Prostat Sorununuzdan Lazerle Kurtulun

Prostat Sorununuzdan Lazerle Kurtulun
Prostat Sorununuzdan Lazerle Kurtulun

Prostat; idrar kesesinin altında, idrar yolunu saran, kestane büyüklüğünde erkek salgı bezidir. 40-50 yaş sonrası birçok erkekte prostat büyümeye başlar ve idrar yolunu daraltır. Bunun sonucunda hastada zor idrar yapma,  gece idrara kalkma, idrarı kesik kesik veya zayıf yapma, idrar yapmada bekleme, yaptıktan sonra damlama ve idrar kesesini tam boşaltamama gibi şikayetler görülür. Bunlar ayrıca, prostat kanseri belirtisi de olabilir.

50 yaşını aşmış erkeklerde prostat büyümesinin fazla görüldüğüne ve kişinin hayat kalitesini olumsuz etkilediğine dikkat çeken Medicana Bahçelievler Hastanesi Üroloji Uzmanı op. Dr. Mehmet Ferhat; “Prostat büyümesi genel olarak iki şekilde görülüyor. Birincisi ve çoğunlukla iyi huylu  büyüme, ikincisi kötü huylu büyüme ise iyi huylu büyümeye nazaran daha az gözlemlenen bir durumdur.

Bu şikayetler ile başvuran hastaya; PSA testi, prostatın büyüklüğünü görmek için ultrasonografi ve idrarın akış hızını görmek için üroflowmetri testi yapılır. Tetkiklerin sonucuna göre, prostatın hafif derecedeki büyümesinde ilaç tedavisi verilir ve hastanın düzenli kontrolleri yapılır. İlaç tedavisine rağmen idrarın çok zayıf yapılması, mesanede boşaltılamayan idrar kalması veya hastanın şikayetlerinin çok olması halinde cerrahi girişim gerekebilir.”

Aşağıdaki videoda Op. Dr. Mehmet Ferhat, “Üriner Taş Hastalıklarının Tedavisi” hakkında bilgiler veriyor.

Holep yönteminin erkeklikle ilgili sinirler üzerinde hiçbir zararlı tesiri yoktur

Son yıllarda Lazer teknolojisindeki gelişmeler sonucunda geliştirilen HOLEP ameliyatı son 10 yılda bütün Avrupa ülkeleri ve Amerika’da yaygın olarak kullanılmakta ve prostatın tedavisinde yeni altın standart olarak görülmektedir.

Medicana International Ankara Hastanesinde 4 yıldan beri Üroloji uzmanı Prof. Dr. Remzi Sağlam tarafından başarılı bir şekilde uygulanan HOLEP yöntemi son 1 yıldır Medicana Bahçelievler Hastanesinde de başarı ile uygulanmaya başlandı. Yöntemle ilgili bilgi veren Üroloji Uzmanı Op.Dr. Mehmet Ferhat; “Aynen açık ameliyatta olduğu gibi prostatın tamamı çıkarılır. Büyümüş olan prostat dokusu, normal idrar yolundan girilerek prostat kapsülünden ayrılır, lazer kullanıldığı için kanama olmaz. Holmium Laserin doku derinliği 0,4 mm olduğundan erkeklikle ilgili sinirler üzerinde hiçbir zararlı tesiri yoktur.  İdrar kesesine itilen prostat dokusu “Morsellatör” denilen özel bir aletle kıyma haline getirilir. Çıkarılan bu prostat dokusu tahlile gönderilerek prostat kanseri olup olmadığı da anlaşılır.” dedi.

Holep yöntemiyle ertesi gün taburcu olabilirsiniz

Bu yöntemin kapalı olarak yapılması hastanın hemen ertesi gün evine gidebilmesi, çok rahat idrar yapması ve erkeklik üzerine zararının olmaması gibi avantajlar sağlar. Ayrıca bu yöntemin en büyük avantajlarından birinin de her büyüklükteki prostata yapılabilmesi olduğunu vurgulayarak, bu güne kadar 250 grama kadar olan prostatları tamamen kapalı olarak HOLEP ile çıkardıklarını söyledi. Ancak TUR, greenlight, plazmakinetik gibi yöntemlerle yapılan ameliyatlarda içeride mutlaka prostat dokusu kalır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here