Varikosel

Varikosel
Varikosel

Erkek kısırlığının en sık rastlananı varikosel, çocuk sahibi olamamanın başlıca sebepleri arasında yer alıyor. Varikosel testislerin (yumurtaların) pis kirli kanını götüren toplar damarların varis şeklinde genişlemesi ve uzamasıdır.
Genellikle %90 oranında sol testiste görülür. Erkeklerde kısırlığın en önemli nedenlerinden biri ve görülme sıklığı toplumda %15-25 olup 20-35  yaşları  grubunda fazladır. Testislerden kirli kanı götüren toplardamarların içerisinde yer alan kapakçıkların yetersizliğinden kaynaklanır.

Varikosel Neden Kısırlığa Yol Açar?

Medicana Bahçelievler Hastanesi Üroloji Uzmanı Op. Dr. Zafer Oyman,  kısırlığa yol açan varikoselin nedenlerini şu şekilde açıkladı: “Testislerden  gelen kirli kanın içerisinde toksik  metabolitler yüksek orandadır. Ayrıca testis fonksionu için belirli bir ısı gereklidir. Varikoselli hastalarda  toplardamarlarda biriken kirli  kandan dolayı  ısı  yükselir, bu da sperm yapımını  bozar.  Varikosel testislerin küçülmesine yani  atrofiye uğramasına  sebep  olabilir.

Her varikoselli hasta kısır  değildir. Varikoselli hastaların yaklaşık %70 de sperm yapımı bozulmuştur. Spermiogramda genellikle sperm sayısında  azalma, yapısal bozukluklar ve sperm hareketlerinde azalmalar görülür.” dedi.

Belirtileri: Hastalar Genellikle 3 nedenle doktora başvururlar.

  1. Düzenli ilişkiye  rağmen  çocuk  olmaması,
  2. Testislerde ağrı,
  3. Testislerin bulunduğu scrotumda şişlik.

Teşhisi Nasıl Yapılır?

Üroloji Uzmanı Op. Dr. Zafer Oyman, muayenenin elle yapılarak tespit edildiğini belirtirken, yapılan scrotal  renkli dopler sonografi ile varikosel teşhisinin yapılabileceğini belirtti. Dr. Oyman, “Varikosel teşhisi konulan hastaya  sperm  tahlili yapıldıktan sonra ameliyata karar verilir.  Eğer sperm tahlili normal ise  ameliyat  şart  değildir. Fakat, sperm tahlili bozulmuşsa ameliyat  şarttır.” şeklinde konuştu.

Tedavisi / Varikosel Ameliyatı

Tedavide cerrahi müdahalenin şart olduğunu belirten Üroloji Uzmanı Op. Dr. Zafer Oyman, şu açıklamalarda bulundu: “Ameliyat mikroskopik olarak  yapılır. Operasyon  kasıktan uygulanır, yaklaşık 30 dakika  sürer. Hasta aynı gün  taburcu olabilir. Ameliyattan  sonra sperm değerlerinde %50-60 oranında düzelme  beklenir. Ameliyattan  3 ay sonra sperm üretiminde düzelmeler  beklenir. Sperm  tahlili ameliyattan 3 ay  sonra  yapılmalıdır. Varikosele bağlı kısırlığı  olan hastalarda    başarılı  ameliyata rağmen  bile  gebelik şansı %40- 60 oranındadır. Varikosel erkeklerde cinsel performansı etkiliyen bir hastalık değildir. Ameliyattan sonrada hastalarda cinsel performansta azalma veya artma beklenmez.” şeklinde konuştu.

Aşağıdaki videoda Op. Dr. Zafer Oyman, “Varikosel ve Kısırlık” hakkında bilgiler veriyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here