Çocuk Alerjisi Nedir?

Girl sitting in a meadow with dandelions and has hay fever or allergy

Çevremizde bulunan ve vücudumuzda allerjik yanıt oluşturan maddelere “alerjen” denir. Alerji vücudumuzun bağışıklık sisteminin allerjenlere karşı, aşırı şekilde ve anormal bir yanıt, tepki vermesi olarak tanımlanabilir.

Çocuk Alerji Bilimi vücudumuzun allerjenler ve bunlara alerji gelişmesiyle ile ilgili sorunları ve hastalıkları  ile uğraşan tıp bilimin dalıdır.

Çocuk Alerji uzmanı veya tıp diliyle Pediatrik Allerji  uzmanı ise yenidoğan döneminden 18 yaşına kadar olan bebek, çocuk ve  ergenlerde görülen;

Astım

Alerjik Nezle

Hışıltılı Çocuk (Wheezing İnfant)

Egzema (Atopik Dermatit)

Ürtiker (Kurdeşen)

Kontakt dermatit

Göz Allerjisi

Gıda Alerjisi

İlaç Alerjileri

Böcek Alerjileri

Mesleki Alerjiler

Anaflaksi (Alerjik Şok)

Herditer Anjioödem

gibi allerjik sorunların tanı, tedavi ve izlemleri ile ilgilenir.

Çocuk Alerji Uzmanları tıp fakültesini ve 5 yıllık Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları uzmanlık eğitimlerini tamamladıktan sonra, en az 3 yıl çocuk allerjisi dalında eğitim alırlar ve gerekli sınavları geçtikten sonra Çocuk allerji Uzmanı olmaya hak kazanırlar. Uzman olduktan sonra 2 yıl da mecburi hizmet yapmaları gereklidir.

Çocuklar sürekli büyüme ve gelişme trendi içinde olduklarından küçük erişkinler olarak kabul edilemezler. Birçok fizyolojik ve psikolojik özellikleri erişkinlerden farklıdır. Çocuklardaki erken dönemlerde görülebilecek allerjik sorunlar erken tedavi edilmezlerse  daha sonraki yaşamlarında ciddi olumsuzluklara neden olabilir. Çocukların alerjik problemleri mutlaka bir Çocuk Allerji Uzmanı tarafından takip ve tedavi edilmelidir.

Bu  videolarımız da ilginizi çekebilir
Astım Tedavisinde Kortizon Endişelendirmeli mi?  
İnek Sütü & Besin Alerjileri
Çocuklarda Astım Teşhisi
Çocuklarda Astım Tedavisi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here