KBB – Kulak Burun Boğaz

KBB – Kulak Burun Boğaz

Bu kategoride hem çocuklarınız, hem kendinizle ilgili kulak burun boğaza ait tüm sorunlar ve birçok hastalık hakkında önemli bilgilere ulaşabilirsiniz.

  • Çocuklarda KBB muayenesi nasıl yapılmalı?
  • Sık tekrarlayan bademcik iltihabında nelere dikkat etmeli?
  • Kulak iltihabı olduğunda ne yapmalı?
  • Ya da çocuğumun Kepçe kulağı var,
  • Çocuğumun kulağını temizleyemiyorum, kulağında sürekli kir birikiyor,
  • Çocuğum geceleri horluyor, çok düzensiz uyuyor

…diyorsanız KBB – Kulak Burun Boğaz kategorimizde yer alan, uzmanlarımız tarafından özenle hazırlanmış makale ve videoları mutlaka ziyaret etmelisiniz. Bu bölümün hazırlanmasında büyük emeği geçen Op. Dr Atilla Şengör, Op. Dr Volkan Kahya ve adını sayamadığımız daha bir çok KBB uzmanımıza teşekkürü bir borç biliriz. Daha fazlası için sitemize ücretsiz üye olarak uzmanlarımıza soru sorabilirsiniz.


Sıkça Sorulan Sorular

1 aydır ara sıra kulağımda bir uğultu oluyor, çınlama gibi…

Soru:
Yaklaşık 1 aydır ara sıra kulağımda bir uğultu oluyor, çınlama gibi ve sanki kulağımın içinde bir şey kazınıyor gibi, neden olabilir?

Cevap:

Kulak uğultusu veya çınlaması sık görülen durumlar. Genellikle işitme kayıpları olduğu zaman, kulak bizlere bunu uğultu olarak dinletiyor. Hastanın mutlaka duyma azlığı hissetmesi gerekmiyor. Zira konuşma seslerini duyduğumuz frekanslar normal olabilirken, örneğin tiz seslerdeki kayıplar da uğultu veya çınlama yapabilir. Hasta normal işittiği halde uğultusu olabilir. Uğultu veya çınlamaya neden olan durumlar basit kulak kirine bağlı tıkanıklıktan, orta kulak hastalıkları, iç kulak tipi kayıplar ve hatta işitme siniri/beyin  ile ilgili dahi olabilir. bu durumları hem kulak muayenesi, hem de bazı testlerle ayırt edebiliyoruz.

Dil bağı yutma sorunu ve konuşma gecikmesi yapar mı?

Soru:
Bebeğim 3 aylıkken dilbağı olduğu farkedildi, uzun zamanlı araştırmalarımız sonucu alınmasının ertelenebileceği kanısına vardık ve biz sorun olursa aldırma kararını verdik. Şu an 9 aylık oğlum, emmesinde bir sorun yok, ek gıdaları da yiyor, fakat sanki bazen su içerken veya başka sıvı birsey boğazına kacıyor ve hemen toparlayamıyor, bu durum dil bağından mı kaynaklanıyor? Bir de dil bağı konuşturmayı geciktirir mi ve hangi aşamada müdahele ettirmeliyiz?

Cevap:

Dil bağı, tıbbi adıyla “lingual frenilum” tüm bebek ve küçük çocuklarda bulunan normal-anatomik bir oluşumdur. Dil damağa değdirildiğinde, bu yapı dil ve ağız tabanı arasında gergin bir doku bandı şeklinde farkedilir. Bazı durumlarda dil ucundan başlayarak, dilin iki parça halinde görünmesine neden olacak kadar gelişmiş de olabilir. Çoğu kez herhangi bir sorun yaratmaz ve çocuğun büyümesi sırasında tamamı kas yapısında olan dile karşı koyamaz ve bu nedenle gerileyebilir. Ancak bebeklerin dil hareketlerini kısıtlayarak, emmesini/beslenmesini etkiliyorsa veya daha büyük çocuklarda konuşmayı etkiliyorsa, bu durumlarda dil bağına yönelik müdahaleler yapılabilir. Konuşmaya bağlı bozukluklar 2-4 yaşlar arasında genellikle” peltek konuşma” şeklinde farkedilir. Gıda ve sıvıların boğaza kaçmasının başka nedenleri de olabilir. Yavaş beslenmenin sağlanmasına rağmen bu durum devam ediyorsa, muayene edilmesi uygun olur.

Kızım 16 aylık geceleri çok horlama ve nefes darlığı oluyor, geniz eti var almamız lazım dediler…

Soru:
Kızım 16 aylık geceleri çok horlama ve nefes darlığı oluyor, doktora götürdüm geniz eti var almamız lazım dediler, sizce aldırmalı mıyım, riski olur mu bu yaşta, kızım ayrıca bronşit hastası, risk var mı bu ameliyatta?

Cevap:

Geniz etinin solunum sıkıntısı yaptığı durumlar önemlidir. Büyük bir geniz eti bronşit gibi alt solunum yolu sorunlarının tedavisini de güçleştirebilir. Bu gibi durumlar, geniz eti eğer tedavilere ve önlemlere rağmen küçülmüyor, sorunlar düzelmiyorsa, geniz etinin alınması önerilebilir. Normal koşullarda bu ameliyatı 3 yaşından önce yapmamayı tercih ediyoruz. Fakat tıbbi tedavilere rağmen solunum sıkıntısı düzelmiyorsa, alt solunum yolu sorunları kontrol altına alınamıyorsa ve bu durumlar çocuk hasta için daha fazla risk taşıyorsa, bu durumda Çocuk Hastalıkları Uzmanı ve Anestezi Uzmanı’nın görüşleri de alınarak bir karara varılabilir.

