Romatizma Ağrıları Soğukta Artıyor

Soğuk havaların romatizma ağrılarını artırdığı bilinen bir  gerçek, ılık ortamlarda bulunmak ve egzersiz yaparak tedbir almak ağrıları  hafifleten en önemli uygulamalar…

Kış Aylarında Romatizma Ağrıları Neden Artar?

Eklem ağrıları daha çok soğuk havalarda ve kış aylarında artmaktadır. Romatizmal hastalıklar genellikle ; iltihaplı ve iltihapsız olmak üzere ikiye ayrılırlar. İkisinde de soğukla artan ağrılar görülmektedir. Bu ağrıların sebebi hastalığın ilerlemesinden kaynaklı değildir. Ağrıların sebebi daha çok soğukla artan kas spazmı, eklemlerin reseptörlerinin soğuğa karşı daha duyarlı hale gelmesidir. İltihapsız romatizma da kasların kasılmasıyla artan bir takım nedenlerden kaynaklanmaktadır.

Soğukla beraber mutluluk hormonu olarak adlandırılan serotonin seviyesinde düşme yaşanması da eklem ağrılarının daha çok hissedilmesinin önemli bir sebebidir.

Kış  aylarında  güneşin etkisinin   azalmasıyla birlikte  D vitamini seviyelermiz düştüğü için, D vitamini eksiklikleri de kas ve iskelet sistemindeki ağrıları oldukça artırmaktadır. Eşlik eden faktörler varsa, obezite, sigara içimi gibi, diyabet gibi hastalıklar. Bunlar da ağrıları tetikleyen sebepler arasındadır. Romatizmal hastalıkların en büyük belirtisi ağrılı, ısı artışı olan şiş bir eklemdir. Biz hastalarımıza bunu ‘eklemde arı sokması gibi bir şişlik var mı?’ diye sorarız. Eğer böyle bir şey varsa mutlaka altında romatizmal bir hastalık ya da başka sebepler araştırılması gerekir. Bazı romatizma cinslerinde daha çok diz ve ayak bileği eklemleri tutulurken bazı romatizma türlerinde ise daha çok el eklemleri tutulmaktadır.


Romatizma Belirtileri

Romatizmal hastalıklar genel olarak kadınlarda daha sık görülmesine rağmen erkekleri de tutan çeşitleri vardır. Romatizmal hastalıklar, herhangi bir yaş sınırlaması olmamakla beraber çocukluk çağından itibaren görülmeye başlar. Bazı romatizmal hastalıklar genel ağrı, ateş yükselmesi, bazen boğaz ağrısı şeklinde seyredip kendini maskeler bunların tanısı daha geç konulur ve bunlar daha çok iç organları etkiler. Bunun için eklemlerde ağrı olduğunda bunu hafife almayıp mutlaka bir uzman hekimle görüşülmesini tavsiye ediyorum.

Özellikle geceleri artan ve hastayı uyandıran ağrı türlerinin ciddiye alınması gerekmektedir. Hastalarımız sabah kalkınca ilk ağrıyla ve tutuklukla uyanıyorsa, bu  da yine bir romatizma belirtisi olabilir, mutlaka hekimle görüşülmesi gerekir. Bunlar sıradan ağrılar değildir. Özellikle ağrılar hareketle azalıyorsa, sabah tutukluğu varsa, gece uyandırıyorsa ve klasik ağrı kesicilere cevap vermiyor ve giderek şiddeti artıyorsa mutlaka hekimle görüşülmesi gerekir.

Romatizma Hastalarının Alması Gereken Önlemler

Genellikle egzersiz öneriyoruz. Bunlar yürüyüş olabilir. Tabii ki uygun ortamlarda olmalı. Soğuk havalarda yürüyüş değil de daha çok ılık ortamlarda yürüyüş egzersizi ve yüzmeyi öneriyoruz. Bunlar haftanın en az 3-4 günü yapılması gereken şeyler. Tabi hastanın yanında eşlik eden diz ve kalça problemi gibi bir sorunu varsa, yürüyüş yerine daha çok yüzmeyi öneririz, Germe egzersizlerini içeren pilates, tai chi, yoga gibi egzersizleri eklemesini öneriyoruz genellikle hastalarımıza. Germe egzersizlerinin bulunduğu bu tarz sporlarda oldukça soğuk havalarla artan ağrılarda etkilidir. Bunun yanı sıra ortamın ısısını çok iyi ayarlamak gerekir. Çünkü romatizma ağrıları çok sıcak ve çok soğukla artabilir. Bunun için genellikle romatizmal hastalıklarda ılık ortam öneriyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here