Aşı

Aşı

Bebeğinizin doğduğu andan itibaren sağlıklı gelişimi, enfeksiyonlardan ve buna bağlı gelişebilecek komplikasyonlardan ve sakatlıklardan korunabilmesi için aşılar vazgeçilmezdir. Sitemizin aşı bölümünde doğduğu andan itibaren, hangi aylarda hangi aşıları olacaksınız,  bu aşıların olası yan etkileri hangi durumlarda nelere dikkat etmek gerekir, daha önce yapılmayıp şu anda yeni piyasaya çıkan aşılar ve gelecekte keşfedilecek aşılar hakkında merak ettiğiniz her konuda Aşı kategorimizden bilgi sahibi olabilirsiniz. Daha  fazlası  için  sitemize  ücretsiz  üye  olarak uzmanlarımıza  soru  sorabilirsiniz. Daha ayrıntılı bir şekilde çocuğunuzun aşılarını takip etmek, kaybolmayan aşı takvimi oluşturmak istersiniz sitemize ücretsiz olarak üye olmanız yeterlidir, sistem sağlık bakanlığı takvimine göre size aşılarınızı hatırlatacaktır.


Sıkça Sorulan Sorular

10 aylık oğluma Rotavirüs aşısı yaptırabilir miyim?

Soru:
Oğlum şuan 10 aylık ve henüz rotavirüs aşısını yaptıramadık. Yaptırmayı çok istiyorum. Nasıl bir yol takip etmeliyim?

Cevap:
Cevaplayan: Uzm. Dr. Erdem Uzunoğlu Kategoriler: Bebek, Aşı

Rotavirüs aşısı dışında yapılmamış tüm aşılar yapılabiliyor… mesela 6 yaşında bir çocuğa o yaşa kadar hiç suçiçeği aşısı yapılmadıysa ve tabii ki çocuk da suçiçeği geçirmediyse aşı yapılabiliyor. Ama rotavirüs aşısında durum çok farklı… 10 aylıkken yaptırılması, olası bağırsak düğümlenmesi yan etkisini kabul etmek anlamına gelir… Bağırsak düğümlenmesi yan etkisi 6 aydan büyük bebeklerde olabiliyor; daha küçük bebeklerde olmuyor.

18 aylık bebeğin karma aşı tekrarı gecikirse bir sorun olur mu?

Soru:
Bebeğim 18 aylık oldu, geçen hafta aşısı vardı, fakat grip olduğu için vurduramadım, daha doğrusu vurmadılar. Daha önce 3 kez olduğu için, bu son tekrarı olduğu için önemli değil, iyileşsin vuralım dediler. Tarihi geçtiği için sorun olur mu? Hala da iyileşmedi, bir haftayı daha bulur iyileşmesi.

Cevap:
Cevaplayan: Uzm. Dr. Anıl Yeşildal Kategoriler: Bebek, Aşı

Merhaba, öncelikle geçmişm olsdun. Dedikleri gibi bu zaten 4. doz hatırlatma dozu, 10-30 gün gecikmesi hiçbir sorun yaratmayacaktır, rahat olun.

Aşı sonrası fitil gerekir mi?

Soru:
4 aylık aşılarını yaptırıcaz bebeğimize aşı olmadan önce paranox fitil kullansak mı?yoksa aşıyı yaptırıp bekleyip biraz, ateşi çıkarsa duruma göre mi versek ?

Cevap:
Cevaplayan: Uzm. Dr. Anıl Yeşildal Kategoriler: Bebek, Aşı

2. seçenek daha doğru, çünkü yeni kuşak aşılarla ateş olasılığı %5 bile değil, ateşi olmazsa boşuna ilaç almamış olur.

1 çeşit Rotavirüs aşısı varmış, hangisini kullanmalıyız?

Soru:
2 çeşit Rotavirüs aşısı varmış, hangisini kullanmalıyız?

Cevap:
Cevaplayan: Uzm. Dr. Anıl Yeşildal Kategoriler: Bebek, Aşı

Piyasada 2 tip rotavirüs aşısı mevcuttur. Birisi 1-2 ay arayla 3 doz yapılır 5 tip rotavirüse karşı etkilidir, diğeri 2 tip rotavirüse karşı etkilidir, 1-2 ay arayla 2 doz uygulanır. Bunun tercihini çocuğunuz takip eden doktorla birlikte yapabilirsiniz.

Aşıların içindeki civa, formaldehit gibi maddeler Otizme yol açıyor mu?

Soru:
Bebeklerimize neredeyse 2 ayda bir vurdurttuğumz gerek devletin yapmış olduğu, gerekse özel aşılar hakkında bir yazıyı paylaşmak istiyorum: "aşının içeriğindeki civa, alüminyum, formaldehid gibi bazı maddeler beyinde ağır metal birikimine sebep olarak otizme yol açabiliyor. Siz de bir babasınız, evladınıza bu aşıların hepsini yaptırdınız mı? Ülkemizin % 90'ı bu aşıları evlatlarına yaptırıyorlar. 3-5 sene fazla yaşasınlar diye mi? Eminim vereceğiniz cevabı tüm annelerimiz dört gözle bekliyor.

