Hamilelik Belirtileri – Gebelik Belirtileri

Hamilelik Belirtileri - Gebelik Belirtileri
Hamilelik Belirtileri - Gebelik Belirtileri

Hamilelik planlamaya başlayan  bazı  bayanlar, döllenmiş yumurta rahime yerleştiği an gebe olduklarından şüphelenebilirler. Bu genellikle döllenmenin 10. gününde ortaya çıkan bir histir. Bazı  bayanlar ise haftalarca hiçbir şey fark etmeyebilirler, sadece adet geciktiği için, “Acaba gebe miyim? ” diye merak etmekten öteye gidemeyebilirler.

Aşağıda en sık görülen hamilelik belirtilerini bulacaksınız, ancak siz bunların hepsini veya bazılarını yaşayabileceğiniz gibi, hiçbiri de sizde olmayabilir.

Youtube tanitim 1

Aşağıdaki videoda “İnsanın Mucizevi Oluşumu” belgeselini izleyebilirsiniz.


1. Göğüslerde Karıncalanma Hissi

Gebelik hormonlarına bağlı olarak, göğüste olan kan akımının artışıyla birlikte, meme uçları etrafında karıncalanma benzeri bir his olabilir ve bu gebeliğin en erken belirtilerinden birisidir. Bazen döllenmeden sonraki ilk haftada bile hissedilebilir. Vücudunuz hormonlardaki bu dalgalanmaya alıştıktan sonra, bu his yavaş yavaş azalıp kaybolacaktır.

2. Lekelenme ve Kramplar

Bazen adet döneminde de gördüğünüz gibi hafif lekelenmeler olabilir, iç çamaşırınızda hafif pembe veya kahverengi renkli bir boyanma fark edebilirsiniz veya hafif kramplar hissedebilirsiniz. Gebeliğin erken döneminde bu tür lekelenmelerin neden olduğu hakkında çok net bilgiler olmasa  da; döllenmiş yumurtanın rahime yerleşmesi sırasında olduğu düşünülmektedir. Daha büyük olasılıkla adet dönemini de kontrol eden hormonların artışına bağlı olabilir.

3. Kendinizi Hasta Hissedebilirsiniz

Eğer şanslıysanız bu belirtiden muaf da kalabilirsiniz, ancak genellikle sabah hastalığı ve sabah kusmaları gebeliğin erken döneminde sıklıkla görülür. Genellikle gebeliğin aşağı yukarı 6. haftasında başlar, ancak bazen 4 hafta kadar erken de görülebilir. Kendinizi hasta hissedebilirsiniz, bulantılarınız olabilir veya sık sık kusabilirsiniz. Adı sabah hastalığı olmakla birlikte, bazen günün herhangi bir zamanında veya gece de görülebilir

4. Göğüslerde Hassasiyet ve Şişme

Gebeliğin 6. haftasında göğüsleriniz giderek daha hassas hale gelmektedir. Adet döneminde yaşadığınız hassasiyete benzemekle birlikte, biraz daha fazladır. Göğüslerinizin şiştiğini ve genişlediğini fark edebilirsiniz, mavimsi damarlar cilt altında görünür hale gelebilir. 1. trimesterde daha sıktır ve gebelik ilerledikçe hafifler.

5. Kendinizi Yorgun Hissedebilirsiniz

Kendinizi çok bitkin mi hissediyorsunuz? Gebeliğin erken döneminde vücudunuz bebeğinizi büyütmeye, desteklemeye çalışırken siz de sürekli yorganın altına gömülmek isteyebilirsiniz. Yorgunluğun tek sorumlusu var, gebelik hormonları ve sizin yorgun, üzgün ve daha duygusal hissetmenize sebep olabilir. Yorgunluk tek başına, hamileliğin kesin bir belirtisi olmasa da, oldukça sık görülen bir hamilelik belirtisidir. Ve bu yorgunluk en çok 1. trimester ve 2. trimesterde sizi etkileyecektir.

6. Daha Sık Tuvalete Gidebilirsiniz

Genellikle gebeliğin altıncı haftasında itibaren daha sık küçük tuvalete gittiğinizi fark edebilirsiniz. Bu durum gebelik hormonlarına ve de vücudunuzun daha fazla kan hacmine sahip olması dolayısıyla da böbreklerin fazladan çalışmasına bağlıdır. İdrara çıkarken ağrı ve yanma hissi varsa idrar yolu enfeksiyonu olabilir.

7. Meme Başlarında Koyulaşma

Gebelikte bazı cilt değişikliklerine sık rastlanır ve ilk fark edeceğiniz değişiklik de meme başının etrafında areola adını  verdiğimiz  kahverengi dokunun daha koyu renkli hale gelmesidir, genellikle gebeliğin 8. haftasından itibaren görülür.  Meme başı etrafındaki tomurcuklar daha belirgin olabilir, meme başı daha sert ve dik görünebilir. Vajina ve  vulva bölgesindeki deri de daha koyu morumsu bir kırmızı renge dönebilir, ancak siz bunu fark edemeyebilirsiniz.

8. Aşermeler ve Koku Duyusunda Değişiklikler

Bazı yiyecekleri hiç canınız istemezken bazılarını da aşırı derecede aşerebilirsiniz.  Bazı bayanlarda bu durum çok erken görülebilir, hatta adet gecikmeden önce bile görülebilir. Bazı bayanların ağzında metalik bir tat olurken, bazıları da kahvenin tadına veya daha önce yumurta gibi çok sevdikleri bir yiyeceğin tadına hatta kokusuna bile tahammül edemeyebilirler.

Koku duyunuzda da bazı değişiklikler olabilir ve de yemek veya başka kokulara karşı daha hassas olabilirsiniz.

9. Adet Günü Gecikmesi

Adetlerimiz son derece düzenli ise ve zamanı geldiği halde adetiniz başlamamışsa, muhtemelen diğer belirtiler ortaya çıkmadan önce zaten siz bir gebelik testi yaparsınız. Bu  durumda gecikmiş bir adet gebeliğin en kesin belirtilerinden bir tanesidir.

Ancak  adetleriniz her zaman düzensizse veya çok da bunu takip etmiyorsanız, bir öncekinin ne zaman olduğunu tam olarak hatırlamıyorsanız, adetinizin geciktiğinden çok da emin olamazsınız. Bu durumda göğüslerinizdeki hassasiyet, bulantılar veya sık sık tuvalete gitme gibi belirtiler sizin için gebeliğin ilk ipuçları olabilir.

10. Gebeliğin Kesin Kanıtı: Pozitif Gebelik Testi

Adet gecikmesinin en azından ilk gününü beklerseniz, evde yapılan gebelik testlerinin çoğu size güvenilir sonuç verebilir. Test çubuğunda 2 tane renkli çizgili gördüğünüz zaman büyük ihtimalle gebe olduğunu düşünebilirsiniz.

Hemen doktor aramaya başlayın ve de “Hafta Hafta Gebelik Rehberimizi” ziyaret edin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here