Enfeksiyon Hastalıkları

Enfeksiyon Hastalıkları

Enfeksiyon, dışarıdan gözle görülemeyen mikrop adını verdiğimiz canlılar tarafından oluşturulan hastalıkların genel adıdır, bakteriyel, viral (virüs) ve paraziter olmak üzere 3 ana gruba ayrılmaktadır. Çocuklarda sık görülen üst solunum yolu enfeksiyonları, idrar yolu enfeksiyonları, iyi bir aşılama ile kontrol altına alınsa da zaman zaman görülebilen boğmaca, tüberküloz gibi daha nadir görülen hastalıklar, bağışıklık sistemi ile ilgili bilgiler… Öpücük Hastalığı (Ebstein Barr Virüsü), Ebola Hemorajik Ateşi, MERS Virüsü gibi daha nadir görülen virüs enfeksiyonları, Sarılığa neden olan hepatit enfeksiyonları ve daha birçok mikrobik hastalık la ilgili bilgilere Enfeksiyon Hastalıkları kategorimizden ulaşabilirsiniz. Daha fazlası için sitemize ücretsiz üye olarak uzmanlarımıza soru sorabilirsiniz.


Sıkça Sorulan Sorular

Kızım 3.5 aylık idrarında sürekli 100.000 E.Coli ürmemesi oluyor…

Soru:
Kızım 3.5 aylık ve bir gece sık sık şiddetli ağlamaları olunca doktora gittik, önce karın röntgeni çekildi, ultrasona da bakıldı, böbrekler temiz, ama bağırsakları kaka dolu dedi doktor. İdrar kültürü sonucuna göre de E.coli üredi 100.000/ml yazıyor.10 gün amoksilin kullanıp 3 gün ara verdik, tekrar idrar kültürü yaptırdık yine 100.000 E.coli üredi. Huzursuzluğu biraz var iştahı iyi kilo alması normal uykusu iyi ama kusması var(ilk aydan beri reflüye bağlı olarak kusuyor) ilk idrar kültüründe baticonla silmişlerdi, altını bu da yanlış sonuç vermesine neden olabilir mi testin?

Cevap:

100.000 koloni E.coli üremesi idrar yolu enfeksiyonu açısından anlamlı. İdrar kültürünün doğru alınmış olması çok önemli.İdrar torbasıyla alınan kültürlerde hatalı üremeler olabiliyor. Eğer steril şartlarda alınmadığına dair şüphe varsa tekrarlanmalı, ısrarla üreme varsa idrar sondası ile alınarak gerçekten enfeksiyon olup olmadığı saptanmalı. 1 yaşından önce, hele de tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonu olan bebeklerde vesikoüreteral reflü (VUR) olasılığı yüksek bu nedenle önemsenmeli.

Kene ısırığından sonra nelere dikkat edelim, kardeşi için de risk var mı?

Soru:
8 yaşında oğlum var, dün banyo yaptırırken koltuk altında kene ısırdığını fark ettik hemen tıp fakültesi acile götürdük. doktor kontrolünde çıkardılar ve yavru dediler bize. Bundan sonraki süreçte 7. gün ve 10. gün de kan alacaklar herhangi bir şikayeti olursa, eklem yerlerinde ağrı olursa hemen getirin dediler. Yalnız dün biraz fazla hareket etti ve hamlamış olabilir bu iki ağrıyı birbirinden nasıl ayırabiliriz. bu 10 gün boyunca nelere dikkat etmemiz gerekir. Ayrıca 1 yaşında kardeşi var, herhangi bir sakıncası olurmu beraber durmalarının ?

Cevap:

Kardeşine direk zaten bulaşmaz. Oğlunuzu yüksek ateş, şiddetli eklem ağrıları, döküntü gibi şeyler açısından izleyin. Tabii tam olarak ayırt edemeyiz, ancak sizin yorgunluğa bağlı ağrılar hafif ve geçici olacaktır. Hastalıktaki genelde daha ağır olur. sonuçta kene ısırıklarını çoğunda bu hastalık olmuyor, hepsinde olacak diye bir kural yok.

Kızımın tenyası, 4 kez ilaç kullanmamıza rağmen geçmiyor…

Soru:
Kızım 19 aylık, yaklaşık 4 ay önce pismemiş sığır eti yediği için tenya oluştu, birkaç defa dışkısında gördük ve 3 defa yaklaşık 1'er metre kadar çıktı. 2 defa kontil ve 2 defa Andazol tedavisi uyguladık, ancak sürekli görüyoruz, geçmiyor. Çocuğun karaciğer fonksiyonları yüksek çıktığı için tekrarlamadık, siz ne önerirsiniz?

Cevap:

Tırnaklar kısa kesilmeli, her gün temiz sabunlu suyla eller sık sık yıkanmalı. Bütün aile  tedavi  olmalı,  evdeki  çamaşır  ve  yatak çarşaflarının  kaynatılması  ve tersten  dikişleri  dahil  kızgın ütüyle  ütülenmesini  öneririm. Yine  geçmezse  çocuk  enf. uzmanına  gitmelisiniz.Doktoramcam.com

Menu