bebeğim hiperaktif mi?

  SUNA YILDIRIM Sordu:

  merhaba,
  23 aylık bir oğlum var.Fazlasıyla hareketli evde 1 dk yerinde bile durmuyor.Sürekli koltuk tepelerinde, tv sehpasının ve masaların üzerinde geziyor.bir şeyle ilgilenirken anlık olarak ilgisini başka birşeye verebiliyor.Üstelik hayır kelimesine karşı da fazlasıyla tepkili.Çok hırçınlaşıyor.Sinirli zamanlarında kafasını duvara vuruyor ya da eliyle yüzüne vuruyor.Nasıl davranmam gerektiği konusunda bazen çaresiz kalıyorum.Ben çalışan bir anneyim.İş saatlerinde babannesi bakıyor.benim yönlendirmemle onların yönlendirmesi farklı olduğu için mi böyle yapıyor… Konuyla ilgili bana yardımcı olursanız sevinirim.
  iyi günler

  Uzm. Psk. Sezin Matkap Cevapladı:

  Merhabalar,
  Öncelikle, lütfen endişelenmeyin. Oğlunuz sağlıklı gelişimin bir parçası olan "2 yaş sendromu" geçiriyor olmalı. Bu dönemde çocuklar anne babalarıyla inatlaşır, hiçbir şeyi kabul etmez, huzursuzlaşır. Çocuklar bu dönemde ben-merkezcidir, otoriteye karşı çıkar, anneden bağımsız hareket etmek ister. Ama bu dönem sağlıklı ve geçici bir dönemdir. Bu konuda makaleler mevcut, 2 yaş sendromuyla ilgili daha fazla bilgi edinmeniz faydalı olacaktır.
  Size bu dönemle ilgili birkaç önerim var. 
  Öncelikle çocuğunuz olumlu davranışlar gösterdiğinde bunu takdir edin, memnuniyetinizi dile getirin. "Aferin ne güzel yedin yemeğini" gibi. Olumsuz bir şey yaptığında, mesela hırçınlaştığında, mümkün olduğunca  tepkisiz kalmalısınız. Eleştiri, ceza, tehdit gibi yöntemlerden kaçınmalısınız. Bu, hırçınlığını pekiştirir.
  Ayrıca çocuğunuza söylemek istediğinizi doğrudan söyleyin, çocuklar imalı sözlerin altındaki anlamları bu dönem anlayamaz. 
  Bir de, sizin olmadığınız zamanlarda babaannesi ile kaldığına göre, ona da çocuğa bu şekilde davranması gerektiğini söylemelisiniz. Farklı tutumlar, çocuğunuzun kafasını karıştırır, huzursuzluğunu arttırır.
  Kolaylıklar dilerim.
  Psk. Sezin Matkap