Oyun Bebeğinizin Gelişimini Destekler

Oyun Bebeğinizin Gelişimini Destekler
Oyun Bebeğinizin Gelişimini Destekler

Bebeğinizle Oyun Oynayarak, Bebeğinizin Gelişimini ve Onunla İlişkinizi Destekleyebilirsiniz

Bebeklerin ilgiye ihtiyaçları vardır. Ebeveynlerinin kendileriyle ilgilendiklerini ve ihtiyacı olduğunda yardımcı olacaklarını bilmeleri gerekir. Özel ama kısa vakitlerde de (önerilen günde en az 4 defa 20 dakikalık süreler) olsa ebeveynlerin tüm ilgilerini bebeklerine verebildikleri oyun zamanları bebeklerin gelişimi için çok değerlidir.

Bebekle Oyun Zamanlarında Dikkat Etmeniz Gereken Önemli Noktalar

Bebeğinizle baş başa kalabileceğiniz sakin bir ortam bulun. Rahatsız edilmeyeceğinizden emin olun. Telefonunuzu kapatın

Bebeğinizle oynarken çok fazla oyuncağa ihtiyacınız yoktur. Sizin varlığınız yeterlidir. Göz kontağı kurabileceğiniz bir şekilde konumlanın.
Bebeğinizi dikkatlice  gözleyin. Ne ile ilgileniyor ya da ne yapmaya çalışıyor? Ona nasıl yardımcı olabileceğinizi ya da oyununa nasıl katılabileceğinizi düşünün.  Bebeğinizin dünya algısını geliştirmek için nazikçe yollar arayın. İlgi duymasını sağlayın.
Çevresindeki kişilerle iletişim kurmanın keyifli olabileceğini ona öğretin; şarkı söyleyin, sıra ile sesler çıkarın. Komik görünmekten çekinmeyin, bu bebeğinizin hoşuna gidecektir. Bebeğinizin çıkardığı sesleri ve kelimeleri tekrarlayın, yeni sesler/kelimeler ekleyin, ilgisini çeken şeylerin isimlerini açık ve net olarak tekrarlayın. Kullandığınız dil bebeğinizinkinden daha karmaşık olmasın.

Gülümseme, kucaklama, okşama gibi fiziksel yakınlaşmalar içeren oyunlarla  duygusal bağınızı/ilişkinizi güçlendirin.

Aşağıdaki videolarda Uzm.Ped. Emine Eraslan, “Çocuk Eğitimi” ile ilgili bilgiler veriyor.

Bazı bebekler, diğerlerinden daha fazla zorlayıcı olabilirler. Bazı bebekler çok hareketli, yerinde duramaz olabilir,  bazılarıysa olaylara daha şiddetli tepki  verebilirler. Bazı bebeklerin de dikkat, dil ve oyun becerileri diğerlerinden daha yavaş gelişebilir. Dikkatli gözlem, ilgi ve birliktelikle , bebeğinizle olan bağınızı güçlendirebilir ve bebeğinizin gelişimine katkı sağlayabilirsiniz.

Çok televizyon izlemek, bebeğinizin becerilerinin gelişimini zayıflatabilir. 4-5 yaşına kadar televizyonu yarım saatle sınırlayın ve izlenen programın çocuklar için hazırlanmış programlar olması gerektiğini unutmayın.

Oyun sırasında bebeğinizle ilişki ve iletişim kurmakta sorun yaşıyor ve bebeğinizle amaçlı iletişim kurmakta zorlanıyorsanız bir gelişim uzmanından görüş almanız faydalı olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here