hidrops fetalis bulgu

  GAMZE KAES Sordu:

  Hocam Merhaba nasılsınız. Bir konu hakkında yardımlarınıza çok ihtiyacımız var hocam.

  • Eşim bundan 1,5 – 2 yıl önce önce 1 yıl ara ile 2 defa düşük yaptı. 1. düşükte parça kalmaması için kürtaj yapılmak zorunda kalındı. 2. Düşükte Nevşehir Devlet Hastanesinde kimyasal dış gebelik teşhisi kondu. Düşük yaptıktan sonra nedeni için Nevşehir’deki doktor bizi Erciyes Üniversitesi Tıp fakültesi hastanesine yönlendirdi. Yapılan tahliller mevcuttur. Eşimde kan pıhtılaşması çıktı. Fakültede Eşime tekrar gebe kaldığında Fakülteden rapor ile Cleaxene iğne yazacaklarını ve hamilelik boyunca eşimin kullanması gerektiğini ilettiler.

  • Eşim tekrar gebe kaldı . Gebelik süresince hergün cleaxene 6000 iğne vuruldu eşim. Bununla beraber Nevşehir’deki doktor coraspin, decavit, kan hapı da kullanması gerektiğini belirtti. Eşimde kullandı.

  • Bebeğimize hidrops fetalis teşhisi 30 haftalık gebe iken kondu. Bu haftadan önce bir sıkıntı yoktu dedi doktor.Her ay kontrole gidiyorduk hocam.

  • Nevşehir’deki doktor ayrıntılı ultrasona gönderdi bizi. Ayrıntılı ultrason sonucu çocuğumuzda cilt altı ödem, Vücutta asit, kalp ile ilgili sorunlar çıktı. Detaylı ultrasonu çeken doktor, (hüma hastanesinde) bize kemiklerin kısa olduğunu, çocukta kalp yetmezliği var gibi gözüküyor demişti.

  • Çocuk kalp hocasına yönlendirdiler. hoca fakültede doğumun yapılması gerektiğini, çocuk doğar doğmaz görmem gerekir demişti bize… Ama raporunda %95-%98 sorunlu yazıyordu. Sadece ekokardiyografi raporu mevcut elimizde…

  • Eşim 13.05.2014 tarihinde 34 haftalık gebe iken doğum yaptı.

  • Çocuğumuz Erciyes Üniv.Tıp Fakültesi Çocuk hastanesi yenidoğan bakım ünitesinde 1 hafta kaldıktan sonra vefat etti.

  Bana, eşime ve çocuğuma Erciyes Üniversitesi hastanesinde yapılan tahliller ve sonuçlarında sıkıntı çıkmadı. EŞİMLE BENİM KAN TAHLİLLERİMİZDE GENETİK BOZUKLUK ÇIKMADI.
  ÇOCUĞUMDAN ALINAN KANDA YAPILAN GENETİK TAHLİLDE KROMOZOM SAYISI 47 ÇIKTI. GENETİK HOCASI DOWN SENDROMLU DEDİ. BUNDAN DOLAYI VEFAT ETMİŞ OLABİLİR DEDİ

  Diğer Gebeliklerde Hidrops fetalis’ in tekrarlama olasılığı bu tahlil sonuçlarına göre varmı hocam ?

  Bundan sonraki süreçte nasıl bir yol izlememiz gerekir hocam. Yardımlarınız için Allah razı olsun sizden,

  Op. Dr. Timur Uğurlu Cevapladı:

  başınıza gelen sıkıntılar down sendromlu bebeklerde sıklıkla görülür.bundan sonraki gebeliklerde kan sulandırıcı tedavinin tekrarı ve 15 haftada amniosentez yapılmasını tavsiye ederim.