Soru Cevap

Detaylı Filtreleme

Serdar KOÇ sordu,
Diz Problemi hk.

Merhaba Sayın Hocalarım

Benim Problemim mr raporuna göre menisküs zedelenmesi ve dizde sıvı arttışı

Benim Hissettiğim ise Rotasyon zayıflığı dizime rotasyon uygulamaya kalktığımda cızlama kronik ağrı vede dizde saliselik bir kayma +batma +cızlama bu meydana geldiğinde 2 gün boyunca ağrım geçmiyor ama bu kayma ve dizin tam üzerinden gelen o cızlama olmadığında neredeyse kendimi iyileşmiş hissediyorum tam iyileşmiş hissetmeye başlıyorum o kayma oluyor 2 gün daha çekiyorum bu durumu

Hastane doktorlarına gittiğimde ağrı kesici yazıp gönderiyorlar.

ama benim sorunum sanırım ağrı değil o dizdeki saliselik kayma ve batma ne yapmam gerektiği konusunda yardımcı olurmu sunuz ?

Prof. Dr. Gazi Zorer

ÇOCUK ORTOPEDİ

Öncelikle diz muayenesini yapmka gerekir. Ona göre yapılacak tedaviye karar verilecek.

Geçmiş olsun dileklerimle,

Prof.Dr.Gazi Zorer
www.gazizorer.com

Ezgi İnce sordu,
Gebelikte lekelenme

merhaba perşembe günü kahverengi akıntım geldi doktorum kesenin sağlıklı olduğunu her ihtimale karşı düşük önleyici iğne yaptı cuma günü ise bir miktar kan geldi tekrar gittiğimde kese yanında kan oluşmuş dedi pruluton iğne ve Progestan verdi hafif kahverengi lekelenmelerim oluyordu dün sağ kasigimda aralıklarla sızı girip çıkıyordu bugün sabah ise koyu kahve akıntıyla küçük bı kan pıhtısı geldi tekrarı şimdilik yok lekelenmem az ağrım yok neden olmuş olabilir

Op. Dr. Dilek Küpelioğlu

KADIN HASTALIKLARI VE DOĞUM

Merhaba;

Öncelikle hayırlı olsun. Düşük tehlikeniz mevcut.Bu düzelene kadar zaman zaman lekelenme,ufak pıhtı vs olabilir.Geçmiş olsun

Melike Ozkurt sordu,
Bebegim cok agliyor

Merhaba 8 aylik kiz bebek annesiyim bebegime 6. Ayinda asiri oksurukten reflu tanisi koyuldu 2 ay biyunca motilum srup ve gaviscon infant kullandim reflusu gecmis bebegim rahatlanistiki su gectigimiz 10 gune kadar bebegim surekli huzursuz agliyor geceleri sirtini oyle bi geriyor ki aglarken en fazla 1 saat uyuyabiliyor snra uyanip agliyor.. doktora goturdum ama sadece idrar yolu enf cikti onun icin ilac kullaniyorum ama sikayetlerimiz artarak devam ediyor vede uykusunda asiri hareket ediyor yuz ustu donup agliyor surekli.

Prof. Dr. Nuran Gürses

ÇOCUK SAĞLIĞI VE HASTALIKLARI

merhaba ;

idrar yolu enfeksiyonun ve kullanılan ilaçların reflüye etkisi olabilir reflü ilaçlarının  bir  yaşına kadar kullanabilirsiniz.  İdrar yolu enfeksiyonun takibi gerekir.

Geçmiş olsun …

Tuğçe Üğüten sordu,
Tiroid ve tsh sonuçları

Bebeğim 18 günlük. 4 günlükken topuk kanı alındı ve tsh değeri yüksek tiroid hormonunda sorun var yeniden kan alincak denildi. İkinci kanda ise tsh sonucumuz 4.700 referans (0.34-5.6)
Serbest T4 1.33 referans (0.61-1.12) serbest t4 ün bu şekilde olması bir sorun mu acaba ?

Prof. Dr. Nuran Gürses

ÇOCUK SAĞLIĞI VE HASTALIKLARI

merhaba ;

Bebeğinizin T4 değeri üst sınırlara yakın bu durumda tiroit fonksiyonları açısından takipleri gerekir 1 ay sonra bebeğinizin TSH ve T4 değerlerinizi tekrar ettiriniz bebeğinizi sağlıklı büyütünüz..

Oylum Alatlı sordu,
Parazit takibi gerekir mi başlıklı soruma ek bilgi

Merhaba Anıl Bey,

Söylemeyi unuttum. Kıyma 12 saat kadar bir süredir dondurucudaydı. Kasaptan 1 gün önce alınmıştı.

İlk sorum ise şöyleydi:

Aceleyle donmuş etle kıymalı yumurta pişirirken etin iyi pişip pişmedigine bakmayi unuttum oğluma yedirdim.Yemeğin Hiç suyu kalmamıştı, yumurtalar sarıları ile beyazları karışmış şekilde pişmişti ve et tavada dağılmıştı. Parazitlerden korkuyorum da. Parazit takibi gerekir mi?

Çok teşekkürler.

Uzm. Dr. Anıl Yeşildal

ÇOCUK SAĞLIĞI VE HASTALIKLARI

aynı  cevabım  geçerlidir. 12 saat  dondurucuda  kalmak  da  büyük  ihtimalle  varsa da  yumurtaları  ya  da  parazit  kistlerini  öldürür.

