Gözde Kuş Kanadı

  Burç Elm Sordu:

  Merhabalar hocam 21 yaşındayım sol gözümde kuş kanadı denen et yürümesi var ve gözbebeğine yakın olmasa da büyüyomuş gibi hissediyorum bunu ameliyat ettirmeli miyim ? Nüksetme ihtimalinin yüksek olduğunu okumuştum ve bazı yöntemlerle bu ihtimal giderilebiliyomus, kök hücre nakli gibi yöntemler.
  Bunu ameliyat ettirmem gerekir mi ettirsem lazer olabilir miyim bu konuda gitmem yol nedir bilmiyorum daha önce muayene oldum gormemde herhangibir sıkıntı yok.
  Bu konuda bilgilendirirseniz sevinirim, tesekkurler ..

  Prof. Dr. Hakan Özdemir Cevapladı:

  Öncelikli olarak geçmiş olsun dileklerimi sunarım.
  Halk arasındaki adı "kuş kanadı" olan ptergium bizim toplumumuzda sıkça görülen bir problemdir. Gözün beyaz kısmından (konjonktivadan) fibrovasküler bir dokunun gözün renkli kısmına doğru (korneaya) yürümesi ile kendini belli eden kronik ve ilerleyici bir göz yüzey hastalığıdır. Korneaya doğru belirgin şekilde ilerleyen lezyonlar astigmata yol açarak görme bulanıklığı yapabilir. Ancak en büyük sıkıntı zaman zaman gözde kanlanma, ağrı, şişme,gerilme hissidir ve malesef rahatlatıcı damla tedavileri de belli bir yere kadar işe yarar. Güneş ışınlarının ptergiumda büyümeyi arttırdığı çok iyi bilinmektedir. Sizin durumunuza gelince: Gözünüzü muayene etmeden cerrahi olun ya da olmayın denemez. Görmenizin iyi olduğunu ve henüz korneaya taşma olmadığını söylüyorsunuz. Bu durumda cerrahi kararında sizin şikayetlerinizin de yol gösterici olacağı ortadadır. Günlük hayatınızda ciddi sıkıntıya yol açıyorsa cerrahi müdahale yapmaktan başka bir seçenek yoktur. Modern cerrahi müdahale yöntemleri ile nüks oranlarının çok azaldığını (özellikle sizin gibi erken olgularda) hatırlatmak isterim.