Çocuğum çok zayıf…

  Seval Selvi Uysal Sordu:

  Kolay gelsin doktor bey,
  Benim 9 aylık bir bebeğim var.Düşük doğum ağırlık doğdu(2000).6.aya kadar sadece anne sütü verdim.Ayda ortalama 500 gr aldı.Mamaya karşı anne olarak mama vermedim.6.aydan sonra ek gıdalara geçtik.kahvaltı,meyve,yoğurt herşeyi hazırlıyorum.Ancak bebeğim Şuanda 7500 gr.Yemek yemeği red eden bir çocuk.Elleri tutarak ağzını elimizle açarak ancak ağzına yiyecek verebiliyoruz.Ağlayarak yiyor ve sürekli öğürüyor.Bunun sonrasında yediklerini çıkarıyor.Bu yüzden kilo almıyor.
  Yutma problemi olabileceğini düşündüm fakat eline verdiğimiz muzu elmayı kemirerek güzel bir şekilde yiyor.Çok cılız bir çocuk.Her ay düzenli olarak uzman doktora götürüyoruz.Doktorumuzun yedidiği herşeyi uygulamamıza rağmen ilerleme kat edemiyoruz.Çağresiz kalmış durumdayım şuanda yarımcı olabilir misiniz.
  Şimdiden teşekkür ederim.

  Uzm. Dr. Anıl Yeşildal Cevapladı:

  Öncelikle  cevabı  verdiniz,  çocuk  kendi  yemek  istiyor,  sık  sık  buna  fırsat  verin.  2  kilo  doğan  çocuk  tabii  ki  biraz  yavaş  gelişecek. 3. persantilin  yani  normalin  çok  altında  doğmuş,  bu  kadar  zamanda  normal  sınırların  2.  çizgisine  yani  10. persantile  gelmiş.  Ortada  bir  sorun  yok,  siz  rahat  olun,  zorlamayı  bırakın,  herşey  daha  iyi  olacak. Aşağıdaki  uzman  videoalarının  çok  işinize  yarayacağını  düşünüyorum
   

  Kaşığı Görünce Ağlayan, Öğüren Çocuk

  Çocuklarda İştahsızlık

  İştahsız Çocukların Ailelerine Öneriler

  Çocuk-Yemek-Ebeveyn İlişkisinde Bozulma