bebeğimin uykusuzluk sorunun

  Hocam mrb. Bizim sorunumuz 19 aylık oğlumun gece uykularının olmaması, parça parça olması. İlk başlarda açlıktan dolayı ağladığını duşunuyrdum çünkü çok iştahlı bir bebek değil ama karnı tok olduğu zamanlarda da aynı şekilde ağlıyor, bağırıyor, çok sinirli oluyor, sakinleştirmeye çalışıyorum izin vermiyor bana. Kendine dokundurtmuyor bile. Mecburen beşiğinden alıp,televizyon izliyoruz beraber. Bazen ben uyuyakalıyorum o sabah dörttte beştte hala uyanık oluyor, tv izlemeye devam ediyor. Oyun oynamak istiyor gece, çok inatçı ve hareketli bir çocuk nasıl yorulmuyor anlamıyrum. Doğdugundan beri aynı sıkıntıları vardı gece ama bu denli hırçın değildi. Şimdi artık gecelerimiz kabusa dönmüş durumda inanın acaba bu gece uyuyabilecek miyiz diye düşünüyrm. Çalıştığım için oğluma babaannesi bakıyor, yaklaşık yedi aydır çalışıyorum ve hemen hemen bu sürede gecelerimiz bu denli kötü geçmeye başladı. Gündüzleri tek sefer yaklaşık uc saat uyuyor. Akşamları 21.30-22.30 saatlerinde uyuyor, gece uyanmazsa saat 7.00 gibi kalkıyor, uyanmasa bile işe gitmek zorunda olduğum için uyandırıyrm. Bu uyku oğluma yeter mi? Ben nasıl bir yöntem uygulamalıyım, bu durum ne zaman düzelir? Bana önerebileceğiniz uyku düzenleyici herhangi bir ilaç ya da alternatif var mı? yardımcı olursanız çok sevinirim.

  Uzm. Ped. İlkbahar Emine Eraslan Cevapladı:

  Bazı çocuklar aynen biz yetişkinler gibi az uyurlar. Az uyku onlara yeter.
  Oğlunuz gündüz 3 saat uyuyor ise belki de derin uykusunu gündüz uykusunda alıyordur. Gündüz uykusunu azaltabilirsiniz. Ancak buna siz karar vermelisiniz; Ben çocuğu görüp değerlendiremediğim için ancak genel önerilerimi söyleyebiliyorum.
  Çocuğunuzu gündüz çokça dışarı çıkarmalısınız. Vücudunu dışarıda kullanmalı, yürüsün, koşsun, tırmansın, sallansın, düşsün, kalksın. Uykusu az çocuklar gündüz dışarıda yorulmazlar ise gece uykusuna zor geçiyorlar.
  Sevgiler,
  Emine Eraslan