Ağız ve Diş Sağlığı

Ağız ve Diş Sağlığı

Sağlık ağzımızda başlar. Ağız ve diş sağlığında nelere dikkat etmeliyiz, diş travmalarında neler yapılması gerekiyor veya diş macunu – diş fırçası seçerken nelere dikkat etmeliyiz, çocuklarda diş çürükleri önlenebilir mi, ortodontik diş tedavileri nasıl yapılır, dişler nasıl beyazlatılır, diş lekelerinin çözümü var mıdır?
…gibi aklınıza takılan birçok sorunun cevabına Ağız ve Diş Sağlığı kategorimizden ulaşabilirsiniz. Daha fazlası için sitemize ücretsiz üye olarak uzmanlarımıza soru sorabilirsiniz.


Sıkça Sorulan Sorular

1 yaşında sadece 2 dişi vardı, şimid de değişik bir sırayla çıkıyor…

Soru:
Bebeğim 1 yaşıında, sadece iki alt dişi vardı. 20 gün içinde sağ taraftan önce üst azısı sonra alt azısını patlattı.şimdide gene sağ taraftan köpek dişi ve üst ön dişini patlatıyor. Bu sıralama sizce de yanlış değil mi, önce alt sonra sonra üst dişler gelmez mi? Sadece sağ taraftaki dişlerin patlaması normal mi sizce, diş hekimine götürmeli miyim?

Cevap:

Süt dişlenme dönemi, teorik olarak yaklaşık, 6-7. aylarda alt ön süt dişlerinin çıkması ile başlar.Daha sonrada üst ön keserler,süt azılar,süt köpek dişleri şeklinde devam eder. Fakat süt dişlenme döneminde, dişlerin çıkma zamanı ve sırasında özellikle genetik ve çevresel faktörlere bağlı değişiklikler, bireyler arasında olabilir. Yani her çoçuk, kitaba göre büyümez, değişen her durum patoloji değildir. Bu dönemde endişelenmeniz normal ancak dişlerin sürmesini bekleyin, hala endişeleriniz devam ediyorsa, bir diş hekiminin görmesi için kontrole götürebilirsiniz.

6 yaşında oğlumun altta ki dişlerin den birinin arkasın da 2. diş çıktı

Soru:
6 yaşında oğlumun altta ki dişlerin den birinin arkasın da 2. diş çıktı, şaşkınlık içindeyiz, bunun nedeni nedir acabaP

Cevap:

Oğlunuz 6 yaşında olduğu için endişelenecek bir şey yok. Çünkü süt dişlerinin altında, dil tarafına doğru daimi dişler vardır.Eğer üstdeki süt dişi düşmedi ise zamanı gelen kalıcı diş iç kısımda sürmeye başlar. Bu durumda, kendi düşmeyen süt dişinin çekilmesi ile düzelir.Farklı bir durum varsa, daha ayrıntılı bilgi vererek, tekrar sorabilirsiniz.

Dişlerimde sarılık, yamukluk gibi birçok sorun var

Soru:
Benim dişlerim oldukça sorunlu, sarı, çürük ve yamuklar. İki dişimde dolgu, iki dişimde köprü var. Diş tedavisine başlamak istiyorum, fakat ne yapılacak, protez mi takılacak bilmiyorum. Dişlerimin kurtarılma şansı yok mu? Yaşım 20 sizce ne gibi tedavi yöntemleri uygulanır?

Cevap:

Artık diş tedavilerinde mecbur olunmadıkça çekim düşünülmüyor.Üstelik yaşınız da çok genç, o nedenle dolgu,kanal tedavisi ve protez tedavilerinden hangilerine ihtiyacınız varsa hekiminiz sizi bilgilendirecektir. Korkmayın ve sorunların daha da ilerlememesi için ertelemeyin, zaman kaybetmeyin.Sağlıklı ve güzel bir gülüşünüzün olacak olması sizi motive etsin!

Şeffaf renksiz diş tellerinin diğer diş tellerinden ne farkı var?

Soru:
Ben 17 yaşındayım ön iki dişimin arası hafif açık o açıklığı kapatmak için diş teli takmam gerekiyomuş ben tahminen o diş telinin dişimde ne kadar kalacağını merak ediyorum bi de diş telinin fark edlimesini istemiyorum bunun için şeffaf renksiz diş telleri varmış yaptığı işlev olarak diğer diş telleriyle arasındaki fark nedir öğrenebilir miyim ?

