Davranış Bozuklukları

Davranış Bozuklukları

Bazen genetik faktörler, bazen de çevre faktörlerinin etkisiyle ne yazık ki, çocuklarda parmak emme, tırnak yeme gibi  basit  sorunların ötesinde, çok daha ciddi davranış bozuklukları da görülebilir. Bunlardan en sık görülen saldırgan çocuklar, dışkı kaçırma,  çalma- hırsızlık, yalan gibi durumlar  aileleri  en  çok  rahatsız  eden davranış  bozukluklarıdır. Bu ve  benzeri konularda aklınıza takılan birçok sorunun cevabını Davranış Bozuklukları kategorimizde bulabilirsiniz. Daha  fazlası  için  sitemize  ücretsiz  üye  olarak uzmanlarımıza  soru  sorabilirsiniz.


Sıkça Sorulan Sorular

27 aylık kızım hala parmak emiyor…

Soru:
Kızım 27 aylık, 3-4 aylıktan itibaren parmak emiyor, peluş bir oyuncağı var, onu eline aldığında parmak da hemen ağza gdiyor. O oyuncak olmadan uykuya geçmiyor. Belki uykuya geçiş objesi olarak kullanıyor, ama parmak emdiği taraftaki dişleri diğerlerinden gözle görülür bir şekilde kısa. Ne zamana kadar beklemeliyiz, ya da müdahale etmeli miyiz?

Cevap:

Yaşamın ilk yılında (Oral dönemde) çocuklar dünyayı ağızları ile tanırlar, oyuncaklarını, parmaklarını ve evde buldukları hemen herşeyi ağızlarına götürürler çünkü bu, onların dünyayı tanıma yöntemidir. Bu durum bebeğin ilk yılı için normal ve gerekli bir dönemdir. Ancak dört yaşından sonra parmak emme hala devam ediyorsa bunun altında yatan bir problem olabilir. 3–4 yaş öncesi dönemde parmak emmenin gelişiminin bir parçası olduğu unutulmamalı ve telaşlanılmamalıdır.

6 yaşında kızım el-ayak tırnak etlerini yiyor…

Soru:
Benim 6 yaşında 1. sınıfa başlayan 1 kızım var, bizim sorunumuz kızımın önce elinin parmak etlerini ısırarak yemesiyd, biz buna engel olmaya calışırken fark ettik ki, kızım ayak parmak etlerini de aynı şekilde ısırıyor, saçlarını emiyor. Sizden ricam bana bir yol göstermeniz, ne kadar anlatsam da, tamam söz diyor yapmam diyor, yanlız kaldığı an yapıyor. Okulda çıkış zili çalınca bakıyorum parmakları ağzında çıkıyor..okuldan kaynaklı bir sorun olduğunu sanmıyorum, çünkü bunu okullar açılmadan 1 ay öncesi de vardı, üstelik okula gitmeyi de çok seviyor..bizim eşimle problemlerımız var, yansıtmamaya çalışıyoruz, ama ne kadar başarılıyız o da şüpheli tabii ki.

Cevap:

Merhaba, ev içerisinde yaşadığınız krizler siz ne kadar dikkatli olsanız da çocuğun duygusal dünyasını etkiler. Tırnak yeme gibi sorunlar çoğunlukla çocuğun bu krizlerden dolayı yaşadığı kaygının bir sonucudur. Size önerim öncelikle yaşadığınız krizleri yönetebilmek için bir danışmandan yardım almanız ve çocuğunuzla yaşadığınız krizle ilgili konuşmanız olacaktır. çocuğunuz duygularının anlaşıldığını ve yaşadığı kaygıların yersiz olduğunu ne olursa olsun ev içerisinde, onu seven ve koruyan bir anne babası olduğunu hissetmeye başladığında bu tür sorunları da zamanla hafifleyecektir.Hem çocuğunuz hem kendiniz için bir uzmandan destek almayı ihmal etmeyiniz.

6 yaşında oğlum ayak kokluyor ve bundan haz alıyormuş gibi görünüyor…

Soru:
6 yaşında anasınıfına giden bir oğlum var. Oğlum ayak kokluyor ve bundan haz alıyormuş gibi görünüyor. Daha önce benim ayaklarımı koklamaya çalıştığında çok fazla önemsememiştim ve olumlu ya da olumsuz bir tepki vermeden uzaklaştırmıştım.Dün kendinden 1 yaş küçük kız kuzeninin ayaklarını koklayabilmek için, kendince zekice planlar yapıp, oyun kurduğunu gördüm. Ayak koklarken yüzünün ifadesini görünce şok oldum, bu şekilde bunu herkesten gizli yapıyor. Hiç tepki vermedim sadece izledim, ne yapmalıyım? Bu nedir böyle? Çok üzüldüm, bu durum geçici bir durum mudur? Boşuna panik mi oluyorum, yoksa bu gelecekteki yaşantısını etkileyecek ciddi bir problem midir?

