Sıkça Sorulan Sorular

Detaylı Filtreleme

31 aylık kızıma iş seyahatine gideceğimi nasıl anlatabilirim?

Soru:
31 aylık kızım var bugüne kadar hiç ondan ayrilmamistim şimdi işim nedeniyle 1hafta izmirden antalyaya gitmek zorundayim bana cok düşkün bir çocuk işe bile gitmemi istemiyorken 1hafta onu birakmak zorundayım geceleri benimle uyuyordu.Bu iş seyahati onu nasıl etkiler bilemiyorum ona nasıl antalabilirim? Yardımcı olursanız sevinirim

Cevap:

Basit ve onun anlayacağı bir dille kısa süre gideceğinizi ama döneceğinizi anlatmaya başlayın. Siz dönünceye kadar bir yetişkinle işaretleyecebileceği bir takvim hazırlayabilir, size ait bir eşyayı ona bırakabilirsiniz. Gittiğiniz yerden düzenli olarak telefonla aramanız da onu rahatlatacaktır. Bu ayrılık endişesi uzun süreli devam ederse (siz döndükten sonra bile) mutlaka bir uzmana başvurmanızı öneririm.

5 yaş kızım, oyundayaşından küçükleri tercih ediyor, evcilikte de hep bebek oluyor….

Soru:
Kızım okul öncesi sınıfında, bu yıl Eylül'de İlkokula başlaycak. Karne verirken öğretmenle konuştuk.öğretmen " kızınız çok zeki ve başarılı ama oyunlarda Yaşından küçükleri tercih ediyor. evcilikte de hep bebek oluyor." Dedi. Biz ne yapabiliriz? Bu davranışlarını bende görüyorum ama normal zannediyordum. Öğretmen söyleyince normal olmadığını anladım.

Cevap:

5.5- 6 yaş arası çocukları yaşıtlarıyla çok zevkli oynuyor olması gerekir.arada oyun Yüzünden küslükler, kavgalar olabilir ama çabuk unuturlar , ertesi gün yine oyunun içindedirler. Size önerilerim ise; yazın yaz okulu öneriyorum. Sürekli yaşıtları arasında ve oyunun içinde olmalı. seneye yani okul zamanı hafta sonları spor ve drama öneririm. Dramada kendini ifade etmeyi ve her role girmeyi öğreniyorlar. Spor olarak da grup halinde olanları tercih edin.
Evde ise kızınıza karşı koruyucu aile olabilirsiniz. Kendinizi ve davranışlarınızı gözden geçirin. Yaşı gibi davranın. Tüm işlerini yaşına uygun Olanları kendi yapmalı.odasını toplama, giyinme, soyunma, diş fırçalama, mutfakta size yardım etme, pazarda sizinle birlikte paket Taşıma, mutfakta beraber kek Börek yapma..vs… Markette parayı verme, restoranda siparişini verme,komşudan eksik olan bir şeyi gidip isteme. Kendini ifade etme, gerekirse karşısındakini ikna etmek için uzun uzun neden, niçin istediğini izah etme. Parkta, diş ortamda oyunda sorun çıkarsa kendi halletmeli. Hemen siz devreye girmeyin. Ona yaşından küçük gibi davranmayın.

4 yaş 8aylık çocuğum, oyunlarda kaybederse sorun çıkarıyor….

Soru:
4yaş 8aylık.anaokuluna gidiyor. Akademik başarı olarak öğretmeni çok memnun. Sadece "oyunlarda kaybederse sorun çıkarıyor. Yenilgiyi kabul etmiyor." diyor. Biz anne baba olarak ne yapmalıyız?

Cevap:

5yaşındaki çocuklar kurallı oyun dönemindedir. Oğlunuzun oyunu kurallarına uygun oynaması gerekir, oyunlarda kazanan ve kaybeden taraf vardır. Oğlunuz her oyunda kazanamaz, 5yaş olarak bunu biliyor ve kabul ediyor olması gerekir.
Sizin evde anne baba olarak oynadığınız oyunlarda dikkat edin. Siz ve O Eşit kazanmalısınız, yani küçük diye üzülmesin diye siz oyunu kaybetmeyin. Bazen çocuklar kaybedince ağlıyorlar.”Ağlayabilirsin, çünkü oyunu kaybettin, üzgünsün seni anlıyorum, istersen oyundan çıkabilirsin, biz babanla veya ablanla oyuna devam edeceğiz” diyebilirsiniz.

