Diyabet Hastaları Nasıl Beslenmeli?

Doğum Sonrası Beslenme ve Diyet
Doğum Sonrası Beslenme ve Diyet

Diyabet tedavisinde beslenme, düzenli egzersiz yapılması ve gerektiğinde insülin ve/veya ağızdan diyabete karşı ilaçların kullanılması ile diyabet tedavisi çoklu şekilde gerçekleştirilmektedir.

Bu konuda hasta ve gereğinde hasta yakınları hastanın doktoru, diyet uzmanı, diyabet hemşiresi, diyabet eğitmeni, psikoloğu hep birlikte ekip halinde hareket etmelidir. Bu şekilde hareket edildiğinde bu çok yönlü hastalıkla mücadele etkin bir şekilde sağlanmış olur. Hastanın yaşam kalitesi arttırılır ve yaşam süresi uzatılır.

Hastanın hayatı boyunca uygulayabileceği en ideal beslenme proramını oluşturarak kan şekerini normale yakın seviyede tutmak, hiperglisemi ve hipoglisemiyi önlemek, çocukluk ve ergenlik döneminde normal gelişmeyi sağlamak, gebelik ve emzirmede yeterli ve dengeli beslenmeyi sağlamak asıl amacımızdır. Diyet kişiye özel olmak zorundadır.

Sağlıklı beslenme için yemeklerin çeşitliliğinde bir sınırlama yoktur.Yalnızca tercih edilmesi gereken ve uzak durulması gereken besinler dikkatle alınmalıdır.

Uygulanacak diyet kişinin fiziksel durumuna (yaş, boy, cins, ağırlık) kan bulgularına, sosyoekonomik ve kültürel yapısına, beslenme alışkınlıklarına yapılan egzersizlerin türüne uygun bir biçimde diyetisyenler tarafından düzenlenmelidir.

Diyet yapmak aç kalmak değil dengeli beslenmektir ve tedavide ilk en önemli adımdır. Hastalarımızın uyum zorluğu çektiği en önemli adım da bu ilk adım olmaktadır. Bu adımda eğitimde ne kadar çok vakit harcarsak hastayı o kadar kaliteli yaşama hazırlamış oluruz.

Diyabet ‘te diyet yaparken nelere dikkat edelim?

 • Diyetinizi başkasının diyeti ile karşılaştırmayın.
 • Sık sık az az beslenin. 3 ana 3 ara öğün alın hatta akşam biraz geç yiyorsanız
  ek ara öğün alın
 • Yemek, çalışma ve uyku saatlerinizi düzenleyin.
 • Yemeklerin pişirilme şekli haşlama, fırında ve ızgara olmalıdır.
 • Diyetinizin yeterli ve dengeli olması için yiyeceklerinizi belirtilen miktarlarda ve
  öğünlerde yemeye çalışın
 • Hazır satılan içeriği bilinmeyen yiyecekleri almayın.
 • Meyve suyu yerine meyveyi kabuğu ile tüketin.
 • Beyaz ekmek ve beyaz unlu mamuller tüketmeyin tam buğday unu, kepek ve
 • çavdar tercih edin
 • Kan basıncınız normalse bile tuzdan kaçının
 • Sigara içmeyin, alkolden uzak durun.
 • Sakatat yemeyin
 • Sucuk, salam, sosis yemeyin.
 • Zeytinyağını tercih edin ancak ısıtmayın çiğ kullanın. Yemeklerde fındık yağını
  tercih edin.
 • Şeker ve şekerli tatlılar, hamurişleri börek çörek yemeyin bunlar kan şekerinizi
  yükseltir.
 • Düzenli kan basıncınızı takip edin.

Size önerilenlerin dışına çıkmayın

İlaç tedavisinde kullanılan ilaçlar özellikle insüline bağımlı olmayan ikinci tip yani erişkin tip diyabet hastalığında kullanılır. Bazen insüline yardımcı bazen de insülin olmadan tek başlarına kullanılabilirler.

Hem Tip 1 hem de Tip 2 Diyabet hastalığında İnsülin tedavisi kullanılır. Tip 1 Diyabet hastalığında insülin yeterli olmadığı için insülin vermek zorunludur. Tip 2 Diyabet hastalığında ise bir çok değişken durumda bazen başlangıçta bazen bir komplikasyon geliştiğinde; bazen de ileri safhada yetmezlik geliştiğinde insülin tedavilerinden yararlanım sağlanır.

Çeşitli insülin tipleri mevcuttur. Kısa orta ve uzun etkili olmak üzere etki sürelerine göre ayrılır ve kullanırlar.

Tedavinin en önemli diğer bir dalı da egzersizdir.

En iyi tercih edilen egzersiz yürüyüş yapmaktır. Egzersize yavaş yavaş başlayın. (5-10 dakikayla) daha sonra bu süreyi uzatın .Yapabiliyorsanız hergün egzersiz yapın. Mümkünse bunu aynı saatlerde uygulayın.Egzersiz öncesi ve sonrası kan şekerinizi kontrol edin. Beraberinizde glukoz tabket veya şeker içeren besin bulundurun. Eğzersiz sonrası ayaklarınızda yara kabarcık olup olmadığını kontrol edin ve pamuklu çorap rahat ayakkabı kullanın.

Tedaviye uyum zorluğu hastalığın durumunu ve hastalığın seyrini nasıl etkiliyor?

Diyabet hastalığı uyumun yakalanmasının en zor olduğuı hastalıkların başında geliyor ve maalesef çok yaygın bir hastalık.

Tedaviye uyumun sağlanması hastanın yaşamını uzatıyor ve yaşam kalitesini arttırıyor.

En çok diyete uyum zorluğu yaşanıyor. Bu da hem ilaç tedavisinin etkin şekilde düzenlenmesini, hem de insülin tedavilerinin düzenlenmesini imkansız hale getiriyor. En önemli nokta; çok sabırla yaklaşmak, diyabet eğitmeni, doktoru ve hemşiresi hep birlikte hastayı kaliteli yaşamaya ikna etmek olacaktır. Egzersiz konusu da toplumumuzun uyum konusunda zorluk yaşadığı konulardan birisi.

Aşağıdaki videoda Uzm. Dyt. Serap Andaç Öztürk, “Obezite” hakkında bilgiler veriyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here