Doğduğundan beri yemiyor.

  Leman İpek Sordu:

  Yeğenim şubatta 4 yaşını dolduracak yemek yediremiyoruz.iki kaşık çorba içiyor akşama kadar aç. bunun dışında ya bi mandalin yada havuç yiyor onun dışında bişey yemiyor.
  bide tadı farklı olan şeyler yiyor. otada alışınca ondanda vazgeçiyor. Makarna istiyor pişmemiş halini kıtır kıtır yiyor. daha da olmadı çok acıkınca boş ekmek yiyor.ne kadar tatsız tuzsuz şey varsa onu azda olsa yiyor. bu doğduğundan beri böyle kan değerleride düşük zaten. doktora götürdük çocuklar 4 yaşına kadar yemez diyorlar. napmamız lazım. lütfen

  Uzm. Dyt. Fatmagül Öztürk Cevapladı:



  Merhaba; Çocuğunuz bu yaşta arkadaşlarından ve kreş öğretmeninden ya da sevdiği çizgi film kahramanlarından daha çok etkilenir. Yemek konusunda baskı yapmak onu daha çok tepkisel davranışlara sokabilir. Bazen çocuklar ilgi çekmek için bunu kullanabilirler ya da yeni bir kardeşin varlığında bunu yapabilirler. Kreşe gidiyorsa öğretmeninden yardım alabilirsiniz. Neden yemek yemesi gerektiğini ona daha rahat anlatır. Seçenekler sunulabilir bazen. Ama evde yemek seçen biri varsa çocuk da onu taktit edebilir. Yemek hazırlarken onunla hazırlamayı denebilirsiniz. Bazen bu da olumlu etki yapabilir. İyi günler dilerim.

  Dyt. Fatmagül Y. ÖZTÜRK