cocumun ne ıstedını anlamıyom

  Nejla Kıvırcık Sordu:

  ben lüleburgazdan yazıyom 29 aylık bır oğlum var ne ıstedını anlamıyom cok duzgun konuşuyor kendını ıfade edıyor ama paylaşmıyor hıc bırşeyı oyncak yemek hanı o benım dıyo başkada bısey sureklı herşeye aliğyor napıcamı bılemıyorum anlatıyorum olmuyor herşeye alağan bır çocuk çok sınırlı herıstedı olsun ıstıyor.bırdee çook uykusuz gece 2 de yatıyor sabah 9 yada 10 kalkıyo gunduz uyumak ıstemıyor uyutmadım zaman akşamlan 8 de kendı uyor uyandıramıyom 2 saat uyup uyanıyor yıne gece 3 buluyo uyana kadar.nolursunuz yardımcı olun tablet aldık akulı arabası vardı onu sakladım sureklı ondaydı butun gun çızgı fılim ızlemek ıstıyo kanalı deyıştıreyım alamaya başlıyor bu suru oynca var oyncaklarına zarar verıyo kırmaya atmaya başladı sanane yaparım kelımesını çok kulanıyo eşime bana vuruyor sonra ozur dılıyor yıne yapıyor.

  Uzm. Ped. İlkbahar Emine Eraslan Cevapladı:

                  2 yaş 5 aylık erkek

                  EKRAN: Günde 30 dk (TV, bilgisayar, tablet, cep telefonu...)
                   - Bu kadar davranış problemi varsa, belli bir süre ekran hiç olmayabilir.
                   - Ekranı kapattığınızda sizinde hiç seyretmiyor olmanız gerekiyor.
                   - Kışın evde çok kalmış olabilir. Yaz  gibi dışarı çıkamıyordur. Evde çok sıkılmış olabilir. Dış ortam, çok insanlı ve çocuklu ortam öneririm.
                  Eğer imkan varsa anaokulunun oyun saatleri haftada 3 gün 2 saat verebilirsiniz. Çünkü yaşıtı çocukların dışarıda bulamazsınız artık.
                   - Evde mutlaka evet-hayı olmalı.
                   - Hayırlarda kararlı ve tutarlı olun.
                   - Herhangi bir şey için hayır dediniz; kızdı, üzüldü, ağladı... vs. gibi sebeplerle geri dönüp evet olamaz, olmamalı
                   - Anladığım kadarıyla siz hayır dedikten sonra üzülmesin diye, ona müsade ediyorsunuz. Bunda kararlı olması gereken siz anne ve babasınız.