Sigara Bağımlılığı Fizyolojik – Psikolojik

Sigara Bağımlılığı Fizyolojik - Psikolojik
Sigara Bağımlılığı Fizyolojik - Psikolojik

Hangisi doğru? Sigara bağımlılığı fizyolojik midir, yoksa psikolojik midir?

Tiryakilerin sigara içmeye devam etmelerinin gerçek nedeni iki faktörün kurnazca bileşimidir:

1. NİKOTİN BAĞIMLILIĞI (fizyolojik bağımlılık)

2. BEYİN YIKAMALAR (psikolojik bağımlılık)

Sigara içmek alışkanlık değildir. Yaşamımızda her türlü alışkanlığımız olur, bazıları çok da eğlencelidir. Fakat iğrenç bir tadı olan, bir servete mal olan, pis ve tiksindirici bulduğumuz ve zaten kurtulmak istediğimiz bir alışkanlığı kolaylıkla bırakmamız gerekirken neden bu kadar zorlanırız? Çünkü bu bir “alışkanlık” değil, bir UYUŞTURUCU MADDE BAĞIMLILIĞIDIR.

Not: Buradaki içerik izlediğiniz videoya ait metindir.

“Sigara içmek fizyolojik bir bağımlılık mıdır yoksa psikolojik bir bağımlılık mıdır? ” Bana en çok sorulan sorulardan bir tanesidir. Sigara içmek hem fizyolojik hem de psikolojik bir bağımlılıktır ancak bunların önem dereceleri farklıdır. Dışarıda sanıldığı gibi, milyonlarca sigara içicisinin sandığı gibi sorunun büyük kısmı kesinlikle fizyolojik değildir. Ortada bir fizyolojik bağımlılık vardır ama bu sigara sorununun çok küçük bir kısmıdır. Bir yüzde dağılımı verecek olsak, yüzde kaçı fizyolojik yüzde kaçı psikolojiktir? diye düşünecek olsak tahmin ediyorum ki pek çoğunuz büyük kısmının fizyolojik olduğunu düşünürsünüz.

Sigara bağımlılığının %95’i psikolojiktir

Ancak şaşırtıcı şekilde doğru değildir. Tam tersi; Bunun %5’i fizyolojik %95’i psikolojik bir bağımlılıktır yani sigara Nikotin maddesinin yarattığı yani fizyolojik bir maddenin yarattığı psikolojik bir sorundur, psikolojik bir bağımlılıktır. Fizyolojik bağımlılık kısmı çok hızlı biter. Vücudunuz 72 saat, 3 gün gibi kısa bir sürede bu maddeden temizlenir ve bu bağımlılıktan temizlenirken hiçbir fiziksel ağrı, sancı, sızı yaşamayız. Çok hafif bir boşluk duygusu yaratır ama sigara içmediğimiz zaman yaşadığımız o boşluk duygusunun büyük kısmı o sıkıntı, gerginlik, huzursuzluk, mutsuzluk, insanların kendini yoksun hissediyor olmasının büyük sebebi psikolojiktir. İnsanların ağzında sigara varken bile pakete uzandıklarında pakette bir sigara bulamadıkları zaman yaşadıkları panik sizce fizyolojik midir, psikolojik midir? Fizyolojik olması mümkün değildir çünkü o sırada sigara içiyordur yani aslında o sırada vücuduna Nikotin veriyordur. Nikotin alırken bile bir panik yaşıyor olması aslında sorunun psikolojik olduğunu gösterir.

Yoğun sigara içenlerin çoğu oruç tutarken 15 saat sigara içmeden durabilir

Ya da başka bir örnek düşünecek olursak; Pek çok sigara içicisi belli dönemlerde, sene içinde oruç tutarlar. Bu oruç tuttukları süre boyunca bütün 1 gün yani 10-12-14-15-16 saate kadar bir süre akıllarına dahi sigara içmek gelmeyebilir. Aslında normalde günde 1,5 – 2 paket içmeden duramayan bir tiryakinin günde 15-16 saat boyunca aklına bile gelmeyecek kadar düşük bir fizyolojik bağımlılıktır. Bu fizyolojik kısmını halletmek için yapılması gereken aslında hiçbir şey yoktur. Vücut, Nikotin vermeyi durdurduğunuz andan itibaren o temizlenmeyi ve o iyileşmeyi kendi kendine halleder.

Sigara bağımlılığında sorunun büyük kısmı psikolojiktir

Ama asıl yapılması gereken; Sorunun o çok büyük kısmı olan %95’lik ve zamanla halledilmeyen, zamana bırakılırsa gittikçe gücü ve baskısı artan psikolojik bağımlılığın nasıl çözüleceğini bilmektir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here