Coronavirüs Pandemisinde Umutlar Tükenmesin

Coronavirüs Pandemisinde Umutlar Tükenmesin
Coronavirüs Pandemisinde Umutlar Tükenmesin

Not: Buradaki içerik izlediğiniz videoya ait metindir.

Günaydın sevgili doktoramcam takipçileri, bugünlerde Koronavirüsü yüzünden her gün olumsuz haberler duymaktan biri hal oldunuz. Evet her şey belki çok pırıl pırıl olmasa da, biraz olumlu şeyler söylemek istiyorum. Sonuçta 20 yıllık bir doktorluk tecrübem var. Bazı şeyleri gözlemlediğimde aslında her şeyin sanıldığı kadar da kötü olmadığını düşünüyorum.

Çok serbest kaldık başa mı dönüyoruz?

Kaç  gündür şu tartışılıyor, işte çok serbest kaldı insanlar ve vaka sayıları arttı, yeniden başa döneceğiz, bütün emeklerimiz boşa gidecek. Öncelikle şunu söylemeliyim ki, serbest bırakınca, vaka sayısındaki artış zaten beklenen bir şey. Daha önce 5000’lerde gördüğümüz piki (bir günde ulaştığımız maksimum yeni vaka sayısı) şu anda 1500-2000’lerde tekrar göreceğiz ve göreceksiniz yavaş yavaş vaka sayıları tekrar azalacak. İkinci bir dalga olur mu? Evet belki kış döneminde tekrar artışlar olabilir, ama açıkçası ben yazı iyi geçireceğimizi düşünüyorum.

Çocuklarda Corona virüs Enfeksiyonu Ne Kadar Tehlikeli?

Birazcık rahatlatmak adına çocuklarda  Coronavirüs enfeksiyonunun neredeyse hiçbir soruna yol açmadığını mutlaka eklemek istiyorum.  Bugüne kadar dünyada çocuk ölümü neredeyse hiç yok. Amerika’da sadece 2 çocuk bildirildi ki, milyonlarca vaka içinde bu çok normal.

Coronavirüs ne kadar ölümcül bir hastalık?

Mortalite dediğim ölüm oranları hesaplanırken, sadece test yapılan vaka sayıları üzerinden bir oran yapılıyor. Oysa antikor çalışmaları yapıldığında, yani bu hastalığı kaç kişi geçirdi toplumda… Amerika’da bir çalışma var 3000 vaka ile yapılmış, rastgele örnek alınarak ve buradan yapılan hesaba göre aslında vaka sayısı söylenenden 23 kat fazla Dolayısı ile ölüm oranları %2’lerden  binde  1,5-2’lere düşüyor. Bazı yaş grupları için mortalite biraz daha yüksek, bazı meslek gruplarında, doktorlar ve diğer sağlık çalışanlarında biraz daha fazla. Ancak toplum geneline baktığımızda İnfluenzadan belki bir tık daha tehlikeli bir hastalık olduğunu söyleyebiliriz.

Tabii ki rehavete düşmeyelim, maskelerimizi takalım, sosyal mesafe uyuyalım. Ama öyle bir paranoya içinde de yaşamanızı açıkçası istemiyorum. Biraz da bunun haber olması daha çok insanların dikkatini çekiyor ve moralini bozuyor. Aynı dönem içinde Amerika’da 110-120 bin  kişini  Korona virüs nedeniyle öldüğü ilan edilirken, aynı dönemde 61.000 kişini  de İnfluenza nedeniyle öldüğünü de unutmamak gerekiyor.

Hepinize sağlıklı günler diliyorum.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here