Yulaf Kepeği Bedeninizi Yeniliyor

İçindekiler

Yulaf Kepeği : Vücudu Tazeleyen Besin Kaynağı

Yulaf kepeği zengin bir karbonhidrat kaynağıdır, dolayısıyla enerji deposudur. Düzenli tüketildiğinde enerji vererek bedenimizin yenilenmesine yardımcı olur.

Yulaf Kepeğinin İçeriği

Yüksek dozdaki enerji verici özellikleri nedeniyle bir çok açıdan vücudu destekleyicidir. Yulafın  en  önemli  özelliklerinden biri de, çözünür posa oranının diğer tahıllara göre daha yüksek olmasıdır. Omega 3 -omega 6 gibi yağ asitleri, kalsiyum, bakır, demir, magnezyum, manganez, fosfor, potasyum, selenyum ve çinko gibi minerla bileşenleri açısından oldukça  zengindir. Yine B1, B2, B3, B5, B6 ve B9  gibi  B  grubu vitaminleri açısından da bilinen en  iyi kaynaklardan biridir.

Burada  bir  yanlış  anlaşılmayı  düzletmek  istiyorum. Yulaf kepeği yulafın öğütülmüş hali değildir, yulaf tanesini saran kabuk kısmından oluşur, buğday kepeğinden de oldukça farklıdır. Yulaf ezmesi ile  karşılaştırdığımızda en büyük fark ise, beta-glukan adını verdiğimiz, çözünür bir  lifin yulaf kepeğinde oldukça  bol  miktarda bulunmasıdır.

Yulaf Kepeğinin Faydaları

Beta Glukan Mucizesi

Yapılan bilimsel  çalışmalara göre, günde 3 gram civarında beta glukan tüketiminin kolesterol dengeleyici özelliği olduğu ve yulaf kepeği takviyesinin de bunu sağlamaya  yeterli  olduğu  bilinmektedir. Beta glukan olarak bilinen çözünebilir bir lif, yulaf ezmesine taşıdığı yüksek besinsel değeri veren en önemli maddedir. Beta  glukanın  diğer  faydalarına gelince kaslarınızı besler, kan şekerini düzenler, bağışıklık sistemini güçlendirir, dolayısıyla kalp sağlığının korunmasına  da  ciddi  katkılar  sağlar

Zengin Protein İçeriği

Yulafta bulunan proteinin et, süt ve yumurtadaki kadar önemli ve soya fasulyesindeki protein ile de eşdeğer olduğu Dünya Sağlık Örgütü(DSÖ) tarafından vurgulamaktadır.

Anne Sütünü  Arttırma

Bebeğinizin sağlıklı  gelişmesi ve büyümesi için yeterli süre  ve  miktarda anne sütüyle  beslenmesi çok  önemlidir. Tıbbi  bir  gereklilik  yoksa ilk  6  ay  anne  sütü  dışında  hiçbir şey  verilememesi  gerekir. Ancak  ne  yazık ki  bazen sütünüz yetersiz gelebilir, bu durumda anne sütünü artırmak için bazı girişimlerde bulunmak gerekir. Anne sütünü artırıcı  özelliği olan ilaç, gıda ve bitkilere genel  olarak  galaktogog adı verilir. Demir düzeyi düşük olan emziren annelerde yeterli süt üretimi olmayabilir. Yulaf kepeği demir ihtiyacına da yanıt verir. Yulaf kepeği oksitosin hormonu üretimini canlandırmaya yardımcı olan mineraller içermektedir. Oksitosin hormonu anne sütünün oluşmasında ve artırılmasında etkili bir hormondur. Sonuç olarak  yulaf kepeği bilinen en iyi süt  arttırıcı besinlerden birisidir.

Antidepresan Etki

Tüm özellklerinin  yanında yulaf kepeğinin depresyon belirtilerini azaltma, hastada rahatlama ve gevşemeyi sağlama gibi etkileri de bulunmaktadır.

Aşağıdaki videolarda Uzm. Dyt. Fatmagül Yılmaz Öztürk, “Gıda Takviyeleri” ve “Obezite” ile ilgili bilgiler veriyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here