6. Hastalık (Altıncı Hastalık)

6. Hastalık Nedir?

Roseola inafantum da denen bu hastalık, Herpes virus tip 6’nın neden olduğu bir enfeksiyondur. Genellikle 6ay-3 yaş arası çocuklarda görülür. Hasta çocuklarla temastan 9-10 gün sonra ortaya çıkar, bulaşma solunum yolları salgılarıyla olur.

6. Hastalık Belirtileri:

Hastalığın tipik belirtisi 39-40 derecelere kadar varan, sebepsiz yüksek ateştir. Genellikle doktor muayenesinde bu ateşe sebep olabilecek boğaz-kulak-idrar yolu iltihapları, menenjit v.s gibi bir sebep bulunmaz. 3-4 gün sonra ateşin aniden düşmesiyle daha çok gövdede, daha sonra kol-bacaklara ve yüze de yayılan kırmızı bir döküntü ortaya çıkar.

Aşağıdaki videolarda Uzm. Dr. Erdem Uzunoğlu, “Döküntülü Çocuk Hastalıkları”, “Bebek Beslenmesi”, “Yenidoğan Bebek Bakımı” konuları hakkında bilgiler veriyor.6. Hastalık Tanısı

Tanı genellikle döküntü ortaya çıktıktan sonra konabilir. Bu bilgilerin ışığında ateşlenen çocukta belki de 6. hastalıktır deyip, bu kararı kendi kendinize vermeniz bazen çok tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Bu yüzden inatçı ve yüksek seyirli bir ateş durumunda doktor kontrolü şarttır.

6. Hastalık Tedavisi

Viral bir enfeksiyon olduğu için antibiotikler bir işe yaramaz. 6. hastalık çocuk enfeksiyonları içinde, ateşli havaleye en sık neden olan hastalık olduğundan, böyle bir şüphe olduğunda döküntü ortaya çıkana kadar ateş düşürücülerle ateş kontrol altına alınmalıdır.

Bu videolarımız da ilginizi çekebilir:

Kızıl Hastalığı
5. Hastalık
Suçiçeği
Çocuklarda Döküntülü Hastalıklar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

one × 2 =