göz kaşıntısı,yanması ve batması

    Zafer Adıgüzel Sordu:

    merhabalar hocam.benim annemin gözünde yıllardır sürekli yanma, batma, kaşıntı ve sulanma oluyor.çok rahatsızlık veriyormuş. cok defa özel ve devlet hastanelerine götürdük.bazıları alerji bazıları kirpik dibi iltihaplanması dedi. verdikleri ilaçları kullandık ama bir netice elde edemedik. internetten çeşitli yazılar okudum. Yazının birinde “göz kaşıntısının, yaşarmasının ve iltihabının asıl sebebi bağırsak mantarlarıdır.bu tür rahatsızlığı olanlar dışkı testi yaptırmalıdır” diyordu.
    Siz ne dersiniz hocam bu sıkıntımızla ilgili.buna katılıyormusunuz yoksa başka bir öneriniz varmı. dahiliyeye gidip bu testten yaptıralımmı.dışkı testiyle göz arasında nasıl bir iilşki olabilirki? Saygılar hocam,iyi çalışmalar

    Prof. Dr. Hakan Özdemir Cevapladı:

    Bazı sistemik hastalıklar gözde de problemlere neden olur. Örneğin romatizması olan bir hastanın gözünde de problemler çokabilir. Ya da merkezi akciğerde olan bir hastalık gözde de problem yapabilir. Bu açıdan bazı deri hastalıklarında bağırsak florasının da etkili olduğu biliniyor. Bu hastalıklardan en ünlüsü akne roseaseadır (gül hastalığı). Bu hastalık göz çevresindeki deriyide etkileyerek kronik kirpik dibi iltihabı yapabilir. Bu da beraberinde batma, yanma, kaşıntı vb.'ye yol açar. Eğer sorun buysa daha önce gittiğiniz doktorlar sizi yönlendirdi. Bu arada bahsi geçen hastalık sadece bağırsaklardaki bakterilere bağlı değildir ve bu hastalığın asıl tedavisini dermatologlar yaparlar.