Soğuk Algınlığı Belirtileri

Çocukta Ateş Ölçümü ve Normal Vücut Isısı
Çocukta Ateş Ölçümü ve Normal Vücut Isısı

Kışın Soğuk Algınlığı – Grip Neden  Daha Sık?

Özellikle kış aylarının da yaklaşmasıyla virüslerle ortaya çıkan soğuk algınlığı ve daha ağır olan grip gibi enfeksiyonlar daha sık görülmektedir. Çünkü virüsler, onları öldürebilecek dış etmenlere soğuk havada daha dayanıklı hale gelirler. Öncelikle okula giden çocuklarda bu enfeksiyonların sıklığı daha da artar. Çünkü kalabalık ortamlarda özellikle hasta çocukların okula gönderilmeye devam edilmesi sonucu, Damlacık yoluyla, yani aksıran, öksüren, hapşıran çocukların solunum yollarından çıkan gözle göremediğimiz, havayla karışık küçük damlacık partikülleri aracılığıyla, bu virüsler çok daha kolaylıkla bulaşır.

Anne babalar için soğuk algınlığı  belirtileri ve grip belirtilerini ayırt etmek bazen kafa  karıştırıcı olabiliyor. Gece boyunca öksürüp burun akıntısı olan çocuğunuzu sabah okula göndermek istemediniz. Peki, sizce grip mi yoksa daha hafif olan bir soğuk algınlığıyla mı karşı karşıyasınız? Grip daha ağız belirtilere neden olurken nezlede olay daha hafiftir.

Soğuk Algınlığı Belirtileri ve Grip Farkı

Aşağıdaki tabloda ayırım için bazı ipuçları bulabilirsiniz, bu soruların yanıtlarına bakarak çocuğunuzun durumu hakkında fikir sahibi olabilirsiniz ama  bu bilgilendirici bir yazıdır,  doktor  muayene  ve önerisi  yerine  geçmez. Lütfen tanıyı kendiniz koymaya kalkmayın, çünkü bazı bakteri enfeksiyonları da grip gibi başlayıp ağırlaşabilir. Özellikle  belirtileri  çok  şiddetliyse mutlaka doktora başvurun.

Hastalık               Grip     Nezle (soğuk algınlığı)    
Belirtiler nasıl başladı?     Ani Yavaş yavaş
Ateş Yüksek/Çok yüksek Yok veya hafif
Üşüme- titreme Var Yok
Bitkinlik/Halsizlik Çok Yok veya hafif
Baş ağrısı Çok Yok veya hafif
Kas ağrısı Çok Yok veya hafif
İştah azalması Var Yok veya hafif

Gördüğünüz gibi yukarıdaki tabloya göre grip basit nezle/ soğuk algınlığına göre çok daha ağır bir tablodur.  Ancak yüksek ateşe rağmen gripte de antibiyotik kullanımı uygun değildir. Çok yüksek ateş, üşüme  titreme olunduğunda bakteri mi virüs mü ayırt edebilmek için bazı kan tahlilleri ne başvurmak doğru teşhis ve tedavi açısından önemli bir ayrıntıdır. Grip yani influenza virüsü,  burun salgısından 20 dakika içinde hızla  sonuç veren basit bir testle de tespit edilebilir,  ancak bu testin yalancı negatif sonuç verme ihtimalinin %30 civarında olduğu  bilinmelidir.

Aşağıdaki videolarda Uzm. Dr. Özlem Özsoy Yolcu, “Üst Solunum Yolu Enfeksiyonu” ve “İdrar Yolu Enfeksiyonu” hakkında bilgiler veriyor.

Grip İlaçları

Son dönemlerde görülen influenza salgınlarında oseltamivir etken maddeli ilaçlar adeta moda olmuştur,  hastalar  tarafından  da  sıklıkla  talep  edilmektedir.  Ancak bu ilaçların özellikle risk faktörleri yoksa kullanılması çok da gerekli değildir, çünkü ciddi yan etkileri vardır, tadı kötüdür, bulantı kusma yapabilir. Astım, kronik hastalıklar veya çocuğun 2 yaşın altında olması gibi ağır enfeksiyon düşünülebilecek risk faktörleri yoksa, çok basit bitkisel ilaçlarla da influenza hızla iyileşebilmektedir.  Bu  arada  bitki  çayları,  bol  sıvı  almak,  istirahat  etmek,  ateşin  ateş  düşürücüler  ve  ılık  duşlarla kontrol altına alınması  esastır.  İkincil  bakteriyel  enfeksiyon  komplikasyon  riskleri  nedeniyle  3-4  gün  sonra  hastanın  tekrar akciğerlerinin  dinlenmesi  ve  kulak-boğaz  kontörlü  önemlidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here