Yaz Tatiline Hazır mıyız?

Yaz Tatiline Hazır mıyız
Yaz Tatiline Hazır mıyız

Sevgili anne-babalar yine bir yazı daha kucaklamaya hazırlanıyoruz. Tatil yörelerinde yerlerimiz belki şimdiden ayrıldı. Kimilerimiz de sahil bölgelerindeki yazlıklara gideceğiz. Tabii güneş yanıkları, sıcak ile yanmalar, böcek-arı sokmaları, ishaller-kusmalar ve kış kadar sık olmasa da soğuk algınlıkları yine peşinizi bırakamayacak. Bu yazıyı okuyarak sizlerin tatile giderken daha donanımlı olmanızı amaçlıyorum.

En önce vurgulamak istediğim şey, koruyucu güneş sütleri veya kremleri. Güneş sadece zararlı olan bir şey değildir, güneş giren eve doktor girmez diye atasözü bile vardır. Yüksek faktörlü ürünler güneşin UV ışınlarına engel olur. Faktör ne kadar yüksekse bu engelleme oranı da o kadar yüksek olacaktır. Vücudun kendi D vit üretimi de UV ışınlarına bağımlıdır. Bu durumda yüksek faktörlü ürünü çocuğumuza evde sürersek D vit açısından güneşten hiçbir fayda sağlayamamış oluruz. Bu durumu önlemek için tavsiyemiz, evde düz-faktörsüz nemlendirici bir ürünü sürüp, çocuğunuzun cildinin hassasiyetine göre 5-15 dak. güneşlendikten sonra faktörlü ürünü sürmek olacaktır. 20-30 faktör ve üzeri bakanlık onaylı herhangi bir ürün kullanılabilir.

Tatile giderken yanınızda bulunması gereken ilaç türleri

  • Ateş düşürücü-ağrı kesiciler
  • İshal için yardımcı ilaçlar(süre kısaltıcı ve sıvı-tuz kaybı önleyici tozlar)(ishal kesiciler asla kullanılmamalı)
  • Burun tıkanıklığı için burun spreyleri, damlalar
  • Kaşıntı , böcek sokmaları için dıştan sürülecek kaşıntı önleyici ilaçlar
  • Bulantı-kusma önleyici fitil veya şuruplar.
  • Sivrisinek kovucular(bebekler için bitkisel ürünler var)

Ancak bu ilaçlar çocuğun şikayetlerini rahatlatıcı ilaçlardır, çoğu zaman tedavi edici değildir. Şikayetlerin devamı veya şiddetli olması halinde en yakın sağlık kuruluşuna başvurmanız gerekmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here