Aşırı iştahızlık

  Emre Döğer Sordu:

  1,5 yaşında kızım var, 8 kilo, çok aşırı iştahsız, gün içinde 1 küçük puding, ancak 10 adet makarna gibi son derece yetersiz bir beslenmesi var. Bu şekilden normalde ek gıda olan besinleri bile çok az bir şekilde yiyor, yemek zamanı ağlıyor, bu yediklerini de ancak dışarıda parklarda yiyor. Sütüm çok az oldu başından beri ve şu an da yok gibi, yemediği için uyku düzeni de yok, ne yapacağımı şaşırmış durumdayım. Kan tahlilleri ve hormonları normal çıkıyor. Her yiyeceği vermek için ayrı ayrı çabalar programlar yapıyorum ama hepsini de reddediyor. ailecek bir çıkmazın içerisindeyiz, lütfen yardım edin.

  Uzm. Dyt. Fatmagül Öztürk Cevapladı:

  Merhaba; iştahsızlığı biraz da Siz tetikliyorsunuz. Öncelikle puding verdiğiniz bir çocuk onun enerjisi ile uzun süre kendini tok hissedebilir.
  Uyku düzeni olmadığında iştahsızlık zaten gelişir. Yemek saati ağlıyorsa; çocuğunuz bu ortamda kendini gergin ve mutsuz hissediyor demektir.Yemek bir oyun aracı değildir. Parkta ve bahçede beslemeye devam ederseniz bu algı hep böyle devam edecek. Çocuğunuz seçici bir bebek olabilir. Bu noktada sabırla defalarca denemeniz gerekir. Bir süre sonra alışacaktır. Özetle; puding vb şekerli ürünleri vermeyiniz. Uyku saatlerini düzene sokunuz. Yemeği masa düzenin de veriniz. Sizinle aynı masada olmasına izin veriniz. Videoya yemek saatinizi kaydedip, sonrasında kendinizi izleyiniz veya kızınızla evcilik oynayın bebeğine mama yedirsin, o zaten sizi taklit edecektir. Hatlarınızı buradan yakalayabilirsiniz. Çocuklar genelde az tüketirler, erişkin bir insan gibi tüketim yapmasını beklemeyiniz. Kansızlık vb sorunları yoksa güzel. 

  Çocuğunuza yaklaşımınız her zaman tutarlı olmalıdır. Eşinizden yardım alabilirsiniz. Çocuğunuzun uyku düzeni için her gün aynı saatte yatırmanız, öncesinde ılık bir duş aldırmanız, havalandırılmış bir odada uyutmanız gerekir.Gerekirse bir çocuk gelişim uzmanından destek alabilirsiniz.
  Size iyi günler dilerim.

  Dyt. Fatmagül Y. ÖZTÜRK