Boğazda lenf nodlari sisiklik

  Hocam bogazimda kulagimin altinda bir sislik ve kitle farkettim.agri yoktu 2 gün gecti o bolgedeki 20 lik disimin bulundugu dis etinde bi sicaklik ufak bir agri sezdim.o gun doktora gittim.ultrason yaptirdim.sonucta:
  Tiroid bezi boyutlari ve konturları normal olup parankim ekojenitesi diffüz homojendir.
  Paratiroid bezlere ait belirgin bir patoloji izlenmemektedir.
  Submental alanda patolojik görünüm izlenmemektedir.

  Boyunda sagda parotis alt dış kosesinde lokalize en büyükleri 22 ve 20 mm boyutlarında diğerleri 10mm den küçük 5 adet yanyana lenf nodu görülmüştür.Lenf nodlarinin periferleri belirgin sekilde kalinlasmis hiluslari cok kucuktur.Ayrica sağ submandibulerde aunı ozellikte 18 ve 12 mm boyutlarinda lenf nodlari gorulmustur.Her riki jugulerde ise benign ozellikte lenf nodlari dikkati cekmektedir.
  SONUÇ : sağ parotis alt dış köşesinde submandibulerde patolojik görünum ve boyutta lenf nodları

  Sonucta bunlar yazmakta hocam . Bunun sonucunda kkb doktoru dislerle ilgili oldugunu birkac eski dolgum bulundugunu dis doktoruna gitmem gerektigini soyledi.bir klamoks bıd 100 mg antibiyotik ve arveles agri kesici yazdirdi. Disleri yaptiktan ve ilaclari ictikten sonra tekrar bakalim dedi.sizce korkulacak bir sey var mi hocam?

  Op. Dr. Atilla Şengör Cevapladı:

  Ultrasonografi sonuçları mutlaka muayene bulguları ile beraber değerlendirilir. Doktorunuz da bu şekilde yorumlayıp tedavi vermiş. Tedavinizi kullanıp önerilerine uymalısınız.