Kadın Hastalıkları

Kadın Hastalıkları

Kadınların genital organları ile ilgili hastalıkların tümüne kadın hastalıkları adı verilmektedir. Jinekolojik kontroller, genital kanserler, miyomlar, rahim anormallikleri, kadınlarda oldukça sık görülen yumurtalık kistleri, endometriozis, düzensiz ve aşırı adet kanamaları, kadınlarda idrar kaçırma nedenleri ve vajinismus gibi birçok çiftin hayatını kabusa çevrilebilen bazı cinsel sorunlar ve aklınıza gelebilecek daha birçok sorunun cevabına Kadın Hastalıkları kategorimizden ulaşabilirsiniz. Daha fazlası için sitemize ücretsiz üye olarak uzmanlarımıza soru sorabilirsiniz. Günümüzde kadın hastalıkları uzmanları doğum da yaptırmaktadır ancak biz sitemizde doğumla ilgili bilgileri gebeliğin bölümünün altında doğum kategorisinde sunmayı uygun gördük.


Kadın hastalıkları bilim dalına tıpta jinekoloji adı verilmektedir jinekoloji kelimesi Eski Yunancada Gine(kadın)  ve loji( çalışma yani bilim) kelimelerinin bir  araya gelmesiyle  oluşur. Jinekolojinin tarihi MÖ 1800’lerde Mısır papirüslerine kadar uzanmaktadır.
Tüm Tıp dallarında olduğu gibi teşhis için gerekli olan şey hastanın öyküsü ve muayene bulguları jinekolojik muayene standart muayeneden biraz farklıdır spekulum ve ultrason gibi bazı özel aletler kullanılır. Spekulum bayanın rahim ağzının muayenesi için kullanılan bir alettir. Zaman zaman kadın doğum doktorları bir el karında,  diğer  el alt tarafta  olmak  üzere 2 elle muayene de  yapmaları gerekebilir Böylece rahim ağzı, rahim, yumurtalıklar ve çatı kemiklerinizin durumunu değerlendirebilir.

Bazı Kadın Hastalıkları

Yumurtalık Kistlerine Dikkat! Kasık ve karın ağrısı, bulantı, kusma, bayılma hissi… pek çok kadının vücudunda varlığından bile haberdar olmadığı yumurtalık kisti ani rahatsızlıklara neden olabiliyor.Her kadının hayatında en az bir kez karşılaştığı yumurtalık kisti, tedavi edilmediği takdirde, kısırlık başta olmak üzere pek çok ciddi tabloya zemin hazırlayabiliyor. Devamı…

Kadınların korkulu rüyası olarak tanımlanan, Dünya ölçeğinde 45 yaş altı kadınlarda en sık görülen ikinci kanser türü, meme ve akciğer kanserinden sonra kanserden ölümlerin önde gelen üçüncü nedeni olan rahim ağzı kanserinde erken tanı çok önemlidir. Kanser oluşmadan önce lezyonları yakalamak için düzenli kontrollere erken yaşlarda başlanılması gerekir, yapılan çalışmalarda serviks kanseri için en önemli risk faktörünün Human Papilloma Virus (HPV) enfeksiyonudur.  Devamı…


Sıkça Sorulan Sorular

Polikistik overde doğum kontol hapı ne işe yarar?

Soru:
Polikisitk over hastasıyım, doktorum doğum kontrol hapı verdi, adet sürelerim ve kanama miktarları azaldı, bu normal mi?

Cevap:

Doğum kontrol hapı kullanmana yeni başladığınızda ilk 3 ayda ara kanamalar ya da lekelenmeler olabilir, bu çok normal endişelenmeyin. Doğum kontrol hapı kullanan kadınların adet süreleri azalır ve miktar olarak da daha az kanama olur. Bunların hepsi doğum kontrol haplarının etkisi. Sağlıklı günler dilerim.

Gebe değilim, adetim 14 gün gecikti, sebebi ne olabilir?

Soru:
38 yaşındayım, gebelik ihitmalim hiç yok, ailede 55 yaş öncesi menapoz da yok, bu ara stesim çok, adetim 14 gün gecikti, sebebi ne olabilir?

Cevap:

38 yaş menopoz için erken ancak çok daha genç yaşlarda da menopoza girilebilir. Ailenizde 55 yaş öncesi menopoza giren olmaması güzel, ancak bu sizin de kesin olarak o yaş ve sonrasında menopoza gireceğinizi göstermez. Hastalık halinin kendisi ya da bu dönemde kullanılan antibiyotik ya da diğer ilaçlar bünyesel farklılık göstermekle birlikte adet döngüsinde değişikliğe neden olabilir. Adet döngüsünü etkileyen bir diğer faktör de stres faktörleridir ki, sizde stresli bir kişilik yapınız olduğundan bahsetmişsiniz. Hekim olarak tavsiyem bir uzman tarafından muayene neticesinde, adet görmeniz ve sonrasında adetin üçüncü günü yumurtalk hormonlarınıza bakılarak gerekenin yapılması. Sağlıklı günler dilerim.

1 cm’den küçük endometrial polipler hiçbir belirti vermese de, görüldüğünde hemen alınmalı mı?

Soru:
1 cm'den küçük endometrial polipler hiçbir belirti vermese de, görüldüğünde hemen alınmalı mı, kendiliğinden kaybolmasını beklemek yanlış mı olur?

Cevap:

Endometrial polipler, rahim içinde rahimin en iç tabakasından kaynaklanarak gelişen iyi huylu oluşumlardır. Rahim içerisinde şüpheli alan izlenmesiyle farkedilir, fakat kesin tanı polipin küretaj veya histeroskopi ile çıkarıldıktan sonra patolojik olarak incelenmesi sonucu konur. Alınması uygun olur.

Reglimin başlamasına 10 gün kala adet dışı kanamam oldu . 1-2 saat sürdü . Bunun nedeni nedir ?

Soru:
Reglimin başlamasına 10 gün kala adet dışı kanamam oldu . 1-2 saat sürdü . Bunun nedeni nedir ?

Cevap:

Adet dışı kanamalar birçok nedenden kaynaklanabilir ve hekim olarak yaşınız dahil, ilaç kullanımı, seyahat, yakın zaman önce geçirilen hastalık olup olmadığı, eğer gerçekleşti ise doğumlarınızın şekli, bu zamana kadar yapılan smear testi sonuçları ve muayene bulgularınıza ihtiyacım var. Bir kadın doğum uzmanı tarafında ayrıntılı muayene olmanızda fayda var, sağlıklı günler dilerim

Gebelik olmadığı halde 2 aydır adet olmadım, sebebi ne olabilir?

Soru:
Gebelik olmadığı halde 2 aydır adet olmadım, sebebi ne olabilir?

Cevap:

Bir kadının adet döngüsü birçok faktörden etkilenebilir; stres, ilaç kullanımı, seyahat, yakın zamanda geçirilen bir hastalık, mevsim geçişleri, aşırı egzersiz vs vs. Adet olamayan hastalarda ayrıntılı olarak anamnez alınmasını müteakip jinekolojik muayene ve ultrason ile rahim ve yumurtalıkların değerlendirilmesi ve adetin 2 ya da 3. günü hormon profilinizin değerlendirilmesi gerekir. Bundan sonraki süreci bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanı ile muayene takip etmeli. Sağlıklı günler dilerim.Doktoramcam.com

Menu