emzirme dönemi diyeti

  Katre Aydın Sordu:

  merhaba fatmagül hanım. ben 2013 martta doğum yaptım. doğumdan sonra 5 6 kilo verdim ama emzirme döneminde fazlasıyla aldım. çünkü süt olsun diye bol bol yedim ve içtim ama hamur işi ve tatlıyı abarttım. bu nedenle geçtiğimiz hafta itibariyle diyete başladım. yalnız yaptığım diyet sütümü etkiler mi etkilemz mi size danışmak ve programımı sizinle paylaşmak istedim. boyum 1.63 kilom 68.
  her öğünden önce 500 ml su içiyorum. günde 2.5 3 lt ye yakın su oluyor.
  iki günde bir açık havada 30 40 yürüyorum. iki günde bir evde aeorobik egzersiz yapıyorum 30 dk. hamur işi ve tatlı kesinlikle tüketmiyorum. şimdi öğünlerimi yazıyorum:
  sabah: 1 dilim kepekli ekmek, yarısının üstüne azıcık reçel, 5 zeytin,1 kibrt kutusu peynir,3 4 adet ceviz yada fındık, bir yumurta beyazı, bol yeşiilik ve bitki çayı.
  ara öğünler bir ilki saat sonra: bir kase yoğurt, bir meyve.
  öğlen: bir kase çorba, 3 4 kaşıklık bulgur pilavı,makarna, bol yeşşilik.
  ara öğün: bir bardak süt ve bir meyve.
  akşam: bir kase çorba, azıcık pialv, azıcık sebze yemeği, 3 4 kaşıklı yoğurt ve bol yeşillik.
  yatmadan 3 4 saat önce: bir bardak bitki çayı yanına leblebi ya da galeta.
  sizce bu diyet sütümü etkiler mi? çevremdekiler bebeğini emzirmeyi bırak öyle başla diyorlar…

  Uzm. Dyt. Fatmagül Öztürk Cevapladı:  Merhaba sabah kahvaltınız çok az, diyetinizde et grubu pek yok, bir diyetisyenden size, ihtiyaçlarınıza uygun bir beslenme programı almanız daha sağlıklı olur. Bu şekilde kilonuzla beraber sağlığınızı da kaybedersiniz.  Diyet aç kalarak olmaz. Kalıcı beslenme alışkanlıkları kazanmanız şarttır, aksi takdirde kiloyu verseniz de koruyamazsınız. 
  Kilo alımıyla bozulan biyokimyasal değerleriniz var mı? Bunların kontrolü de önemlidir. 
  Sevgiler .

  Dyt. Fatmagül Y. ÖZTÜRK