Dermatoloji – Cilt Hastalıkları

Dermatoloji – Cilt Hastalıkları

Cildimiz adeta vücudumuzun elbisesi, onu çok iyi korumak, hastalandığında tedavi etmek bizim en önemli görevimiz. Sıkça gördüğümüz benler ne kadar masum, çocuklarda egzama, atopik dermatit, ürtiker gibi alerjik cilt hastalıkları, siğiller, yanlış ve kalitesiz kozmetik kullanımının sonuçlarını merak ediyor olabilirsiniz. Ya da son yıllarda giderek artan kullanımıyla dermokozmetik uygulamalar revaçta: Bölgesel yağlardan ameliyatsız nasıl kurtulunur, Anti aging ve cilt yenileyici, genç gösteren yöntemler nelerdir; cilt lekeleri nasıl tedavi edilir gibi aklınıza takılan tüm soruların cevabına Dermatoloji Cilt – Hastalıkları kategorimizdeki makale ve videolardan ulaşabilirsiniz. Daha fazlası için sitemize ücretsiz üye olarak uzmanlarımıza soru sorabilirsiniz.


Sıkça Sorulan Sorular

Yediklerimizle ile sivilceler arasında bir ilişki var mıdır?

Soru:
Yediklerimizle ile sivilceler arasında bir ilişki var mıdır?

Cevap:

Son zamanlarda yapılan çalışmalarda yüksek glisemik indeksi olan gıdalarla sivilcelenmenin artabildiği belirtilmektedir. Yüksek glisemik indeksi olan gıdalar; patates, beyaz ekmek, beyaz pirinç, beyaz şeker, işlenmiş meyve suları, muz (olgun), karpuz, krakerler, mısır cipsi ve mısır gevreğidir. Bazı hastalar çekirdek, yağda kızartma, çikolata gibi yağlı, kalori değeri yüksek ve hemen kana karışan gıdalardan sonra sivilce şiddetinde bir artma tariflemektedir. Bu tip gıdalardanda uzak kalmakta fayda vardır

El egzemasından korumak içn dikkat edilmesi gerekenler neledir?

Soru:
El egzemasından korumak içn dikkat edilmesi gerekenler neledir?

Cevap:

Tahriş ve alerjiye neden olan durumlardan uzak durulmalıdır. Sabun, deterjan ve kimyasal maddelerle temas azaltılmalıdır. Eldiven kullanılabilir ama pamuk astarlılar tercih edilmeli , eldiven eli terletecek kadar uzun süreli elde kalmamalı ve içine su kaçırılmamalıdır. Bariyer ve nemlendirici kremler kullanılabilir. Domates, portakal, limon gibi sebze ve meyvelerle direkt temastan kaçınılmalıdır. Saç boyama sırasında olası alerjenlerden kaçınılması ve korunulması önemlidir.Sıcak veya soğuk su yerine ellerin ılık su ile yıkanması daha uygundur.İş yaparken yüzüklerin çıkarılması yüzüklerin altında kalabilecek iritan maddeleri azaltacaktır.Eğer mesleki nedenli bir ekzema düşünülüyorsa meslek değişikliği düşünülebilir.

Sedef hastalığının nedenleri nelerdir? Kimlerde görülür?

Soru:
Sedef hastalığının nedenleri nelerdir? Kimlerde görülür?

Cevap:

Hastalığın nedeni tam olarak bilinmemektedir. Sedef hastalığının bağışıklık sistemi, genetik ve çevresel faktörlerin karşılıklı etkileşimi sonucu geliştiği düşünülür. Sedeflilerin yakın akrabalarında hastalığın sık görülmesi genetik yatkınlığa işaret eden önemli bir ipucudur. Sedef bulaşıcı değildir. Çeşitli çevresel faktörlerin (streptokokların neden olduğu boğaz enfeksiyonları, bazı ilaçlar, kaşıma, banyoda keselenme gibi fiziksel travmalar vb.) etkisiyle hastalık başlayıp , şiddetlenebilir.

Ürtikere neler yol açar?

Soru:
Ürtikere neler yol açar?

Cevap:

Ürtikerin sebebi derideki alerji hücrelerinden (mast hücreleri) histamin salınımıdır. Egzersiz, deriye basınç uygulaması, soğuk gibi fiziksel faktörler, yiyecekler, ilaçlar ve enfeksiyonlar gibi faktörler bu hücreleri uyarabilir. Bazı kronik ürtikerli hastalarda ise kişinin kan dolaşımında bulunan kendi bağışıklık sistemine ait yapıları (otoantikor) buna nedendir. Olağan ürtikerde bir neden tespit edilemeyebilir.

Mantar nasıl tedavi edilir?

Soru:
Mantar nasıl tedavi edilir?

Cevap:

Mantar enfeksiyonunun yeri ve şiddetine göre tedavi değişir. Ağızdan alınan veya hastalıklı bölgeye sürülen ilaçlar kullanılabilir. Yetersiz ve eksik tedaviler mantarın kısa sürede tekrarlamasına yol açar. Bazen tedaviye dirençli mantarlar olabilir ve tedavi daha zor olabilir. Genel olarak aslında çok başarılı tedavi yöntemleri vardır ve bunlara yenileri eklenmektedir. Önemli olan diğer nokta kişinin tedavi sonrasında korunma yöntemlerine mutlaka dikkat etmesidir.

Vitiligoda ışık tedavisi işe yarar mı?

Soru:
Benim rahatsızlığım vitiligo 11 yıl önce burun ameliyatı oldum, ondan sonra çıkmaya başladı. Şu anda yüzümde el ve ayak parmak uçlarımda göğüs ucumda bulunmakta dermatoloji doktorlarına gittim ilaç verip gönderdiler bitki uzmanlarına gittim ama hiçbir sonuç alamadım bir yerden sonuç aldım oda yüzüme, parmaklarıma ve göğüs ucuma sıvı bir ilaç sürüp farklı bir ışığa tutuyordu ama bunda da sadece yüzüm geçmişti fakat 1,5 yıl sonra yüzüm tekrar açıldı şu anda da tuttuğu ışığın lambasını hiçbir yerde bulamadığını söylüyor bende internetten araştırma yaparken Bclear yöntemini duıydum. Haftada 2 seans uygulanıyormuş, 6-8 seansta yüzün cevap verdiğini söylüyolar. Ben Ankara'da çalışıyorum, sürekli İstanbul'a da gelemem

Cevap:

Vitiligoda ışık tedavilerinde cevap süresi ve başarısı hastaya göre değişir. B clear bir çeşit lokal UV-B yani bir çeşit ultraviyole ışık tedavisidir. ankarada bölgesel olarak bu tedaviyi uygulayan bir merkez var mı bilemiyorum. Üniversite hastanelerinden bilgi alabilirsiniz, ışık tedavileri cilt hastalıkları uzmanı kontrolunde uygulanmalıdır.

Bebeğimin cildi çok kuru…

Soru:
20 aylık oğlum var, doğduğundan bu yana cildi çok kuru, bebe yağı, nemlendirici krem sürsem de kısa süre sonra yine eski halini alıyor, önerebileceğiniz birşey var mı?

Cevap:

Cilt kuruluğunda yaşına uygun nemlendirici kullanmalısınız, pamuklu giydirin, çok sıcak su ile yıkama, kese, ovalama yapmayın. bir cilt hastalıkları uzmanı görsün bazı hastalıklarda da cilt kuruluğu olabilir, ayrıca nemlendiricilerin de bir cilt hastalıkları uzmanı tarafından düzenlenmesi daha doğru olacaktır.Doktoramcam.com

Menu