dertt

  Seda Toprak Sordu:

  JÜLİDE HANIM MERHABA
  benim sorunum aile büyüklerimizle alttan alamıyorum artık onları kızım 2,5 yaşında babaanemiz bakıyor çalışan anneyim babaanne bakıyor ama o bakınca kızım benden korkan çocuk haline geldii bende bu duygu onlardan nefret etmemi sağladı napmam lazım 🙁

  Uzm. Julide Çelikkol Suner Cevapladı:

  Merhaba,

  Duygularınızı anlıyorum. Çocuğunuzun sizden uzaklaşmasına üzülüyorsunuz, ve haklı olarak buna neden olanlara karşı hırslanıyorsunuz. Kendinize uygun çözümü yine siz ve eşiniz birlikte bulacaksınız ancak size birkaç öneride bulunabilirim. Arzu ederseniz, kendi bulduğunuz çözümleri de benimle paylaşabilir ve doğru yola birlikte ulaşabiliriz. 

  Bu durumu uygun bir dille kayın validenizle konuşabilir misiniz ? : Babaannesi kızınıza nasıl bir yaklaşım sergiliyor ki, çocuğunuz sizden korkar oldu ? Bu konuyu ayrıntılı bir şekilde kayın validenizle konuşabilirsiniz. Ona mümkün ise çocuğunuzu yetiştirirken dikkat etmesini istediğiniz önemli ve hassas noktaları belirtebilirsiniz. Bu konuşma sırasında mutlaka sakin olmanızı ve sinirlerinize yenik düşmemenizi öneririm. Mümkün ise, eşinizin de bu konuşmaya dahil olmasını sağlayabilirsiniz. Zira bu konu aslında sizin şahsi konunuz değil, ailevi bir sorun. Eşinizin de sorunun çözümüne dahil olması ve gerekli durumlarda kayın validenizle aranızda bir köprü görevi görmesi yararlı olacaktır.

  Çocuğunuz için bir bakıcı tutmanız ve evde kendi ortamında bakılmasını sağlayabilir misiniz ? : Prof. Dr. Acar Baltaş'ın çok sevdiğim bir kitabı vardır. Anne-Baba El Kitabı. Ben de çalışan bir anne olduğum için, ilk bebeğim doğmadan önce alıp okumuştum. Tam kelime kelime aktaramayacağım ama kitapta, anneanne ve babaannelerin çocuğu sevmek ve şımartmak üzere var olduklarını aslında doğru bakıcı olamayacaklarını söyler. Zira, büyük anneler ya kendi eğitim metodlarını uygulamaya çalışırlar, ya da kolay yoldan giderek çocuğun çoğu isteğini yerine getirirler. Mümkün ise evinize gelecek güvenilir bir bakıcı, çocuğunuzu büyük oranda sizin metodlarınızla ve sizin istediğiniz şekilde yetiştirecektir. Ve bakıcıyı yanlış bulduğunuz durumlarda eleştirebilir veya uyarabilirsiniz. Kontrol sizde olur.

  Çocuğunuz için güvenilir bir yuva veya kreş bulabilir misiniz ? : Çocuğunuz bir yuva/kreş ortamında hem sosyal yönden hem de akademik olarak hızla gelişme gösterir. Artık pek çok yuva çok küçük yaşlardan ( hatta aylık bebekleri bile ) itibaren çocukları kabul etmektedir. Evde bir büyükle izole bir şekilde büyümek yerine yuvada başka çocuklarla birlikte neşeli ve sosyal bir ortamda çok olumlu gelişmeler gösterebilir. Ve yine kontrol sizde olur.

  Umarım önerilerim çözüm yolunu bulmanıza yardımcı olur.

  İyi günler dilerim.

  Jülide Çelikkol Suner