Romatizmal Hastaları Bekleyen Tehlike: Kalp

Romatizmal Hastaları Bekleyen Tehlike: Kalp
Romatizmal Hastaları Bekleyen Tehlike: Kalp

Romatizmal hastalıklar başta eklemler olmak üzere, kaslar, kemikler, eklem bağları ve omurga gibi günlük yaşantımızla ilgili tüm hareketleri yapmamıza olanak sağlayan doku ve organlarımızı etkileyen, immün sistemin kendi doku ve organlarını hedef alarak savaştığı, kronik hastalıklardır. Romatolojik hastalıklar cilt, böbrekler, kan hücreleri, beyin, kardiyovasküler sistem ve akciğerler dahil bir çok organ ve sistemi etkileyebilir. Bu hastalarda kardiyovasküler tutulumla sıklıkla karşılaşılmakta ve belirti vermeden seyredebilmekle birlikte hayatı tehdit edici tutulumlara kadar gidebilecek sorunlarla karşılaşılabilmektedir.

Medicana Bahçelievler Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Yardımcı Doç. Dr. Serkan Aslan, romatizmal hastalıkların kardiyovasküler sistem üzerinde kalp kası ve damar iltihabı, kalp kapaklarının tutulması, iletim bozuklukları, kalp blokları, kalp zarı iltihabı gibi etkilerin ortaya çıktığını belirtti. Dr. Aslan, “En sık karşılaştığımız romatizmal hastalık olan romatoid artrit, el eklemleri, el bileği ve ayak eklemlerinin öncelikle tutulduğu, kronik seyir gösteren ve tuttuğu eklemde hasara neden olan birçok organ ve sistemi de tutabilen iltihabi eklem hastalığıdır.  Hastaların kalp zarını %50 oranında etkileyebilir. Kronik, belirti vermeyen kalp zarı hastalığı olan perikardit en sık karşılaşılan formdur ve genellikle kalp zarları içerisinde sıvı toplanması da eşlik eder. Ancak kalp zarı iltihabı sonrası taşiaritmiler ortaya çıkabilir. Önde gelen ölüm sebebi kardiyovasküler hastalıklardır.”

Romatizmal Hastalıklarda Bu Belirtilere Dikkat

Vaskülit, kan damarlarının inflamasyonu sonucunda, o damarın beslediği akciğer, böbrekler, sinir, deri gibi dokularda beslenme bozukluğuna bağlı yakınmalarla giden bir grup hastalığı ifade eder. Bazen hayati tehdit edici sonuçlar doğurabilir. Vaskülitin birçok türü vardır ve çoğu nadir görülür. Bunlar arasında takayasu arteriti, Kawasaki hastalığı, poliarteritis nodasa en bilinenlerdir. Başa, kollara, bacaklara veya böbreklere giden kan akımının, daralmaya bağlı kesilmesiyle, pıhtı oluşumu ile tıkanmasıyla kollarda veya bacaklarda çabuk yorulma, baş ağrısı, baş dönmesi, bayılma, kalp krizi, felç, çok yüksek tansiyon ve ona bağlı problemlerle bulgu verir.

Teşhisi Zor, Tedavisi Doğru Yöntemlerle Yapılmalıdır

Y. Doç. Dr. Serkan Aslan, romatizmanın, kardiyolojik açıdan yarattığı tahribat ve tedavisi hakkında şu bilgileri verdi: “Romatizmal hastalıklara özellikle erken dönemde teşhis konulması güç olabilir ve belirtiler zaman içinde değişiklik gösterebilir. Ayıca eşlik edebilecek diğer organ tutulumları açısından dikkatli olmak gerekir. Kardiyovasküler tutulum açısından hastanın şikayetlerinin iyi sorgulanması gerekir. Ayrıca taşiaritmi veya kalp blokları gibi ritim bozuklukları açısından ritm-holter ve kalp damar hastalığı açısından da ileri tetkiklere ihtiyaç duyulabilir. Bu hastalıklarda uygulanan tedaviler hastalığı tamamen yok etmese dahi günlük yaşamınızın ağrısız ve rahat olmasını sağlamayı, yaşam kalitesini yükseltmeyi amaçlamaktadır. Ayrıca romatizmalı hastaların hastalıkları ve kullandıkları ilaçlar konusunda doğru bilgi edinmeleri önemli ve gereklidir.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here