Kızım 3,5 yaşında hep kendi oynuyor, oyuncaklarını paylaşmıyor…

Soru:
Kızım 3,5 yaşında hep kendi oynuyor, oyuncaklarını paylaşmıyor. Çocuklarla olmaktan çok mutlu, ama oyuncaklarıyla yalnız kendi oynuyor, ne yapmalıyım, bana ne önerirsiniz?

Cevap:

Kızınızın oyun şekli, parelel oyundur. Yani çocuklarla yan yanadır ama paylaşmaz. Bu dönem 1,5 YAŞ ile 3 YAŞ arasıdır.3 yaşıyla birlikte dramatize oyun yani karşılıklı oyun dönemi başlar. Örneğin; evcilik…. gibi.karşılıklı rol oyunlarıdır. Kızınızla birlikte oturup karşılıklı rol oyunları oynayın; marketçilik, doktorculuk, evcilik,.. vs oynayın. Oyuncak olarak set oyuncakları dediğimiz
Oyuncak türlerinden ALIN. Mutfak seti, Çay seti, Doktor seti,vs alıp oynayın. Siz oyunu kurun, başlatın ona da rol verin. Örneğin, komşu olun, size çay ve pasta yemeğe davet edin. Oyuncak Çay seti ve oyuncak tabaklarda gereçkten yiyecek-içecvek varmış gibi oynayın.

18 aylık oğlumun dil bağı var, konuşmaıs bu nedenle geri kalır mı?

Soru:
Oğlumda dil bağı var henüz aldırmadık, şu an 18 aylık, 15 tane anlamlı kelimesi var. Gitti, bitti, haydi, ver, orda, burda, bak, bay bay, meme, mama, nerde, tamam vb. Dil gelişimi açısından değerlendirebilir misiniz? Dil gelişimini desteklemek için neler yapabilirim?

Cevap:

Dil bağı (ankyloglossia) eğer çiğneme-yutma, dille lokmayı ağız içinde dolaştırma, dudakları yalama ve artikülasyon becerilerini engellemiyorsa, estetik bir sorun olmaktan öteye gitmez. Ancak bunu bir KBB uzmanı ve dil ve konuşma terapisti değerlendirmeli.
Sadece sunduğunuz veriyle dil değerlendirmesi yapmak güç. Anlama, aile öyküsü, oral-motor beceriler, gelişim, ek sorunlar vb. tüm ayrıntılar değerlendirilmeli. Bu sözcük sayısı yaş normlarına yakın ama yine de dil becerilerini desteklemeye devam ediniz. Bu dönemde 1-2 sözcük kullanarak iletişimi, basit yönergelere karşılık vermeyi, /b, p, m, d, t/ seslerinin üretimini ve pek çok yönergeyi anlamayı bekliyoruz. 2,5 yaşında 50 sözcüğün altında üretime sahipse, anlama sorunları varsa ve oral-motor becerilerde sorunları varsa erken dönemde bir dil ve konuşma terapistine başvurunuz.

Çocuğunuzun dil becerilerini desteklemek için pek çok şey önerebiliriz. Özetle her gün bu yönde amaçları içeren etkinlikler yapınız. Bu etkinlikler kapsamında, şarkı, tekrarlı kitap okuma (iyi seçilmiş bir kaç kitapla), oyun, kendi fotoğrafları hakkında konuşma, seviyesine uygun kitaplarla adlandırma, yönerge verme, taklit, rol oynama vb. çalışınız. Yaptığınız etkinlikler mutlaka eğlenceli olmalı. Etkinlikte çocuğunuz hangi konuyla ilgileniyorsa ona yöneliniz. İletişimde baskın olmayınız, başka deyişle adeta bir terazi gibi iletişiminizde bir denge olmalı. Sık ihtiyaç duyduğu nesneleri ulaşamayacağı yerlere koyarak talep etmesi için fırsatlar sağlayınız. Televizyon ve bilgisayar oyunlarını sınırlayınız, mümkünse bu dönemde tamamen engelleyiniz. Her durumu onun dil gelişimi adına değerlendiriniz (örneğin bir çorabı verip diğerini vermeme, bardağı verip su vermeme vb). Ayrıca dil gelişimini destekleyecek genişletme, paralel konuşma gibi tepkileri öğrenip her fırsatta kullanınız. Akranlarıyla birlikte vakit geçirmesine olanak sağlayınız. Ona basit ve kurallı tümcelerden oluşan bir dil modeli sununuz.

