Çocuklarda Ses Sorunları 1

Çocuklarda Ses Sorunları 1
Çocuklarda Ses Sorunları 1

Çocukta ses değişikliği, çocuklarda ses sorunları ve nedenleri, çocukta ses teli muayenesi … KBB uzmanımız Op. Dr. Volkan Kahya, Doktoramcam Çocuk Sağlığı Portalı için açıkladı.

Not: Buradaki içerik izlediğiniz videoya ait metindir.

Çocuklarımızda bazen kabalaşan bir ses duyabiliriz. Özellikle konuşmalarında daha sert, kaba, bazen çatallı ses duyabiliriz. Bu özellikle erkek çocuklarda gördüğümüz bir durumdur. Bazen kız çocuklarda da görürüz, küçük yaşlarda görülen bir durumdur. Bazen de ergenlikle birlikte hormonların etkisiyle seste bir kalınlaşma, değişim olabilir fakat bunların dışında çocuklarımızda ses değişiklikleri bayağı sorunlar yaratabiliyor. Özellikle hırçın çocuklarda birazcık haylazlık yapmayı seven çocuklarımızda, bağırıp çağıran çocuklarımızda bu ses problemlerini özellikle görmekteyiz. Bu ses problemlerinin ivedilikle araştırılması gerekiyor.

Ses sorunları nasıl araştırılır?

Bununla ilgili olarak yapılacak en önemli şey özellikle ayrıntılı bir Kulak Burun Boğaz muayenesidir. Kulak Burun Boğaz muayenesinden sonra eğer çocuğun yapısında herhangi bir sıkıntı, bir problem yoksa ses telleri endoskop yardımıyla incelenmeli ve ses tellerinin kalitesine bakılmalıdır.

Ses tellerindeki problemler nasıl tedavi edilir?

Eğer ses tellerinde bir ödem, kızarıklık, nodül veya polip gibi bir şey varsa bunlara yönelik tedaviler verilmesi gerekiyor. Genelde ilk etapta çocuklarımıza her zaman ilaç tedavisini önermekteyiz. Özellikle haşarı çocuklarımızda, çok haylazlık yapan çocuklarımızda birazcık daha ılımlı yaklaşarak onların yüksek ses tonlarını birazcık aşağıya almamız gerekmektedir fakat biliyorum ki çocuklara müdahale etmek o kadar kolay olmuyor. O yüzden de olabildiğince ılımlı bir şekilde bu işe yaklaşmak gerekiyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here