gece uyumama

  hocam mrb, size daha önce de yazmıştım cvpladığınız için tşk ederim. benim bir sıkıntım daha var oğlum iki buçuk yaşında, geceleri deliksiz uykusu yok. Sürekli uyanıyor, rüyasında gördüğü şeylerle kavga ediyor,ağlıyor,kuzeniyle kavga ediyor uykusunda bağırıyor. Saat başı uyanıyor nerdeyse, kah bizim yanımızda kah beşiğinde, kah yerde halının üstünde yatıyor daha cok halının üstünde yatıyor. çok düzensiz yattığı için yatağını ayıramıyorm. yataktan düşer diye korkuyorum bir de gece kalkıp bazen dolaşıyor. Milupanın gece çayını içiriyrm, onu içtiğinde deliksiz uyuyor ama içmediğinde,gecelerimiz kabus gibi.Gündüz iki saat uyuyor.Bu çayları sürekli içmesinde bir sıkıntı varmı?gece uyandığında ne yapmalıyım?uykuları ne zaman düzene girer ve bu şekilde sorunlu bir gece hayatı olması normal mi?yardımcı olursanız çok sevinirim,şimdiden teşekkür ederim.

  Uzm. Ped. İlkbahar Emine Eraslan Cevapladı:

  Uyku bireyseldir, her insanda ayrıdır.
  Gündüz uykusunu azaltabilirsiniz. Daha çok dışarı çıkarın, yürütün, gezdirin. Vücudunu çok kullanırsa yorulur ve uykusu biraz daha düzelir. Ancak tümden bitmez, bazı insanların uykusu hafiftir.
  2 yaşından sonra bilinçli korkmanın başlaması gerekiyor, bu normaldir.
  Uykuda yaptıklarına biz gece terörü diyoruz. Gece teröründe mümkünse uyandırmayın. Uykusunu dağıtmayın. Yanında olun, alçak sesle konuşun, uyutmaya çalışın.
  Sakın siz panik olmayın, gezdirip uykusunu dağıtmayın, sakin kalın. Gece çayı içirebilirsiniz.
  Sevgiler, Emine Eraslan