Bebek Beslenmesi

Bebek Beslenmesi

Bebeklerde ek gıdaya veya katı gıdalara geçiş ne şekilde olmalı, ek gıdalar neden gerekli, ek gıda verirken anne sütü emzirme düzeni hangi aylarda nasıl olmalı, inek sütü bebeklere neden yasak, keçi sütü bebekler için uygun mu gibi aklınıza takılan birçok sorunun cevabını Bebek Beslenmesi kategorimizde bulabilirsiniz. Her ay için daha detaylı öneriler,  yemek  tarifleri ve örnek menülerin de  bulunduğu  “Ay Ay Bebek Beslenmesi” kategorimizi de keyifle inceleyeceğinizi düşünüyoruz. Daha  fazlası  için  sitemize  ücretsiz  üye  olarak uzmanlarımıza  soru  sorabilirsiniz.


Sıkça Sorulan Sorular

1 yaşında oğlum için tatilde bizim yediğimiz herşeyi yedirebilir miyim?

Soru:
Yazın tatile gideceğiz 1 yaşında oğlum için ne tavsiye edersiniz? tatilde hazır alsam yoğurdu bir zararı olur mu? Bizim yediğimiz herşeyi yedirebilir miyim?

Cevap:

Merhabalar 1 yaşını doldurduğu için düzenli ve dengeli olduğu sürece sizin tukettiğiniz herşeyi tüketebilir. Ev yapımı yoğurt tüketemeyecekse pastörize hazır bir yoğurt da kullanabilirsiniz. Haziran itibariyle gün içerisinde düzenli olarak1 kase yoğurdu; mevsim meyvelerinden 2-3 porsiyonu; çiğ ya da pişmiş sebzesini; haftada 3-4 kere yumurtasini; hergün peynirini ve kırmızı etini ( balık veya kurubaklagil yemeği de olabilir) tükettiği sürece sağlıklı bir tatil süreci geçirebilirsiniz. Hava sıcaklıklarının artacağı da düşünüldüğünde su alımı da düzenli olmalı. Keyifli bir tatil dilerim.

4 aylık bebeğim var, çalışmaya başlayacağım, ek gıda düzeni nasıl olmalı?

Soru:
4 aylık bebeğim var, çalışmaya başlayacağım için geçen hafta ek gıdalara başladık, öğle öğününde her 3 günde yeni bir şey tattırıyorum. Artık günde 2 öğüne geçebilir miyiz?

Cevap:

Merhaba benim görüşüm bebeğinize ek gıda başlamak için acele etmişsiniz. Çalışmanız emzirmenize engel olmaz. Anne sütünü sağıp bırakabilirsiniz. Ben kendi bebeğime hiç hazır ek mamalardan vermedim. Evde kendim hazırladım. Bu hazır gıdalar ancak tatil ve yolculuk esnasında benim için kullanılabilir ürünler. Günde 2 öğünden kast ettiğiniz nedir anlamadım, ama unutmayın “ek gıda” adı üstünde “ektir”, temel esas anne sütüdür. Verdiğiniz ek gıda günde 2 çay bardağını geçmemelidir, o da mümkünse 6 aydan sonra.

17 aylık iştahsız kızıma Prakten şurup verebilir miyim?

Soru:
Kızım 17 aylık oldu ve kilosu 10.5, iştahsızlık hala devam ediyor, çok hareketli, söylediğim herşeyi anlıyor tek sorun iştahsız olması. 500 cc süt içmesi lazım ama 50 cc bile içmiyor, çoğu şeyi de ağzına alıyor biraz çiğniyor sonra da tükürüyor, 10 aydır iştahsızlığıyla başetmeye çalışıyorum, prakten adında bi şurup varmış sizce işe yarar mı bir zararı var mı? 

Cevap:

Merhaba; kızınızın kilosu iyi, endişe etmenizi gerektirecek bir durum olduğunu düşünmüyorum. Bebekler dönem dönem çok sevdikleri gıdaları bile red edebiliyorlar. Süt konusunda yoğurt olarak veya muhallebi şeklinde tüketim yaptırabilirsiniz. İçine sütün tadını değiştirecek meyve eklenebilir. Ben açıkcası şurup tavsiye etmem. Doktorunuza danışmadan kullanmayınız. 

3 aylık kızım önceleri anne sütünü güzel emerken, son 1 aydır eskisi gibi değil…

Soru:
3 aylık kızım önceleri anne sütünü güzel emerken, son 1 aydır ağzına alıp çıkarıp duruyor, nefes nefese kalıyor, sinirleniyor, çok ağlıyor.Bunu neden yapıyor olabilir,ne yapmalıyım?

Cevap:

Merhabalar. Tadını sevmiyor olabilir. Bu günlerde çok baharatlı, sütününüzün ve sizin kokunuzu değiştirebilecek besinleri tükettiyseniz sütünüzün tadını bebeğiniz sevmiyor olabilir. Bunun dışında başka sebepler de olabileceği için bu durumu bebeğinizin doktoruyla da konuşmanız daha sağlıklı olacaktır.

Kanasızlık için et verdik, bu sefer de kolestrolü 191 çıktı.

Soru:
17 aylık kızımın kansızlığı(8.1) bulunduğu için hergün et, kıyma vermemizi söylemişlerdi. Neredeyse 1 senedir yemeklerini sabzeyle karışık et ya da kıyma olarak veriyorum, bu şekilde beslenmenin de kan sayımına bir etkisi olmadı; fakat kızımın kolesrtolü 191 çıktı. Bunun etkisi olabilir mi?Gene eskisi gibi bir gün kıyma, bir gün tavuk, bir gün sadece sebze versem kolestrolü düzelir mi? 

Cevap:

Merhaba; kansızlık söz konusu olduğunda kırmızı et verirken bunun yanında salata veya taze sıkılmış portakal suyu ile öğünde vermenizi, yoğurdu o öğünden sonrasına koymanızı tavsiye ederim. Bunun dışında kolesterol sadece kırmızı ette yoktur, tavuk, balık, peynirler, yumurta, organ etleri, süt ve yoğurtta da vardır.  Tereyağ ve organ etleri kolesterolü çok yüksek gıdalardır. Bunlara bir süre ara verip, diğerlerini aynı oranda verebilirsiniz. Tamamen keserseniz , vücudumuz karaciğerde de kolesterol üretir. Kontrolsüz artışını sağlarsınız. Kansızlığın tedavisinde demir kaynaklı gıdalar katkı yapsa da hızlı bir toparlanma yapmazlar. Bu noktada Doktorunuzun bir tedavi başlaması gerekir. Beslenmede çeşitlilik bizim için esastır. Sebzeyi bile mevsimine uygun geniş yelpazede tükettirmek sağlıklıdır. 

7 aylık bebeğe glütenli bebe bisküvisi vermek sakıncalı mı?

Soru:
Benim 7 aylık bebeğim var, bebe bisküvüsü yedirmek istiyorum, ama üzerinde gluten içerir yazıyor; sizce bir sakıncasi olur mu?

Cevap:

Ailede Çölyak hastalığı yoksa şimdilik hiçbir sakıncası yok. İleride bir sorun olursa Çölyak hastalığı teşhis edilirse o zaman sakıncalı. Zaten Glutenle çok geç karşılaşmamalı, tam zamanı. Ayrıca , tüm tahıl çeşitleri ve baklagilleri vermelisiniz artık.Doktoramcam.com

Menu