Çocukları Güneşten Nasıl Koruyalım?

Çocukları Güneşten Nasıl Koruyalım
Çocukları Güneşten Nasıl Koruyalım

Bugünkü videomuzda güneşin faydaları, zararları, artıları, eksileri ve çocuklarla güneşlenirken nelere dikkat etmemiz gerektiğini anlatıyorum. İhtiyacı olan herkesle paylaşmanızı tavsiye ediyorum. Bizi takipte kalın.

Not: Buradaki içerik izlediğiniz videoya ait metindir.

Sevgili anne babalar Günaydın. Güzel bir yaz gününde daha önce size söz verdiğim gibi bugün güneşten bahsedeceğiz, güneşlenme kurallarından bahsedeceğiz. Güneş dünyamızı aydınlatıyor, ısıtıyor ve bazı ultraviyole gibi ışınlar sayesinde hayatımızda çok önemli olan D vitaminin sentezine yardımcı oluyor. Ancak güneş için azı karar çoğu zarar kelimesi gerçekten tam olarak yerinde. Evet, aldığımız yağlar özellikle kolesterol, ultraviyolenin de yardımıyla vücudumuzda D vitaminine dönüşüyor. Kemik gelişimi için, bağışıklık sistemi için oldukça önemli bir vitamin D vitamini.

Güneşin fazlası kanser nedeni!

Güneşin fazlası da ne yazık ki cilt kanserine, güneş yanıklarına sebep olarak bizi rahatsız edebiliyor. Hatta ileri yaşlarda hayatımızı bile tehdit edebiliyor özellikle Melanom gibi ağır cilt kanserleri. Bu durumda özellikle bebeklerimizi, çocuklarımızı güneşle birlikte nasıl idare edeceğiz, nasıl güneşlendireceğiz, nelere dikkat etmemiz gerekiyor?

Hangi saatlerde güneşlenmek daha uygun

Öncelikle saat çok önemli. Güneşin dik olarak geldiği yaz aylarında saat 11:00 ile 16:00 arası Güneş bizim için daha zararlı. Dolayısıyla bebeğimiz güneşleneceği zaman saat 11’den önce ve 4’ten sonra olan saatleri tercih etmemiz gerekiyor. Bunun dışındaki saatlerde tabii ki yine deniz kenarında olabiliriz ama gerçek gölgeyi tercih edeceğiz yani şemsiye altı, tente altı çok doğru bir yaklaşım değil. Oradan sızan ışınlar ve yansıyan ışınlar yine bebeği son derece ciddi şekilde yakabiliyor. O yüzden gerçek gölge nedir? ağaç altı veya çardak altı, geri plandaki gölgeleri tercih edeceğiz bunun dışındaki saatlerde.

Güneş koruyucu kremlere dikkat

Güneşlenmeden önce mutlaka faktörlü bir krem ki bu genellikle 50+ dediğimiz “50 Plus” Güneş kremlerini tercih ediyoruz, iyi markalar tercih ediyoruz. Bilinmeyen uyduruk markaları tercih etmemeye çalışıyoruz.

Güneşte tercih ettiğiniz kıyafetler önemli

Bebeğimizin mutlaka şapkası olmalı. Özellikle denize girerken güneşten koruyabilecek, ultraviyoleyi geçirmeyen, özel, tüm vücudu kaplayan mayolar var bunlar kullanılabilir. Mutlaka başını sokmasak bile ıslatmamız lazım yine dışarıdayken açık renk tişörtleri tercih etmek gerekiyor çünkü beyaz renk güneşi yansıtıyor oysa siyah koyu renk bir tişört veya şort giydiğimizde bu ışınlar yansımıyor ve vücuda geçebiliyor. Kabaca güneşlenirken dikkat etmemiz gereken kurallar bunlar.

Güneşli, sağlıklı, güzel günler diliyorum.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here