Çocuk Kalça Çıkığı

  Seyhan Beyhan Sordu:

  Merhaba hocam, 3,5 aylık bir oğlum var. Kalça çıkığı şüphesi var. 2 aylıkken, 3 ay 10 günlükken ve bugün olmak üzere 3 defa ultrasona götürdük. İlk ikisini aynı yere sonuncusunu ise kendi ilçemizdeki hastanede çektirdik. Kafamız çok karışık olduğu için ilk ultrasondan son ultrasona doğru size değerleri yazmak ve değerlendirmenizi rica edeceğim.
  18.06.2014 Çarşamba 2 aylıkken çekilen ultrason: ( Yer : Aydın Kadın Doğum Hastanesi)
  Sol kalça eklemi lateral yaklaşımla transvers ve koranal planlarda izlendi. Asetabular fossa ve ‘Y’ kıkırdağı referans alınarak femur başı çekirdeğinin lokalizasyonu, limbusun konumu ve asetabular yapılar değerlendirildi. Karşılaştırmalı olarak femur başı epifizinin yapısal ve boyutsal değerlendirmesinde, anlamlı farklılık saptanmadı.
  Alfa açısı 53 derece olarak ölçülmüş olup fizyolojik immatür kalça (tip2a) lehine değerlendirilmiştir. 3. Ayın sonunda nihai kalça US önerilir.
  Beta açısı normal sınırlardadır. Klinik gereklilik halinde direk grafilerle kontrol önerilir.
  25.07.2014 Cuma 3 ay 8 günlükken çekilen ultrason: ( Yer : Aydın Kadın Doğum Hastanesi)
  Sağ kalça eklemi lateral yaklaşımla transvers ve koranal planlarda izlendi. Asetabular fossa ve ‘Y’ kıkırdağı referans alınarak femur başı çekirdeğinin lokalizasyonu, limbusun konumu ve asetabular yapılar değerlendirildi. Karşılaştırmalı olarak femur başı epifizinin yapısal ve boyutsal değerlendirmesinde, anlamlı farklılık saptanmadı.
  Alfa açısı 58 derece olarak ölçülmüş olup Tip2b (displazi kalça) ile uyumlu olabilir. Ortopedi konsultasyon önerilir.
  Ortopedi Doktoru Muayenesi : Devlet hastanesi doktoru değerlere bakıp üniversite hastanesine gönderdi. Üniversite hastanesi asistanı frejka yastığı takalım dedi. Medaikalden yastığı aldık ve taktık. 6 gün taktık (Cumadan Perşembeye) ve sonunda daha önceden bulunduğumuz yerdeki hastaneden (Çine devlet hastanesi) US çektirdik. Onun değerleri de aşağıda yazılı. ( Bu arada Cuma’dan P.Şembeye kafamız iyice karıştı, interneti karıştırdık, çünkü US değerleri farklı yerlerde farklı sonuçlar çıkarabilir deniyordu. Araya bayram tatili de girdiği için başka ortopedi doktoruna da götüremedik.
  Son ultarson sonuçları da şöyle oluştu.
  31.07.2014 Perşembe 3 ay 15 günlükken çekilen ultrason ( Yer: Çine Devlet Hastanesi) 4
  Eklem US (Tek taraf)
  KALÇA ULTRASONAGROFİSİ
  Hasta lateral dekubitus pozisyonda, koronal planda, 7,5 mHz transducer kullanılarak, US incelendi.
  Sol Kalça:
  Femur başı ossofikasyon merkezi oluşmamıştır. Lambrum bütünlüğü korunmuştur. Femur başının büyük kısmını örtmektedir. Açı ölçümlerinde
  Alfa açısı : 61 derece Beta açısı : 50 derece ölçülmüştür.
  Sağ Kalça :
  Femur başı ossofikasyon merkezi oluşmamıştır. Lambrum bütünlüğü korunmuştur. Femur başının büyük kısmını örtmektedir. Açı ölçümlerinde
  Alfa açısı : 63 derece Beta açısı : 52 derece ölçülmüştür.
  Bayram dönüşü olduğu için ortopedi doktoru da yoktu bulunduğumuz yerde. Son değerler normal olmasına rağmen hala kafamız karışık. Lütfen bunları yorumlarmısınız, şimdiden teşekkür ederim.

  Prof. Dr. Gazi Zorer Cevapladı:

  US tetkiki her zaman her yerde aynı standartlarda yapılamıyor. Ayrıca hastanın muayenesi de önemli Aydın'da çocuk ortopedisinde deneyimli bir hekim olan Prof.Dr.Emre Çullu'yu size önerebilirim.

  Prof.Dr.Gazi Zorer