Tatil Reçetenizi Unutmayın

Tatil Reçetenizi Unutmayın
Tatil Reçetenizi Unutmayın

Yazın tüm hızıyla hayatımıza girdiği bu günlerde tatile veya yazlığa gittiğiniz zaman her durum için acilen eczane bulamayabilirsiniz, gece geç saat olabilir. O yüzden evinizden uzaklaştığımızda yanımızda yazın ne gibi ilaçlar ne gibi malzemeler bulunması gerektiğini merak ediyorsanız bu video tam size göre…

Not: Buradaki içerik izlediğiniz videoya ait metindir.

Sevgili anne babalar iyi günler. Bugün yine bilgilendirici kısa videolarımızdan bir tanesi ile başlıyoruz. Umuyorum işinize yarıyordur, bilgilenmek hoşunuza gidiyordur diye düşünüyorum.

Evet Önümüz yaz, artık sıcaklar başladı. Havalar güneşli, tatile gidiyoruz veya gitmesek bile çocuğunuz sürekli güneşle temas halinde. Bu konuya aslında daha sonra değineceğim ama tatile giderken yanınızda bulunması gereken önemli ilaçlardan bahsetmek istiyorum.

Tatile giderken yanınızda bulunması gereken ilaçlar

 Ateş için

Çocuklarda en sık gördüğümüz şikayetlerden bir tanesi Ateş, o yüzden mutlaka Parasetamol içeren, eğer çocuğunuz 6 aydan büyükse İbuprofen içeren şurupları yanınızda bulundurmanız gerekiyor. Küçük bebeklerde eğer şurup uygun görmüyorsanız o zaman fitil yine kullanabilirsiniz.

Güneş yanıkları, gerçek yanıklar ve böcek sokmaları için

Bazen güneşten olabilir, böcek sokmaları olabilir mutlaka yanınızda antihistaminikli jeller bulunuyor biliyorsunuz. Maalesef ilaç markası söyleyemiyoruz, bu tür jellerden yanınızda bulundurabilirsiniz. Gerçek yanıklar için yine bunun başka bir muadili yok. Silverdin dediğimiz meşhur bir yanık kremimiz var, bundan mutlaka yanınızda bulunmalı.

Soğuk Algınlığı için

Soğuk algınlığı olabilir… burun salgılarını azaltan şuruplar mümkünse 2 yaştan önce kullanılmamalı daha çok burun temizliği yapılabilecek serum fizyolojikli damlalar veya çocuk 6 ayın üzerinde ise yaşına uygun ilaçlar, burun tıkanıklığını açan damlalar yanınızda bulunmalı.

Sinek kovucular

Ayrıca mutlaka sinek kovucu şeyler bulunmalı. Yalnız bu kimyasal içeren sinek kovucuları çok fazla önermiyoruz. Bitkisel olan, bebeğin açıkta kalan yerlerine sürülebilecek çeşitli sinek kovucular var. Yine tablet veya likit şeklinde elektriğe takılanları zaten 1 yaşından önce kesinlikle önermiyoruz.

Güneş kremi

Güneşe çıkmadan önce de mutlaka 50 faktörlü bir güneş kremi yanınızda olmalı. 50 + iyi marka, çok fazla merdiven altı bir şey almanızı tavsiye etmem.

İshal, bulantı-kusma için

İshal için mutlaka Probiyotik yanınızda bulunmalı. Bulantı-kusma için de çocuğun kilosuna göre verilebilecek şuruplar veya bebek küçükse günde 2 kere kullanabileceğiniz yine bulantı kusma fitilleri var.

Ancak çok önemli bir uyarıda bulunmak istiyorum. Bu bahsettiğim ilaçların hepsi sadece belirtileri ortadan kaldırır, hastalığı tedavi etmez. Özellikle belirtiler çok şiddetli ve yoğun olarak görünüyorsa kesinlikle bir sağlık kuruluşuna başvurmanız ve başka tedaviler gerekip gerekmediğinin belirlenmesi önemlidir.

Güneş demiştim biraz konu uzadı. Güneşi de mutlaka detaylarıyla bundan sonraki videomuzda konuşacağız… İyi günler diliyorum.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here