Sayılarla Koronavirüs (COVID19)

Sayılarla Koronavirüs (COVID19)
Sayılarla Koronavirüs (COVID19)

Bu videoyu özellikle de yüz yüze eğitimin başladığı sınıflardaki çocukların ailelerinin biraz daha rahatlatması için hazırlama ihtiyacı hissettim. Aslında kendinizi, özellikle de yaşlılarınızı koruduğunuz sürece çocuğunuzun okula gitmesinde bir sakınca yok. Hatta koronavirüsü’nün bir çocuk hastalığı olmadığını bile söyleyebiliriz. Hadi gelin bu konudaki verilere birlikte göz atalım.

Not: Buradaki içerik izlediğiniz videoya ait metindir.

Sevgili anne babalar Merhaba. Bugün yine biraz koronavirüsten konuşmak istiyorum çünkü vaka sayıları arttıkça endişelerin arttığını biliyorum. Okullar açılacak, açılmayacak sürekli bir tartışma hali, herkes panik içinde. Lütfen sözlerim yanlış anlaşılmasın, ben koronavirüs gerçeğini yadsımak istemiyorum. Evet bu hastalık bazı kesimler için daha tehlikeli, özellikle hasta ile çok yoğun teması olan sağlık çalışanları için maalesef bizler gibi daha tehlikeli, özellikle kronik hastalığı olan yaşlılarımız için daha tehlikeli.

Çocuklarda kaza ile ölüm ihtimali koronavirüsten 25 kat fazla

Ancak çocuklar için sanıldığı kadar tehlikeli olmadığını zaten hep söylüyorduk ama geçen gün çok güzel bir çalışmaya rastladım. Amerika ve Avrupa’nın bazı ülkeleri ve Kore’deki yaklaşık 137.300.000 çocuk (toplam çocuk sayısı bu) ve ölüm sebeplerine bakmışlar. En sık hangi nedenlerle çocuklar ölüyor? ve gerçekten çok ilginç bir sonuç var ortada. Kaza ile ölüm koronavirüs ( COVID19 ) nedeniyle ölümlerden 25 kat fazla. Aşağı yukarı pandeminin ilk başladığı Mart aylarından başlamışlar, Mayıs sonuna kadar bütün bu ülkelerdeki çocukları izlemişler ve kazalar nedeniyle sadece 1056 çocuk hayatını kaybediyor. Koronovirüs ( COVID19 ) dışındaki alt solunum yolu enfeksiyonu, Zatürreler nedeniyle 308 çocuk hayatını kaybetmiş ki bu koronavirüse ( COVID19 ) bağlı ölümlerin 7 kat üstünde bir rakam.

Çocuklarda İnfluenza ile ölüm ihtimali koronavirüsten 2,5 kat fazla

Çok basite indirdiğimiz İnfluenza nedeniyle yine 107 tane ölüm olduğunu ve koronavirüs ( COVID19 ) ölümlerinden 2.43 kat fazla olduğunu görüyoruz aslında ve 10 milyon çocuktan sadece 3 tanesi koronavirüs ( COVID19 ) nedeniyle ölmüş ve bu süreçteki 137 milyon çocuktan yaklaşık 44.000 koronavirüs ( COVID19 ) testi pozitif bulunmuş ve bu çocuklardan da sadece 44 tanesi maalesef hayatını kaybetmiş. Yani hastalığı kapan pozitif olan çocuklarda ölüm oranı aşağı yukarı binde 1 civarında ve dediğim gibi kazalardan 25 kat daha az bir sebep bu. Çocuklarımız okula gidecekse bile hijyen kurallarına, sosyal mesafeye mümkün olduğunca dikkat etmeleri, kendilerinden ziyade yaşlılarını korumak açısından da anneanne, babaanne, dedelerin kucağına gitmemesi, onları öpmemesi, sarılmaması, mümkün olduğunca onlarla uzak durması ve kapalı ortamlar ve onlarla bir araya geldiklerinde de mutlaka çocuklar maske takamıyorsa bile yaşlılarımızın maske takarak kendilerini koruması yapılabilecek öneriler arasında. Ben her zaman sizlerin biraz rahat etmesini istiyorum. O yüzden zaman zaman bu tip videolar paylaşıyorum sizlerle.

Kendinize iyi bakın

Kaynak: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7260492/

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here