Oylum Alatlı sordu,
Parazit takibi gerekir mi?

Merhaba, Aceleyle donmuş etle kıymalı yumurta pişirirken etin iyi pişip pişmedigine bakmayi unuttum oğluma yedirdim.Yemeğin Hiç suyu kalmamıştı, yumurtalar sarıları ile beyazları karışmış şekilde pişmişti ve et tavada dağılmıştı. Parazitlerden korkuyorum da. Parazit takibi gerekir mi? Teşekkürler

Uzm. Dr. Anıl Yeşildal

ÇOCUK SAĞLIĞI VE HASTALIKLARI

Öncelikle  uzun  süredir  çalışmadığım  için,  cevabımın  gecikmesinden  dolayı  özür dilerim.  Her  çiğ  et  yiyende ille  de  olacak  diye  bir  kural  yok,  zaten  tam  da  çiğ  yememişsiniz,  belirti varsa  veya  parazit görürseniz  müdahale  edilir.

Semra Korkmaz sordu,
Akciğer enfeksiyonu

İyi akşamlar hocam benim 13 aylık bir oglum var yaklaşık on gündür hasta doktora götürdük degerlerinin çok yüksek ve akciğer enfeksiyonu deyip sulcid ve anodron toz igne verdiler 10 tane 12 saatte bir kullandık bittikten 4 gün sonra baska doktora götürdük sırtını dinleyip tahlil değilde sadece akciğer grafiği çekip bize değerlerinin normal olduğunu fakat akciger enfeksiyonun devam ettiğini yaklaşık bir aya kadar bunun böyle devam edeceğini söyleyip hic bir ilaç yazmadan bizi eve gönderdiler fakat çocuğum 10 kilodan 8’e düştü ve ayrıca ara ara ateslenmede oluyor bu konuda yardımcı olabilirmisiniz

Uzm. Dr. Anıl Yeşildal

ÇOCUK SAĞLIĞI VE HASTALIKLARI

Öncelikle  uzun  süredir  çalışmadığım  için,  cevabımın  gecikmesinden  dolayı  özür dilerim. Ben  çocuğu  görmeden  net  birşey  söyleyemem,  ancak  2.  doktorun  söylemi  bana  daha  çok  uyar,  eğer  kısa  sürede  gerçekten  2  kilo  kaybı  olduysa???  O zaman  araştırma  hastanesinde  araştrma  gerekir,  özellikle  bağışıklık  sistemi  ile  ilgili  yetmezlik  hastalıkları  bakılmalı.

Semra Yavuz sordu,
Bebeğimde uykuda kızarma ıkınma

Merhaba hocam 25günlük bebeğimde uykuda kızarma oluyor ıkınma sesleri çıkarıyor bu durum normalmidir? Ne yapmak gerekir?

Uzm. Dr. Anıl Yeşildal

ÇOCUK SAĞLIĞI VE HASTALIKLARI

Öncelikle  uzun  süredir  çalışmadığım  için,  cevabımın  gecikmesinden  dolayı  özür dilerim.  Görmeden  yorum  yapmak  zor,  eğer  morarma  değilse  büyük  ihtimalle  normal.

Semra Yavuz sordu,
25günlük bebekde isal

Merhaba 25günlük bebeğim var bağdemciklerimde iltihaplanma nedeni ile dr klamoks 1000 mg birde deposilin 1doz iğne verdi dr henüz iğneyi vurunmadım klamoks bende isal yaptı bebeğimde 8saatte 4kez kakasını sulu yaptığını gözlemledim herhangibir sorun olurmu deposilin 1doz iğneyi vurunmam isali daha çok tetiklermi yardımcı olursanız sevinirim

Uzm. Dr. Anıl Yeşildal

ÇOCUK SAĞLIĞI VE HASTALIKLARI

Öncelikle  uzun  süredir  çalışmadığım  için,  cevabımın  gecikmesinden  dolayı  özür dilerim.  Bence  çok  acıklı ve büyük  ihtimalle ve   gereksiz    bir  tedavi.  bu  yaşta  bademcikler  doğru  dürüst  yok  ve  iltihaplanacak  kadar  becerikli  değil. Ateş  mi  vardı,  neye  göre  bu  teşhis  kondu bilemiyorum. Bebekler  zaten  günde  max  7-8  kez  sulu  kaka  yapar, ishali  ayırdetemeniz  zor.

Dilek Erden sordu,
Ateş ve aft

Merhaba, 35 aylık kızımda dünden beri ateş ve iştahsızlık var. Dilinin birkaç yerinde de beyaz renkli aftlar oluşmuş. Acıdığını söylüyor. Ateşi için calpol kullanıyorum ama dili için su ve soğuk sütten başka bişey yapmadım. Nasıl iyileşmesini hızlandırabilirim?

Uzm. Dr. Anıl Yeşildal

ÇOCUK SAĞLIĞI VE HASTALIKLARI

Öncelikle  uzun  süredir  çalışmadığım  için,  cevabımın  gecikmesinden  dolayı  özür dilerim.  Sanırım  artık  iyileşmiştir,  ancak  yine  de  yazmak  istedim.  Böyle  durumlarda  yarayı  iyileştirecek  spreylerden  faydalanılabilir.  Tarif  ettiğiniz  büyük  ihtimalle  el-ayak-ağız  hastalığı,  virüslere  etkili  bazı  bitkisel  damlalar hastalığın  seyrini  hafifletebiliyor ve  kısaltabiliyor.  bazıDoktoramcam.com

Menu