16 aylik kizim

  Muazzez Dellal Sordu:

  Merhaba hocam 16 aylik bi kizim var. Ismini cagirdigimiz zaman bakmiyor. Iki ismi var babasi ve ben ayri isimleri kullaniyoruz. Bu yuzden oldugunu dusunmustm ama artik endiseleniyorum.Soylenen komutlari da yerine getirmiyor . Endiselenecek bi durum mu tesekkur ederim

  Uzm. Psk. Nilcan Kuleli Sertgil Cevapladı:

  Merhaba,
  kızınızın şu anda iki ismi de olsa tanıyor olması lazım, 16 aylık bebeklerin şu anda kendilerine söylenen komutların çoğunu (bebeğini al, suyunu al, yatağa git, kitabı getir, halana el salla, odandan yastığını getir gibi ) anlıyor ve yapıyor olması gereklidir. Günlük kullandığınız nesneleri tanıyor olması lazım, yani hareketle göstermeden bebek dediğinizde bebeğe bakmalı, tarak dediğinizde tarağa bakmalı, top dediğinizde topa bakmalı ya da bu nesneleri anladığını size belli etmeli, örneğin getirip size vermeli, işaret etmeli vb.
  Kızınızın aşağıda saydığım becerileri yapıp yapmadığını düşünmenizi ve eğer bir tanesinde bile sıkıntı yaşadığını/ ya da emin olmadığınızı düşünüyorsanız mutlaka zaman geçirmeden bir gelişim uzmanından randevu alarak gelişim tarama testi yaptırmanız faydalı olacaktır. 

  1. Anne baban nerde dediğinizde sizlere bakması ve/veya yanınıza gelmesi
  2. İşaret hareketinizi takip etmesi,
  3. konuşulan dili anlaması,(yukarıda anlattığım örneklerdeki gibi)
  4. yaptığınız hareketleri taklit etmesi
  5.sıralayarak da olsa evin içerisinde bağımsız hareket edebiliyor olması

  Endişeleriniz devam ediyorsa lütfen beklemeyin ve hemen bir uzmandan görüş alın. Zaman geçmesi olası sorunların büyümesi ve ağırlaşması anlamına gelecektir.Eğer bir gecikme var ise uzmanınız size önerler ve  eğitim programı verecektir. Bu sayede gecikmiş beceriler desteklenecektir.  
  Lütfen gelişmelerden haberdar edin.
  Kolaylıklar dilerim.