Cevap:
Cevaplayan: Uzm. Dr. Anıl Yeşildal Kategoriler: Bebek, Aşı

Bu söyledikleriniz  yıllarca  yazıldı  çizildi, hiçbiri  de  kanıtlanmadı,  şu  an  hiçbir aşıda civa yok. Ayrıca bu  maddenin otizmle  ilişkisi  olmadığı  da  yıllar  önce  kanıtlandı. Lütfen  anlamsız  bolglardan  sağlık yazıları  okumayınız.  Benim kızım  5.5  yaşında  doğduğundan  beri  tabii  ki  tüm  aşıları  oldu. Aşağıdaki  kaynaktan  okuyun,  hangi  aşılarda  yok, hangilerinde  kaç  yılında  kaldırıldı.  http://www.tip.hacettepe.edu.tr/actamedica/2006/sayi_1/baslik5.pdf 

Özel karma aşılar ateş yapmıyor mu?

Soru:
Bir hafta sonra bebeğimin ilk karma aşısı olcak fakat ben ateşten çok endişe ediyorum,sağlık ocağı haricinde dışardan alınan karma aşıları tavsiye ediyor musunuz(fazla ateş yapmadığı söylendiği için onu düşündüm)

Cevap:
Cevaplayan: Uzm. Dr. Erdem Uzunoğlu Kategoriler: Bebek, Aşı

Sağlık Ocağı, ya da Aile Sağlığı Merkezleri dahil karma aşılar artık yan etkileri çok azaltılmış ve çok kaliteli aşılardır. Artık özel ve Devlet karma aşısı arasında bir fark kalmadı. Aselüler boğmaca içeren bu yeni tip aşılarda ateş olasılığı %2-5…Zaten ateş olsa da bir fitil atarsınız geçer, endişelenecek birşey yok, tercih sizin.

Menactra aşısı çok ateş yapar mı?

Soru:
Bebeğim 11 aylık olacak. Geçen gün hem doktor kontrolümüzü yaptırdık, hem de menectra aşısı vuruldu. Kontrolde hiçbir sıkıntı çıkmadı, hatta o gün boyu gece yatana kadar da bir sıkıntı yoktu. Ertesi gün başlayan bir ateş, halsizlik, huysuzluk ve ağlama 1,5 gün kadar devam etti, ateşi en son 38,9 oldu. Bundan önce devletin günde 3 aşı vurduğu zamanlarda bile hiç ateşi olmayan bebeğimiz neden bu aşıyı vurulduğu zaman bu kadar uzun süreli ateşlenmiş olabilir? Ayrıca gözümüz korktuğu için bu aşının 2. dozunu yaptırmamayı bile düşünüyoruz. Hiç kimsenin bu aşıdan haberi yok. Bazen bir tuzağa mı düştük diye düşünüyorum.

Cevap:
Cevaplayan: Uzm. Dr. Anıl Yeşildal Kategoriler: Bebek, Aşı

Bu çok önemli ve gerekli bir aşı, tuzak falan yok, 2. dozunu mutlaka yaptırmalısınız. Çünkü bu hastalığı sonuçları bu aşını yan etkilerinden kat kat kötü. Aşıyı bazı kişiler duymamış olabilir, ancak 2007’den beri dümya’da, 2013’ten beri ülkemzide mevcut ve güvenle yapılyor, bugüne kadar dünyada 60-70 milyon dozluk tecrübesi olan güvenilir bir aşı. Bu aşı da, devletin karma aşılarında da %10 olasılıkla, 1-2 gün ateş ve/veya bacakta şişme-kızarma olabilir, ortada bir sorun yok yani.

1 ay önce 2ay aşısı olmuştuk, şu an 4 aylığız, kolu çok şişti ucunda iltihap oldu ne yapabilirim?

Soru:
2 ay önce 2ay aşısı olmuştuk, şu an 4 aylığız, kolu çok şişti ucunda iltihap oldu ne yapabilirim?

Cevap:
Cevaplayan: Uzm. Dr. Erdem Uzunoğlu Kategoriler: Bebek, Aşı

Verem aşısı yerindeki doğal reaksiyon olduğunu düşünüyorum ama ÇOK’tan kasıt nedir? 5 milimetreden büyük ve bezelyeden daha şişse doktorunuza gösterin derim. Burası birkaç kez şişip patlayınca iltihap akabilir, en sonunda kabuk bağlar ve beyaz yara izi gibi bir iz kalabilir. Eğer bu tarz birşey ise aslında pek de birşey yapmak gerekmez.Doktoramcam.com

Menu