5.5 yaşında oğlum, konuşurken kimi sesleri çıkarmada problem yaşıyor…

Soru:
Oğlum şuan 5.5 yaşında ve konuşurken kimi sesleri çıkarmada problem yaşıyor.ka,kı,ko,ku gibi sesleri çıkarıyor ancak k'nın ve g'nin yanına ince ünlü gelince (ke,ki,kö,kü ge, gi vs )ses ke te'ye ki'ler ti'ye dönüşüyor. Ayrıca r ve l seslerini baştaysa söyleyebiliyor ancak ortada ve sondaysa söyleyemiyor.Genel cerraha gösterdim dilinin altında küçük onu etkilemeyecek bir dil bağı var dedi çocuk psikiyatriye götürdüm konuşmaları anlaşılıyor bu seslerde yaşı ilerledikçe düzelir düzelmezse kbb ye 7 yaşından sonra götürün dedi.çocuğumun problemi nedir? neden kalın ünlülerde çıkarıp ince ünlülerde o sesi çıkaramıyor? çözüm için ne yapmam gerekiyor?

Cevap:

Görmeden net bir şey söylemek mümkün değil, ancak /k/ ve /g/ seslerindeki bu spesifik artikülasyon sorunları sıklıkla dil bağından kaynaklı değildir. Daha çok anatomik farklılıklar veya motor davranış eksikliklerinden kaynaklanabilir. Oğlunuzun 5,5 yaşında olması bakımından bir uzmana başvurmanızı öneririm. Zira /k/ ve /g/ seslerinin Türkçe konuşan çocuklarda edinim yaşı 3’tür. /r/ ve /l/ sesindeki sorun ise yeterince ustalaşamamakla ilgili olabilir.

8 yaşında oğlumda kekemelik var ne yapmalıyım?

Soru:
Benim oğlum sekiz yaşında, ikinci sınıf öğrencisi, çok sık olmasa da ara ara takılıyor. Küçüklüğünden beri var, ama son zamanlarda artmaya başladı. Birkaç ay önce çocuk psikoloğuna götürdüm, konuşma terapisi önerdi, ama bir türlü randevu alamadım. Konuşmasinin kesilmesinden nefret ediyor, durup baştan alıyor, takılmaları artmaya başladı ,ne yapabilirim yardimci olursanız çok sevinirim.

Cevap:

Oğlunuzun yaşı 8 olması bakımından en kısa zamanda bir meslektaşımızla görüşmenizi öneririm. Oğlunuzun psikososyal bir problemi varsa o zaman psikolog yönlendirmesi yapılmalıdır, zira bu problem temelde bir psikolojik problem değil konuşmanın akıcılık bozukluklarındandır. Tercihimiz her zaman 5 yaş öncesinde müdahale etmek, hatta kekemelik devam etme eğilimindeyse 6 ay içinde terapilere başlamaktır. Gecikilmiş olsa da şimdiye odaklanılmalı ve terapistle uyumlu şekilde gereken çaba gösterilmeli. Erken uygulamalar pek çok bakımından büyük avantajlar içerir. Aksi takdirde her geçen gün bu akıcılık problemi kronikleşme yolunda ilerliyor olabilir, semptomlar biçim değiştirebilir ve akıcı olmayan konuşmaya ikincil davranışlar eklenebilir. Gelecekte oğlunuz ergenlik girdiğinde ise kekemelik ve ergenliğin yaratacağı muhtemel problemleri birleşip tablo zor hale gelebilir.