Cevap:

Merhaba, oğlunuzun ayak koklaması muhtemelen bir tik gibi yorumlanabilir. Eğer bu davranış tik ya da bir takıntı niteliğinde ise bunu yaptığı durumlarda azarlama, utandırma gibi davranışlarda kesinlikle kaçınmalısınız. Daha önceden de yaptığınız gibi ona herhangi bir tepki vermeden ve farkettirmeden uzaklaştırmaya çalışın. Sorunun ilk başlaması ,arttığı ve azaldığı durumları doğru şekilde analiz ederek bu davranışın olası sebeplerini bulmaya çalışın . Ona model olan ya da bu davranışın pekişmesine sebep olan durumları ortadan kaldırın .Sorun hala devam ediyorsa davranışın tam olarak tanımlanması ve sorunu çözülmesi için bir uzman dan yardım alın.

10 yaşında hiperaktif bir çocuğum var, davranış bozukluğu sorunumuz da var…

Soru:
10 yaşında hiperaktivite ve dikkat eksikliği olan bir çocuğum var, ayrıca davranış bozukluğu sorunumuz da var, davranışlarında kendisini kontrol edemiyor, sinirli, aile içinde saldırganlığı var, dışarıya karşı bu tutumu yok . Kendini derslerine veremeyen bir çocuk, ilaç kullanıyor ve ilaç kullandığı zaman sinirli oluyor, ilaç kullanmadığı zaman ise hareketlerini kontrol edemiyor. Bu konuda ne yapmamızı önerirsiniz, özellikle de sinirlendiği anlarında ? Ona karşı nasıl bir davranış ve tutum içinde olmamız gerekitğini bilemiyoruz. Ayrıca cinsel organlara da merakı var, bunu nasıl giderebiliriz, üniversitedeki doktoru ilaç önerdi ve ilacı da kullanmakta ama davranış bozukluklarının bununla giderilmeyeceğini biliyorum, bize yardımcı olur musunuz?

Cevap:

İlaç kullanıyorsa psikiyatristinize ilacın yan etkilerini danışın. Bu aralar daha asabi ve sinirli olması normal, hem kış soğuklardan dolayı sürekli evde kaldıysa bunalmıştır, dış ortamda enerjisini harcamasını sağlatın, açık alanda uzun mesafe yürüyüşler yapın. Hafta sonları da enerjisini harcaycağı futbol basket yüzme v.s gibi bir etkinliğe başlatın. 10 yaş buluğ çağının başlangıcı, bundan dolayı kendini frenleyemeyebilir, ama kurallarınız kesin ve net olmalı, hayır dediğiniz şeylerde sinirlendi diye evete dönmeyin. Sinirlendiğinde nedensiz yereyse görmemezlikten gelin, fark etmeyin, bir işle uğraşıp görmemiş gibi yapın. Ama demin de dediğim gibi istediği olmadığında, sinirlendiğinde istediğini yapmayın, tutarlı ve kararlı olun. Bir de çocuğunuza her gün birlikte kaliteli zaman ayırın, eğer oğlunuz varsa babasıyla da vakit geçirmesi gerekir.
Çocuklar cinsel ilişkinin ne olduğunu, cinselliği 10-11 yaş civarında anlamaktadırlar. Sorduğu sorulara kaçamak cevaplar, ya da yanlış cevaplar vermeyin, çünkü bu yaşta daha açık ve gerçek anlamını öğrenmek isterler. Bilimsel açıklama yapmakta zorlanıyorsanız, bir kitaptan yardım alın, “ayıp, bu konuları konuşma” demeyin, doğru olanı yaşına uygun kelimelerle anlatın.

2,5 yaşındaki oğlum arkadaşlarına vurıyormuş ve çok saldırganmış. Halen çok fazla konuşamıyor…

Soru:
2,5 yaşındaki oğlum haftanın belli günleri yuvaya gidiyor. Öğretmeni oğlumun arkadaşlarına vurduğunu ve çok saldırgan davrandığını söylüyor. Halen çok fazla konuşamadığı için ne olduğunu anlamakta ve nasıl disiplin kuracağımı bulmakta zorlanıyorum. Ne yapabilirim?

Cevap:

Küçük çocuklarda saldırgan davranışlar sıklıkla görülmektedir. Öfke bir çok farklı şeyin sonucu olarak ortaya çıkabilir; istedikleri her şeyi yapamama/alamama karşısında hayal kırıklığı, güçlü duygularla başa çıkamama, hayatlarındaki değişiklikler gibi. Önemli olan çocuğunuzun neden şu anda öfkeli olduğunu anlamaya çalışmaktır. Nedenlerden biri dil gelişimiyle ilgili olabilir. 2,5 yaş civarı bir çok çocuğun kelime haznesi gelişmiştir ve isteklerini, hissettiklerini kelimelerle ifade edebilirler. Kelimelerle iletişim kuramayan çocuklar sıklıkla isteklerini hareketlerle ifade ederler. Örneğin kamyonu bir başka çocuktan almak istediğini ona vurarak anlatabilir. Öte yandan, bir çocuk isteklerini ve ihtiyaçlarını başkalarına anlatamadığı zaman da hayal kırıklığına uğrayabilir ve bu saldırgan davranışlara sebebiyet verebilir.Doktoramcam.com

Menu