Çocuklarda Ses Sorunları 2

Çocuklarda Ses Sorunları 2
Çocuklarda Ses Sorunları 2

Çocukta Reflü hastalığı, çocukta ses problemi sebepleri, ses tellerinde nodül … KBB uzmanımız Op. Dr. Volkan Kahya, Doktoramcam Çocuk Sağlığı Portalı için açıkladı.

Not: Buradaki içerik izlediğiniz videoya ait metindir.

Bir diğer sebep ise çocuklarda reflü problemi… Reflü problemi varsa yine ses kalınlaşması görebiliyoruz.

Peki nedir Reflü? Ses tellerini nasıl etkiler?

Mide içeriğinin yukarıya ağıza doğru gelmesine reflü hastalığı denir. Öncelikle yemek borusu sonra ağıza doğru geliyor. Reflü sonrası tekrar boğaza gelen reflü miktarı tekrar geri yutuluyor, bu yutulma esnasında bazen ses tellerine doğru kaçaklar olabiliyor. Bu dönemde ses telinde yıpranmalar olabiliyor, bu yıpranmalardan ötürü de yine seste bozukluk olabiliyor.

Reflü hangi çocuklarda görülür?

Özellikle çok Kola içen, çikolata yiyen, kilolu çocuklarımızda bu tarz problemleri yaşayabiliyoruz. Tabii ki bazen bu söylediklerimizin tamamen dışında zayıf çocuklarımızda da yine reflü problemi görebiliyoruz. Bu da yine mide problemleri ile alakalı bir durumdur.

Ses bozukluklarının diğer nedenleri

Bizim, çocuklarda en sık gördüğümüz şey; çocukların seslerini kötü kullanmalarına bağlı olarak seslerde, ses tellerinde oluşan nodüller ve polipler sebebiyle çocuklarımızda ses bozuklukları oluşmaktadır.

Ses bozuklukları nasıl tedavi edilir?

Eğer bunlara ilaç tedavisi ile bir müdahale yapamazsak bu sefer cerrahi tedavi öneriyoruz. Ama mutlaka ve mutlaka 1 ay ile 3 ay arasında çocuklarımızı ilaç tedavisi ve bir takım telkinlerle bu sorunun giderilmesi için yardımcı olmaktayız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here