 5,5 yaşında kızım bazı sesleri yanlış çıkartıyor.( k yerine t, g yerine d, r yerine y gibi).

Soru:
 5,5 yaşında kızım bazı sesleri yanlış çıkartıyor.( k yerine t, g yerine d, r yerine y gibi). Kızım epilepsi hastası ve 3 yaşında konuşmaya başladı.( cümle kurmaya başladı.) Genelde de bebeksi konuşuyor.Size sorum bu bir konuşma bozukluğu mudur? Yaşla birlikte düzelir mi yoksa bir uzmana başvurmam gerekiyor mu? Uzmana gitmem gerekirse konuşma terapistini mi tercih etmeli miyim?

Cevap:

Evet kızınızın bu gecikmesi bir konuşma bozukluğu olarak tanımlanır. Gecikme sadece artikülasyon alanında mı değerlendirilmeli. Özellikle epilepsinin dil, konuşma ve biliş üzerinde muhtemel etkilerini dikkate aldığımızda bir dil ve konuşma terapistine başvurmanızı öneririm.

27 aylık kızım hala parmak emiyor…

Soru:
Kızım 27 aylık, 3-4 aylıktan itibaren parmak emiyor, peluş bir oyuncağı var, onu eline aldığında parmak da hemen ağza gdiyor. O oyuncak olmadan uykuya geçmiyor. Belki uykuya geçiş objesi olarak kullanıyor, ama parmak emdiği taraftaki dişleri diğerlerinden gözle görülür bir şekilde kısa. Ne zamana kadar beklemeliyiz, ya da müdahale etmeli miyiz?

Cevap:

Yaşamın ilk yılında (Oral dönemde) çocuklar dünyayı ağızları ile tanırlar, oyuncaklarını, parmaklarını ve evde buldukları hemen herşeyi ağızlarına götürürler çünkü bu, onların dünyayı tanıma yöntemidir. Bu durum bebeğin ilk yılı için normal ve gerekli bir dönemdir. Ancak dört yaşından sonra parmak emme hala devam ediyorsa bunun altında yatan bir problem olabilir. 3–4 yaş öncesi dönemde parmak emmenin gelişiminin bir parçası olduğu unutulmamalı ve telaşlanılmamalıdır.

6 yaşında kızım el-ayak tırnak etlerini yiyor…

Soru:
Benim 6 yaşında 1. sınıfa başlayan 1 kızım var, bizim sorunumuz kızımın önce elinin parmak etlerini ısırarak yemesiyd, biz buna engel olmaya calışırken fark ettik ki, kızım ayak parmak etlerini de aynı şekilde ısırıyor, saçlarını emiyor. Sizden ricam bana bir yol göstermeniz, ne kadar anlatsam da, tamam söz diyor yapmam diyor, yanlız kaldığı an yapıyor. Okulda çıkış zili çalınca bakıyorum parmakları ağzında çıkıyor..okuldan kaynaklı bir sorun olduğunu sanmıyorum, çünkü bunu okullar açılmadan 1 ay öncesi de vardı, üstelik okula gitmeyi de çok seviyor..bizim eşimle problemlerımız var, yansıtmamaya çalışıyoruz, ama ne kadar başarılıyız o da şüpheli tabii ki.

Cevap:

Merhaba, ev içerisinde yaşadığınız krizler siz ne kadar dikkatli olsanız da çocuğun duygusal dünyasını etkiler. Tırnak yeme gibi sorunlar çoğunlukla çocuğun bu krizlerden dolayı yaşadığı kaygının bir sonucudur. Size önerim öncelikle yaşadığınız krizleri yönetebilmek için bir danışmandan yardım almanız ve çocuğunuzla yaşadığınız krizle ilgili konuşmanız olacaktır. çocuğunuz duygularının anlaşıldığını ve yaşadığı kaygıların yersiz olduğunu ne olursa olsun ev içerisinde, onu seven ve koruyan bir anne babası olduğunu hissetmeye başladığında bu tür sorunları da zamanla hafifleyecektir.Hem çocuğunuz hem kendiniz için bir uzmandan destek almayı ihmal etmeyiniz.Doktoramcam.com

Menu