Cevap:

Evet doğru, dişlerinizin aralarında sizi rahatsız eden boşluklar varsa ortodonti tedavisi yapılıyor.Ortodonti uzun süren, zahmetli ve masraflı bir tedavidir.Tedavi süresi ortalama 1,5-2 yıl arası değişir.Tel görünümünü azaltmak için estetik, diş renginde braket ve teller vardır.Bunların tek farkı daha pahalı olmalarıdır,tedavi maliyetlerini arttırırlar.Ayrıca dişler arası boşluklar fazla değil ve sadece az bir bölgede localize yani sınırlı ise direk kompozit veneer,vs gibi dolgu ile estetiğin düzeltildiği vakalar da olur.Bir kaç hekime danıştıkdan sonra kendiniz için uygun olan tedavi şekline karar verebilirsiniz.

Sağ üst azı dişlerimin üzerinde, yanağımın içerisinde şişlik oluştu…

Soru:
3 gün önce sağ üst azı dişlerimin üzerinde yanağımın içerisinde şişlik oluştu, hiçbir şekilde ağrı yapmıyor. KBB uzmanına göründüm ve ultrason çektiler, kesin bir tanıya varamadılar, ancak yağ dokusunda artış olduğuna karar verdiler. 10 gün içerisinde şişlikte azalma olmazsa tomogrofi çekeceklerini söylediler. Ben ise diş apsesinden şüpheleniyorum, bahsettiğim dişlerime geçen sene kanal tedavisi yaptırmıştım, şişlik şu anda dişlerime de baskı yapıyor. Diş eti haricinde yanak içerisinde de apse olabilir mi? Sizce beklemeli miyim, yoksa en yakın zamanda bir diş hekimine muayene mi olmalıyım?

Cevap:

Bence normal şartlarda ilk yapmanız gereken,o bölge dişlerden diş röntgeni alınıp kanal tedavileri ne kadar başarılı kontrol edilmeli. Diş kaynaklı bir enfeksiyon var mı mutlaka incelenmeli. Bu bölge zaten daha çok diş ile ilgili apselerin görüldüğü yerdir ve kanal sonrası oluşan abselerde diş cansız olduğu için ağrı olmayabilir,sadece dişin üzerine rahat basamazsınız.

Dişlerimi 1 hafta önce bir klinikte beyazlattım ama renkleri istediğim kadar açılmadı…

Soru:
Dişlerimi 1 hafta önce bir klinikte beyazlattım, ama istediğim kadar açılmadılar 1,2 ton 3 seans uyguladılar, ilk yaptırdığım gün beyaz duruyorlar, daha sonraki günler tekarar sararıyor gibiler. Çay-kahve, sigara gibi şeyleri tüketmiyorum, çok da dikkat ediyorum . Beyazlatıcı bir diş macunuyla bu beyazlamayı destekleyebilir miyim, ya da önerebileceğiniz bir beyazlatıcı diş macunu var mı?

Cevap:

Dişleriniz beyazlatma sonrası ilk günkü kadar beyaz kalmayabilir. Fakat hîç bir zaman ilk haline dönmeyecektir. Hep daha beyaz olması için uğraşmak dişlerde hassasiyet ve mine de matlık vb sorunlar yaratabilir. Biz bu tür durumlarda sizin gibi dikkatli kullanım ve belli periotlarda evde kendi uyguladığınız beyazlatıcı plakları öneriyoruz.

Üst çenedeki ön dişlerimden birinin ucundan çok küçük bi parça kırıldı…

Soru:
Üst çenedeki ön dişlerimden birinin ucundan çok küçük bi parça kırıldı..ve şuan tırtıklı bir görünüm oluştu maalesef , bu durumun düzeltilebilmesi mümkün mü? Acaba ne tür bir tedavi yöntemi gerekir?.. ve ben tekrar kırılırsa diye korkuyorum, almam gereken önlemler nelerdir?

Cevap:

Ön dişlerin uç kısmindaki kırık çok ufak ve Mine düzeyindeyse yani zararsızsa sadece hafif törpüleniyor. Çünkü herhangi bir restorasyonda tutuculuk zayıf oluyor. Fakat kırık, fonksiyon ve estetik sorun oluşturuyorsa,dişe kompozit dolgular ile estetik restorasyon yapıyoruz. Sonuçlarıda gayet iyi olur. Dikkatli kullanırsanız tekrar kırılma ihtimali oldukça zayıf bence… Endişelenmeyin!Doktoramcam.com

Menu