatiflikler ortadan kalkar.

Nefesin doğru alınmasıyla birlikte duygularımız ve düşüncelerimiz güçlenir ve her durumda engellere karşı kendimizi savunmak yerine farkındalıkla hareket ederiz. Daha fazla sorumluluk alarak hep daha iyisini yaratmak için cesur girişimlerde bulunuruz. En önemlisi, aldığımız her nefesle her şeyin bir bütün olduğunu ve bizim de bu bütünün bir parçası olduğumuzu hissederek derin huzur, kabullenme ve koşulsuz sevgiyi hissetmeye başlarız.

Nefes alışkanlıklarımız, yaşamı nasıl algıladığımızı etkileyerek, karekterimizden düşünce alışkanlıklarımıza kadar her şeyimize yansımaktadır. Nefes alış-veriş şeklimizi yeniden programlayabilir ve solunum kaslarımızı yeniden eğitebiliriz. Nefes çalışmalarıyla nefesimiz ve düşünce sistemimizi değiştirdiğimizde tüm yaşamımız da değişebilir.

Nefes açma çalışmalarının herhangi bir dezavantajı veya yan etkisi yoktur. Aksine nefes açma çalışmalarını deneyimleyen herkes derin bir rahatlama , neşe ve huzurla kendilerini sağlıklı ve enerjik hissettiklerini ifade etmişler ve nefes çalışmalarını sürdürme kararı almışlardır.

Limitli nefes alışkanlıklarımız, ağızdan alınan tam ve bağlantılı nefeslerle kısa sürede açılır. Nefes çalışmaları nefes koçları eşliğinde yapılmalıdır.

Doğal nefes çalışmaları herhangi bir teşhis veya tedavi maksadı taşımamaktadır. Diğer tedavi yöntemlerini destekleyici niteliktedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here