hayat

  UHUD ÖZTÜRK Sordu:

  hocam Rudyard Kipling’in bu sözü söylemesindeki amacı ben şöyle değerlendirmek istiyorum kendi naçizane düşüncemce öldüğümze insanların ardımızdan ağlamasına bile sebeb olacak bir şekilde yaşamalıyız bu hayatı yani bir empati yapacak olursak farzedelimki siz öldünüz ben bu haberi aldığımda belki ağlarım bile demek istemiyorum çünkü ağlarım yani tamda bu noktada şöyle bir soru sormak istiyorum siz öldünüz ama ben niçin ağlıyorum ? bunları sebeblerini sayacak olursam : iyi olduğunuzdan dolayı, insanlara faydalı olduğunuzdan dolayı ,sizi sevdiğimden dolayı , kıymetli değerli biri olduğunuzdan dolayı ve sizinle bir daha muhattab olamıyacağımdan dolayı bütün bu sebeblerden yoksun olacağımdan dolayı ağladığımı farz edelim o zaman rudyard kiplingin sözünde geçen öyle bir hayat geçir ki sen öldüğünde insanlar ağlasın cümlesindeki öldüğümüzde insanların ağlamasına sebeb olacak kriteler şunlarmıdır: 1iyi birisi olmak 2insanlara faydalı olmak 3değerli kıymetli biri olmak 4insanlar tarafından sevilir olmak 5öldüğümüzde insanların ağlamasına bile sebeb olacak kadar yaşadığımız süre üçerisinde onlarla ilgilenmek onlara yakın olmak 6 sorunlarını dinleyip yardımcı olmak ? cevabınız için şimdiden teşkkür ederim hocam saygılar!..

  Uzm. Julide Çelikkol Suner Cevapladı:

  Sevgili Dostum Uhud,

  Cevabın için çok teşekkürler. Çok güzel düşünüp değerlendirmişsin, tebrik ederim. Senin, Hayatımızı Nasıl Yaşamalıyız ? sorunu, kısaca şöyle cevaplayabilirim. Bu başlıklar, benim kendi çocuklarıma da her zaman öğütlemeye çalıştığım başlıklar.

  MUTLU VE POZİTİF 
  HEYECANLI, MERAKLI, ARAŞTIRMAYI VE ÖĞRENMEYİ SEVEREK 
  VERİMLİ, ÇALIŞARAK VE ÜRETEREK,
  KENDİNİ VE ÇEVRENİ GELİŞTİREREK, 
  KENDİNE VE ÇEVRENE KEYİF VE MUTLULUK VEREREK,
  BAŞKALARINI DA DÜŞÜNEREK VE ÖNEMSEYEREK, PAYLAŞARAK, DESTEKLEYEREK, 
  YAŞAMDA VE İNSANLAR ÜZERİNDE ETKİLEYİCİ GÜZEL İZLER BIRAKARAK,
  KENDİ HAYATINDA, " İYİ Kİ YAPMIŞIM, YAŞAMIŞIM ! " DEDİRTEN CİNSTEN HATIRALAR KALACAK ŞEKİLDE

  Yani kısaca şöyle özetleyebiliriz : Hani, "hayatım gözümün önünden film şeridi gibi geçti " derler ya, işte o film sana keyif vermeli, mutluluk vermeli.

  Bu arada sana çok teşekkür ederim. Bana çok güzel bir yazı için ilham verdin. İzninle senin bu sorunu ( senin ismini de vererek ) bir güzel yazıya çevirerek, yine Doktoramcam'da yayınlamak istiyorum. O zaman daha ayrıntılı bilgi bulabileceksin, hatta belki başka insanların da yorum yapabileceği, herkesin herkesten öğrenebileceği bol katılımlı bir paylaşım yaratabiliriz. 

  Selamlarımla,

  Jülide SUNER