babamız

  Duygu Özbek Sordu:

  doktor hanım merhaba,
  2,5 yaşında bir oğlum var.Babası ile kendini rakip görüyor yanımızda dahi olmasını istemiyor.Eşim işten geldiğinde oğlum ile ilgilenmeye çalışsa da oğlum sıcak yaklaşmıyor.ben oğluma 9 ay baktım sonra işe başladım.aramızda çok güzel bir bağ var.Babası ile de bu bağın olmasını çok istiyorum fakat ne yapacağımızı şaşırdık.ben yokken sorun yok fakat ben olduğum zaman babasına tamamen kapalı çok farklı bir çocuk oluyor.İnatçı sinirli bir yapıya bürünüyor.Kendi kendine oynadığı oyunlar da bile bir oyuncağı anne bir oyuncağı yavrusu oluyor sen erkeksin baba olmasın diyorum hayır ben anne diyor ve oyunda anne işe gitmiş ve çocuk evde kalmış oluyor.Bu durumu nasıl düzeltebilirim?Sizden fikir ve önerilerinizi rica ediyorum.İlginiz için şimdiden teşekkürler.

  Uzm. Ped. İlkbahar Emine Eraslan Cevapladı:

  Baba çok ön planda olmalı. Baba eve geldikten sonra siz ortadan kaybolun, başka odaya geçin. Babası ile yalnız bırakın. Babası da oğlu ile çok oynamalı, vakit geçirmeli, birlikte dışarı çıkmalı, vs.
  Siz de oğlunuza çok düşkünsünüzdür, ilişkiniz karşılıklıdır. Kendinize ve davranışlarınıza dikkat ederseniz bunu fark edebilirsiniz. Siz biraz geride durun, babası öncelikli olsun. "Erkek erkeğe", "baba - oğul" diyerek onunla birlikte oynasın.
  Sevgiler, Emine Eraslan