16 aylık kızımın kulak arkasında küçük bir beze var…

Soru:
16 aylık kızım var, doğduğundan beri kulaklarıyla oynuyor, 10 gün önce biraz kızardığı için antibiyotik kullandık, doktorumuz geçtiğini ve ilacı kesmemizi söyledi. Bugün sol kulağının arkasında küçük bezeye benzer birşey farkettim, sizce ne olabilir?

Cevap:

Boynumuzda, çene altında, yanaklarda, kulak arkasında pek çok lenf bezi bulunur. Bunlar vücudun bağışıklık sisteminin bir parçasıdır. Cildin ince olduğu, yağ miktarının düşük olduğu kişilerde bunlar ele gelebilir, çapları 1 santimetreye kadar normal olarak kabul ederiz. Bebek ve küçük çocuklarda da normal şartlarda bu lenf bezlerinin çoğu elimize gelir. İnfeksiyon veya çevredeki ciltteli tahriş durumlarında en yakın lenf bezinde büyüme olabilir. Kulak arkası lenf bezleri sıklıkla bir dış kulak yolu infeksiyonu ya da komşu saçlı derideki örneğin bir sivilce ya da egzama nedeniyle şişebilir. Tabii ki en dosğrusu şüpheli durumlarda bu durumun ne olduğunun doktor tarafından görülerek teşhis edilmesidir.

22 aylık kızım var arada baba vs. bişeyler söylüyor ama tam olarak konuşmuyor…

Soru:
22 aylık kızım var arada baba vs. bişeyler söylüyor ama tam olarak konuşmuyor. Bizim ailede anne tarafında işitme sorunu var. Geçenlerde teyzemizin biri çocuk konuşmuyorsa işitme sorunu olabilir falan dedi. 22 aylık çocuğa işitme testi yapılıyormu? Biz ilk doğduğunda yenidoğan işitme testi yaptırmıştık temiz çıkmıştı ama.

Cevap:

Bebek ve küçük çocuklarda odiogram adını verdiğimiz işitme testini yapabilmek olanaklı değil. 22 aylık çocukta basit kelimeler dışında konuşması beklenmez. Konuşma gelişimi ya da duyması açısından Çocuk Doktorunuz şüphe duyarsa zaten bu durumda bizlere yönlendirir. Bunun dışında erken yaşlarda işitme kaybı yapabilecek pek çok durum vardır, bunlardan çoğu klinik muayene ile belirlenebilir ve tedavi edilebilir. Ancak sinirsel tip kayıpların varlığı halinde, bu yaşlarda BERA adını verdiğimiz bir yöntemle ya da bazı görüntüleme yöntemleri ile işitme organlarının durumunu belirleyebiliriz.

Yutkunurken boğazıma bir şey takılıyor…

Soru:
Yaklaşık 1 aydır boğazımda sanki ekmek kırıntısı gibi bir şey var ve yutkunuyorum ama geçmiyor.Herhangi bir mide rahatsızlığı yok ve şimdiye kadar da olmadı. Bu durum çok rahatsızlık verici. Tavsiye edeceğiniz bir şey var mıdır acaba?

Cevap:

Boğazda takılma şikayeti olduğunda, boğaz ve gırtlak bölgesini mutlaka muayene edip görmek gerekir. Günümüzde rutin muayenede kullandığımız açılı endoskoplarımızla bu bölgeleri ayrıntılı olarak değerlendirebiliyoruz. Böylelikle endişelenmek yerine, durum belirlenerek doğru önerilerde bulunulabilir.

Kulaklarım tekrar tekrar kirle tıkanıyor…

Soru:
Ben daha önce kulaklarımı temizlettim duymuyodu, 4 sene oldu temizleteli. Şimdi gene duymuyor, sesleri boğuk olarak duyuyorum, oksijenlı su veya gliserin kullansam açılır mı acaba?

Cevap:

Kulakta kir birikmesi sıkça gördüğümüz bir durum. Ancak her kulak tıkanıklığının nedeni kulak kiri olamayabilir. En doğrusu kulağın bir KBB Uzmanı tarafından görülerek tedavi önerilerinin yapılmasıdır. Bu şekilde olası diğer bir hastalık atlanmamış ve tedavi edilme şansı bulmuş olunur.

Burnumun sürekli tek tarafı tıkanıyor?

Soru:
Çocukluktan geniz eti problemim vardı 18 yaşına kadar erir gerekçesiyle cerrahi müdahale yapılmadı. Ondan sonra bana rahatsızlık veren sürekli burnumun tek taraflı tıkalı olması durumu ortaya çıktı, o taraftan çok az nefes alabiliyorum sebebi nedir ve çözüm ne olur?

Cevap:

Tek taraflı burun tıkanıklığı deviasyon dediğimiz burun içi kıkırdak-kemik eğriliklerine bağlı olabilir. Bunun dışında “burun eti” olarak bilinen konka şişmeleri de burun tıkanıklığı nedeni olabilir. Elbette başka tıkanıklık nedenleri de var. Ama günümüzde burun içerisini endoskopla (kamerayla) görüp sorunu doğrudan teşhis edebiliyoruz. tıkanıklıkların bazıları çeşitli ilaçlarla tedavi edilebiliyor. İlaç tedavisinden fayda görmeyenlerde çeşitli ameliyatlarla çözüm sağlıyoruz.Doktoramcam.com

Menu